Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Światowy dzień krwi pępowinowej i dni krwi pępowinowej

Światowy dzień krwi pępowinowej i dni krwi pępowinowej

07.11.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

15. listopada to światowy dzień krwi pępowinowej. W Polsce w 2022 roku obchodzimy to święto w wyjątkowy sposób. Aż w 9 miastach możliwe jest przekazanie krwi pępowinowej do banku publicznego, umożliwiając tym samym wykorzystanie właściwości znajdujących się w niej komórek macierzystych przez osoby w potrzebie. Chcemy również, by świadomość społeczeństwa na temat krwi pępowinowej i sposobów jej wykorzystania systematycznie wzrastała. Sprawdź, gdzie można oddać krew na cele publiczne i jakie są różnice między bankami rodzinnymi a publicznymi.

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

15 listopada jest to czas, który ma na celu  upamiętnienie pierwszego przeszczepu komórek macierzystych z krwi pępowinowej (miał on miejsce w 1988 roku), ale przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat korzyści, które daje pobieranie i bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowonowej i sznura pępowinowego. Akcje edukacyjne przebiegają równocześnie ze spotkaniami naukowców z całego świata. 

Dni krwi pępowinowej w całej Polsce

PBKM po raz 7. organizuje akcję społeczną w 11 szpitalach w całej Polsce. Związana jest ona z obchodzonym na całym świecie dniem krwi pępowinowej, który przypada na 15. listopada. Dni krwi pępowinowej w Polsce trwają natomiast od 1 do 10 listopada, a ich głównym celem jest jej przekazywanie na cele publiczne oraz edukowanie na temat właściwości komórek macierzystych, ich zalet i możliwości wykorzystania. W tym roku krew pępowinową na cele publiczne przekazać będzie można w 9 miastach: Lublinie, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Rzeszowie, Sieradzu, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Pobierana w tym czasie krew pępowinowa przekazywana jest na cele publiczne do użytku przez POLTRANSPLANT. Od 2011 roku udało się pozyskać już 4300 jednostek krwi.

Bank publiczny a rodzinny

Na całym świecie funkcjonują zarówno banki publiczne jak i rodzinne. O istocie ich działania wspominają praktycznie wszystkie towarzystwa naukowe m.in. Amerykańska Akademia Pediatrii czy Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów. Zaznaczają one jednocześnie, że aby móc w pełni wykorzystywać właściwości komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, powinno się rozwijać zarówno bankowanie publiczne, jak i rodzinne. Oddając krew pępowinową na cele publiczne Rodzice powinni liczyć się z tym, że automatycznie zrzekają się praw do materiału, a z bankowanych komórek mogą skorzystać potrzebujący nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami. W przypadku banku rodzinnego mają zaś pewność, że komórki będą możliwe do użycia tylko przez dziecko, od którego zostały pobrane, oraz jego najbliższych.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kilka faktów o krwi pępowinowej

Dni krwi pępowinowej mają również na celu uświadamianie społeczeństwa na temat faktów dotyczących komórek macierzystych. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto poznać naukowe dowody i fakty, a nie opierać się na niesprawdzonych wiadomościach powielanych w internecie. Krew pępowinowa z powodzeniem jest wykorzystywana jako standardowe leczenie w 80. jednostkach chorobowych m.in. hematologicznych czy metabolicznych. W ostatnich latach pojawia się coraz więcej doniesień dotyczących nowych możliwości wykorzystania komórek macierzystych np. w terapii autyzmu czy mózgowego porażenia dziecięcego. W Polsce krew pępowinowa przeszczepiana jest w 7 miastach. Standardowe przeszczepienia są refundowane przez NFZ. Niewątpliwą przewagą krwi pępowinowej nad szpikiem kostnym jest fakt, że komórki te nie ulegają starzeniu oraz są możliwe do wykorzystania praktycznie „od ręki” bez konieczności poszukiwania zgodnego tkankowo dawcy.

Dni krwi pępowinowej umożliwiają podzielenie się z innymi bezcennym darem jakim jest krew pępowinowa. Pamiętajmy, że możliwość pobrania tego materiału mamy tylko raz w życiu- przy porodzie. W innym wypadku właściwości komórek macierzystych bezpowrotnie giną, a żadna osoba potrzebująca nie może z nich skorzystać.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również