Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Wywoływanie porodu - metody

Wywoływanie porodu – metody

11.01.2023

4 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wywoływanie porodu jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w położnictwie. 1/5 porodów w krajach rozwiniętych rozpoczyna się od indukcji. W ciążach niepowikłanych zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami PTGiP uzasadnione jest wywoływanie porodu w 41. tygodniu ciąży. Jakie są przeciwwskazania oraz możliwe powikłania wywoływania porodu?

Na czym polega wywoływanie porodu?

Zabieg ten polega na wywołaniu czynności skurczowej macicy przy użyciu sztucznych metod, dzięki czemu możliwe jest urodzenie dziecka siłami natury. Stosuje się do niego kilka metod, które dobierane są indywidualnie do przyszłej mamy, w zależności od m.in. przyczyny konieczności wszczęcia takowej procedury. Warto pamiętać, że jest ona przeprowadzana tylko i wyłącznie wówczas, gdy istnieją do niej ścisłe wskazania medyczne. Aby kobieta kwalifikowała się do tego zabiegu, musi wykonać obowiązkowe badania zlecone przez lekarza.

W jakich sytuacjach wywołuje się poród?

Przyczyn wywoływania porodu jest kilka. Jedną z nich jest ciąża po terminie. W takim przypadku indukcję porodu przeprowadza się w 41. tygodniu ciąży. Zdarza się jednak, że zachodzi konieczność wywołania porodu wcześniej. Dzieje się tak w przypadku ciąż powikłanych cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz cholestazą ciężarnych. Jeśli kobieta ma 40 lat i więcej, także zaleca się indukcję porodu po 39. tygodniu ciąży.

Innymi wskazaniami do indukcji porodu są również, m.in.:

  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego,
  • wydalenie smółki przez dziecko,
  • hipotrofia (zahamowanie wzrostu płodu),
  • zakażenie wewnątrzmaciczne,
  • podejrzenie dużej masy płodu,
  • konflikt serologiczny,
  • nieprawidłowe wyniki badań mogące sugerować zagrażające niedotlenienie wewnątrzmaciczne,
  • obumarcie wewnątrzmaciczne donoszonego płodu w wywiadzie,
  • wady rozwojowe płodu.

Przeciwwskazania do wywoływania porodu

Zawsze przed kwalifikacją do indukcji porodu konieczne jest zweryfikowanie występowania ewentualnych przeciwwskazań oraz wykonanie badania USG i KTG. Nie wywołuje się porodu w przypadku łożyska przodującego, przebytych operacji na trzonie macicy czy przebytego śródporodowego pęknięcia macicy. Poza tym przeciwwskazaniem jest aktywna infekcja opryszczką, rak inwazyjny szyjki macicy czy uszkodzenie zwieracza odbytu podczas poprzednich porodów. Ze strony dziecka, przeciwwskazaniem do wywoływania porodu jest nieprawidłowe położenie np. miednicowe oraz wystąpienie ryzyka dystocji barkowej czy też niewspółmierność porodowa.

W jaki sposób wywołuje się poród?

Wywoływanie porodu opiera się na metodach preindukcji oraz indukcji. Indukcją porodu określa się sztuczne pobudzenie mechanizmów rozpoczynających poród przed jego spontanicznym początkiem. Aby jednak było to możliwe, konieczna jest odpowiednia dojrzałość szyjki macicy, którą określa się w skali Bishopa. Aby pobudzić dojrzewanie szyjki macicy, wykorzystuje się zabieg preindukcji porodu. Do metod mechanicznych preindukcji należy najczęściej cewnik Foleya. Jest on często określany też przez przyszłe mamy jako balonik. Po założeniu i wypełnieniu go solą fizjologiczną, cewnik pozostawia się na około 24 godziny. Poza tym, wśród metod farmakologicznych preindukcji najczęściej stosowane są prostaglandyny podawane dopochwowo.

Do metod mechanicznej indukcji porodu zalicza się natomiast m.in. oddzielenie błon płodowych od ścian macicy. Dzięki temu szyjka macicy rozwiera się, co powoduje przyspieszenie wystąpienia porodu poprzez miejscowe uwalnianie prostaglandyn. Często stosowana jest również amniotomia, czyli przebicie pęcherza płodowego. Do tego zabiegu wykorzystuje się także oksytocynę podawaną dożylnie we wlewie kropelkowym.

Czy wywoływanie porodu jest bezpieczne? – powikłania

Należy pamiętać, że procedura, jaką jest wywoływanie porodu, niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Z tego powodu w trakcie preindukcji oraz indukcji porodu dobrostan dziecka jest monitorowany przez personel medyczny. Podczas wywoływania porodu może dojść m.in. do hiperstymulacji czynności skurczowej, która wywołać może zaburzenia czynności serca dziecka. Poza tym, wśród możliwych dolegliwości wymienia się, m.in.:

Wiele kobiet także zauważa, że w wyniku metod stosowanych podczas wywoływania porodu, pojawiają się u nich silne skurcze macicy.

FAQ:

  •  Jakie metody wywoływania porodu wyróżniamy?

Istnieją zarówno naturalne metody wywoływania porodu, jak i te sztuczne. Te pierwsze opierają się przede wszystkim na stymulowaniu organizmu kobiety do wytwarzania oksytocyny. Drugie natomiast polegają głównie na oddzieleniu błon płodowych od ścian macicy oraz przebiciu pęcherza płodowego.

  • Kiedy wywołuje się poród?

Wyżej wspomniane metody indukcji porodu stosuje się w ściśle określonych przypadkach, takich jak m.in. przedwczesne pęknięcie błon płodowych, konflikt serologiczny, zakażenie wewnątrzmaciczne czy podejrzenie dużej masy płodu.

  • Ile trwa wywoływanie porodu?

Zabieg ten może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Jest to sprawa indywidualna i zależy to od wielu czynników, a podstawowym z nich jest dojrzałość szyjki macicy.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.9 / 5. Liczba głosów: 9

(
3.9
(9)
)

Zainteresują Cię również