Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, każda kobieta ciężarna musi mieć wykonane 4 obowiązkowe badania USG w czasie ciąży. Jednym z nich jest tzw. USG połówkowe, które dostarcza wielu niezwykle istotnych informacji dotyczących rozwoju dziecka w jamie macicy. Kiedy należy je wykonać i jakie parametry badane są podczas USG połówkowego?
Kiedy wykonać USG połówkowe?
USG połówkowe inaczej nazywane jest USG II. trymestru. Zgodnie z zaleceniami PTGiP badanie to powinno zostać wykonane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jest to drugie obowiązkowe USG w czasie ciąży. Pierwsze z nich- USG pierwszego trymestru, tzw. genetyczne, wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem. Pozostałe badania to USG trzeciego trymestru (między 28. a 32. tygodniem) oraz USG w terminie porodu.
Przeczytaj również: Obowiązkowe USG w ciąży
USG połówkowe- jak się przygotować?
Do USG połówkowego kobieta ciężarna nie musi przygotowywać się w szczególny sposób. Najważniejsze, aby zapisać się na badanie w terminie między 18. a 22. tygodniem ciąży. Dziecko jest wtedy na takim etapie wzrastania i rozwoju, że możliwe jest wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów. W przeciwieństwie do badania we wczesnej ciąży wykonywanego głowicą przezpochwową, USG połówkowe wykonuje się przez powłoki brzuszne. Nie ma też konieczności, aby pęcherz moczowy był pusty. Na wypadek, gdyby dziecko ułożone było w pozycji utrudniającej lekarzowi ocenę poszczególnych elementów anatomicznych, warto zaopatrzyć się w coś słodkiego.
USG połówkowe- badane parametry
Głównym celem USG połówkowego jest dokładna ocena narządów dziecka. Ginekolog ocenia czaszkę, jej rozmiar, kształt, ciągłość oraz echogeniczność. Poza tym, powinien uwidocznić elementy ośrodkowego układu nerwowego dziecka takie jak m.in. komory boczne czy móżdżek. Podczas USG połówkowego ginekolog dokładnie ogląda także twarz dziecka, kontroluje górną wargę, gałki oczne czy kość nosową. Następnie lekarz musi zobrazować narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej takie jak żołądek, jelita, nerki oraz pęcherz moczowy. Ginekolog ocenia także dokładnie wszystkie struktury serca w poszukiwaniu ewentualnych wad. Poza tym, niezwykle istotne jest sprawdzenie przyczepu pępowiny oraz określenie liczby jej naczyń. W USG połówkowym oceniany jest też kręgosłup dziecka oraz kończyny.
Ponadto, w USG połówkowym określana jest także szacowana masa dziecka, a także ocenianie jest łożysko oraz jego położenie. W praktycznie wszystkich przypadkach podczas USG II. trymestru możliwe jest również zidentyfikowanie płci dziecka.
USG połówkowe- wykrywane wady
Nieprawidłowy obraz, określany jako „obraz banana i cytryny” może być związany z rozszczepem kręgosłupa. Każde odchylenie od normy lekarz powinien odpowiednio opisać. Przykładowo, czaszka w kształcie truskawki sugeruje Zespół Edwardsa. Podczas USG połówkowego ginekolog jest w stanie rozpoznać rozszczep wargi czy też podniebienia. Jednymi z najczęściej wykrywanych wad w II. trymestrze ciąży są wady serca. Lekarz podczas USG połówkowego wykryć może również przepuklinę, zarośnięcie przełyku, a także wady nerek. Obraz tzw. „podwójnej bańki”, czyli atrezja dwunastnicy może pojawić się u dzieci z Zespołem Downa. Należy zdawać sobie sprawę, że badanie USG jest subiektywną oceną lekarza badającego i nie da się ze 100-procentową pewnością stwierdzić lub wykluczyć obecności wad anatomicznych. Warto na USG połówkowe wybrać specjalistę, którego umiejętności ultrasonograficzne potwierdzone są przez odpowiednie certyfikaty i przebyte kursy.
USG połówkowe- długość szyjki macicy
W trakcie badania USG w II. trymestrze możliwa jest również ocena ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego na podstawie pomiaru długości kanału szyjki macicy. Jeśli podczas USG połówkowego ma on mniej niż 25 mm, podwyższone jest ryzyko porodu przedwczesnego. Lekarz ginekolog w takiej sytuacji może zaproponować kobiecie ciężarnej odpowiednią profilaktykę np. w postaci pessara czy zażywania preparatów zawierających progesteron.
Cena USG połówkowego
Najczęściej cena USG połówkowego wykonywanego w gabinecie prywatnym w zależności od miasta i tytułu, który posiada specjalista, waha się między 200 a 400 zł. W przypadku ciąż bliźniaczych koszty USG połówkowego mogą być wyższe i sięgać nawet 600 zł.
USG połówkowe 3D
II. trymestr ciąży to najlepszy moment na obrazowanie dziecka w 3D. Dzięki trójwymiarowego obrazowaniu ultrasonograficznemu Rodzice mogą zobaczyć, jak wygląda ich potomek w jamie macicy. Jest to dużo bardziej zbliżony obraz do rzeczywistości niż w przypadku klasycznego USG w skali szarości. Lekarze wykorzystują też obrazowanie 3D do identyfikacji wad takich jak rozszczep wargi, podniebienia czy polidaktylii (obecność dodatkowych palców). Poza tym technikę tą wykorzystuje się podczas analizy wad nerek czy pęcherza moczowego. W większości przypadków jednak technika 3D służy jako dodatek do USG połówkowego i wykonywana jest najczęściej na prośbę Rodziców, którzy chcą mieć pamiątkę w postaci realistycznych zdjęć czy filmu.
Oceń artykuł: