Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia

22.08.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Cięcie cesarskie jest operacją, dlatego też, aby ją wykonać niezbędne są odpowiednie wskazania. Można je podzielić na przyczyny położnicze oraz pozapołożnicze. W niektórych przypadkach cesarskie cięcie planowane jest z wyprzedzeniem, a czasami decyzja o jego wykonaniu podejmowana jest nagle. Sprawdź, jakie są wskazania do cesarskiego cięcia.

Wskazania do cesarskiego cięcia- planowe

W prawidłowo przebiegającej fizjologicznej ciąży, porodem z wyboru jest poród drogami i siłami natury. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne jest zaplanowanie porodu poprzez cięcie cesarskie. Planowe, czyli elektywne, cięcie cesarskie wykonuje się zawsze w przypadku:

  • ciąż bliźniaczych jednoowodniowych,
  • położenia poprzecznego dziecka,
  • położenia miednicowego dziecka w I. ciąży,
  • niegłówkowego położenia pierwszego płodu w ciążach bliźniaczych,
  • kobiet ciężarnych z zespołem Marfana,
  • kobiet z zaawansowaną niewydolności krążenia (III i IV stopień w skali NYHA),
  • gdy szacowana masa płodu wynosi 4500 i więcej (lub 4250 g i więcej u kobiet z cukrzycą),
  • kobiet po 2 i więcej cięciach cesarskich.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Wskazania do cesarskiego cięcia- nagłe

Położnictwo jest dziedziną medycyny, w której wielu rzeczy nie da się zaplanować. Jedną z nich są nagłe sytuacje wymagające niezwłocznej decyzji o wykonaniu cięcia cesarskiego. Są to przypadki określane jako nagłe i pilne wskazania do cesarskiego cięcia. Operacje wykonuje się wtedy w sytuacji m.in.:

  • oddzielania się łożyska,
  • łożyska przodującego,
  • zagrażającego pęknięcia macicy,
  • zagrażającej zamartwicy płodu,
  • rzucawki,
  • wypadnięcia pępowiny,
  • braku postępu porodu.

Wskazania do cesarskiego cięcia- tokofobia

Najczęstszym pozapołożniczym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest tokofobia, czyli lęk przed porodem, przed bólem z nim związanym oraz ewentualnymi powikłaniami. Zdiagnozowana tokofobia i paniczny lęk kobiety ciężarnej mogą bowiem prowadzić do utrudnienia lub nawet braku współpracy z rodzącą podczas akcji porodowej, co potencjalnie znacząco utrudnia sam przebieg i bezpieczeństwo porodu. Najczęściej, jeśli kobieta ciężarna cierpi na tokofobię i boi się porodu drogami natury, konieczna jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który zaleci odpowiednią terapię lub leczenie. W wielu szpitalach brak efektów leczenia tokofobii i utrzymujące się jej objawy stanowią wskazanie do wykonania planowego cięcia cesarskiego.

Wskazania do cesarskiego cięcia- pozapołożnicze

Wśród wskazań pozapołożniczych do cesarskiego cięcia najczęściej wymieniane są wskazania psychiatryczne oraz ortopedyczne. Wśród pierwszych z nich, poza tokofobią, wskazaniem do cięcia cesarskiego jest m.in. schizofrenia lub nasilona nerwica czy stany psychotyczne. W każdym z tych przypadków chodzi o obawę i ryzyko związane z brakiem współpracy z rodzącą podczas porodu. Ortopedyczne wskazania do cięcia cesarskiego związane są zaś najczęściej z chorobami kręgosłupa oraz stawów biodrowych uniemożliwiającymi bezpieczne ułożenie przyszłej mamy podczas porodu drogami natury.  

Wśród pozapołożniczych wskazań obecne są także wskazania okulistyczne oraz onkologiczne. Poza tym, wskazania zakaźne np. pierwotne zakażenie opryszczką narządów płciowych w III. trymestrze jest wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego.

Decyzję związaną z wykonaniem cięcia cesarskiego zawsze podejmuje lekarz ginekolog na podstawie rekomendacji, wyników badań przyszłej mamy, oraz często w przypadku wskazań pozapołożniczych, po konsultacji ze specjalistą innej dziedziny.

Przeczytaj więcej: Cesarskie cięcie- wszystko co warto wiedzieć

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również