Łożysko po porodzie może być cennym źródłem informacji o stanie zdrowia kobiety. Wydala się go tuż po urodzeniu dziecka. Jednakże w odróżnieniu od bólu porodowego, łożysko rodzi się w sposób bezbolesny.
Łożysko po porodzie odrywa się od ściany macicy i wydalana jest na zewnątrz dzięki siłom parcia rodzącej. Łożysko porodowe rodzi się krócej niż dziecko – około 30-60 minut. Szybka akcja porodowa łożyska spowodowana tym, że jest miękka i elastyczna i łatwo przechodzi przez drogi rodne kobiety.
Objawy porodu łożyska
Istnieje kilka objawów odklejenia się łożyska podczas porodu: wydłużenie się pępowiny, gwałtowny wypływ krwi z macicy, zaokrąglenie i sztywność macicy. Kiedy na świat przyjdzie już dziecko, naczynia krwionośne macicy nieco się obkurczają. Nie pełnią już zadania zaopatrywania łożyska w cenne składniki odżywcze, dlatego zamykają swoje światło. Kilka tygodni po porodzie świeżo upieczona mama doświadcza tzw. „odchodów poporodowych” – czyli wydalania resztek śluzu, błon oraz krwawienia po porodzie. Jak wygląda łożysko po porodzie? W budowie przypomina nieco worek lub dysk o delikatnie brązowym zabarwieniu o wadze około 1 kg oraz 20 centymetrach średnicy. Od łożyska odchodzi sznur w kolorze zieleni i błękitu – to pępowina. Na powierzchni łożyska wyróżnia się także siateczkę naczyń krwionośnych.
Procedura usuwania łożyska
Czasami zdarza się tak, że kobieta nie jest w stanie wydalić całego łożyska na raz. Wówczas pozostałości łożyska po porodzie są usuwane ręcznie przez położników. Łożysko poporodowe wydobywa się z macicy kobiety przy znieczuleniu. Decyzję o tym zabiegu podejmuje położnik w momencie przedłużającego się porodu lub zbyt silnego krwawienia. Jest to bardzo istotna procedura zapobiegająca rozwojowi poważnych powikłań poporodowych. W przypadku cesarskiego cięcia odbywa się to dość podobnie – można wydalić go samodzielnie lub przy pomocy doświadczonego personelu medycznego.
Wykorzystanie i badanie łożyska po porodzie
Łożysko po porodzie wykorzystywano kiedyś do sprzedaży koncernom farmaceutycznym i kosmetycznym, gdyż wierzono, że stanowi ono źródło substancji leczniczych. Niektóre źródła podają, że jedzenie własnego łożyska zapobiega przed rozwojem depresji poporodowej tzw. „baby blues”. Niektóre ssaki zjadają własne łożysko. Ma to na celu ochronę przed potencjalnym atakiem drapieżników, którzy nawet na duże odległości potrafią wyczuć krew. W Chinach praktykuje się liofilizowanie łożyska i przyjmowanie go jako suplementów diety. Na szczęście w Polsce takie procedury nie są możliwe, ze względu na aspekty prawne i ryzyko zakażenia m.in. wirusem HIV. Co się zatem dzieje z łożyskiem po porodzie? W większość przypadków jest spalane z innymi błonami płodowymi w szpitalu. Czasami matki proszą personel szpitala o przekazanie łożyska na własne potrzeby. Jest to czynność zakazana, a szpital ma w obowiązku odpowiednio przechować i zutylizować odpady. W przeciwnym razie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności prawnej – kara grzywny lub areszt. Wyjątek stanowi poród domowy.
Badanie łożyska po porodzie jest standardową procedurą po każdym porodzie. Jego wygląd świadczy o ogólnym stanie zdrowia kobiety rodzącej oraz wieku ciąży. Z łożyska niestety nie można pobrać komórek macierzystych. Standardowo można je pozyskać z krwi pępowinowej lub sznura pępowinowego. Średnio pobiera się około 70 ml krwi i deponuje w bankach krwi. Komórki macierzyste mają właściwości różnicowania się w kilka rodzajów tkanek, dlatego też wykorzystuje się je w medycynie, szczególnie do leczenia ciężkich chorób onkologicznych lub hematologicznych.
Zobacz również: Jak przyspieszyć poród?
Oceń artykuł: