Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety. Każda mama ma swoją własną historię związaną z narodzinami dziecka. Nie ma dwóch takich samych porodów. Należy jednak pamiętać, że sposoby przyjścia na świat dziecka są różne i nie należy z tego powodu krytykować czy oceniać innych mam. Jakie są najpowszechniejsze rodzaje porodów? Czym jest poród lotosowy?
Poród siłami natury
Poród siłami natury, czy też często nazywany „naturalny”, to rodzaj porodu znany wszystkim ciężarnym. W jego trakcie dziecko, dzięki skurczom macicy, wydostaje się na świat przez kanał rodny kobiety. Jest to najbardziej fizjologiczna forma porodu i najbezpieczniejsza, jeżeli oczywiście nie występują przeciwwskazania do rodzenia siłami i drogami natury. Niewątpliwie zaletą takiego porodu jest szybsza regeneracja organizmu kobiety, a także umożliwienie dziecku kolonizacją pożytecznymi drobnoustrojami, co może zwiększyć jego odporność w przyszłości. Zalet porodu siłami natury jest dużo więcej. Należy jednak pamiętać, że nie każda kobieta może i chce rodzić w ten sposób.
Poród w wodzie
Poród w wodzie jest odmianą porodu siłami natury. Kobieta rodząca w trakcie akcji porodowej znajduje się w specjalnej wannie, a jej ciało jest zanurzone w wodzie. Woda ma bowiem właściwości relaksacyjne i może niwelować w pewnym stopniu dolegliwości bólowe związane ze skurczami. Jest to również poród, który jest bardzo korzystny dla dziecka i mniej traumatyczny niż ma to miejsce w przypadku innych porodów. Bardzo ważne jest, aby w trakcie porodu w wodzie nad bezpieczeństwem ciężarnej czuwała doświadczona położna. Niestety, tego rodzaju poród nie będzie dobrym pomysłem dla każdej mamy. Przeciwwskazania do jego przeprowadzenia to m.in. nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby skóry, choroby układu krążenia oraz jakiekolwiek nieprawidłowości i powikłania związane z samą ciążą. W przypadku chęci rodzenia w wodzie, należy upewnić się, czy wybrany szpital oferuje taką możliwość.
Poród przez cięcie cesarskie
Istnieją sytuacje, w których poród siłami natury nie jest możliwy bądź stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia kobiety i dziecka. W takim momencie niezbędne jest wykonanie cięcia cesarskiego. Jest to operacja, w przebiegu której lekarze ginekolodzy, po uprzednim znieczuleniu kobiety przez anestezjologa, przecinają kolejno powłoki brzuszne oraz macicę, by następnie wyjąć z niej dziecko. Cała procedura odbywa się na bloku operacyjnym. Ciężarna znieczulana jest najczęściej podpajęczynówkowo, co powoduje, że choć nie czuje bólu, to jest przytomna w trakcie trwania całej procedury. O wykonaniu cięcia cesarskiego w każdym wypadku decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wskazania do jego przeprowadzenia. Zdarza się też, że podczas trwania porodu siłami natury, lekarze decydują się na wykonanie cięcia cesarskiego ze względu na pojawiające się komplikacje i zagrożony dobrostan dziecka.
Cięcie cesarskie jest procedurą obecnie bardzo często wykonywaną. Jest to jednak zabieg operacyjny i jak każdy tego typu zabieg obarczony jest możliwymi poważniejszymi powikłaniami, niż ma to miejsce w przypadku porodu siłami natury. Kobieta po cięciu cesarskim często dłużej też dochodzi do siebie niż po porodzie naturalnym.
Przeczytaj więcej: Cesarskie cięcie- wszystko co warto wiedzieć?
Poród zabiegowy
W niektórych przypadkach podczas porodu drogami natury niezbędna jest pomoc przy użyciu próżnociągu lub kleszczy położniczych. Współcześnie, z racji rosnącej liczby wykonywanych cięć cesarskich, nie jest to już często spotykana sytuacja. Poród zabiegowy jest konieczny w przypadku, gdy podczas porodu drogami natury dochodzi do zagrażającej zamartwicy dziecka, wyczerpania fizycznego kobiety rodzącej czy też obecne są wady serca uniemożliwiające kobiecie silne parcie. Kleszczy czy próżnociągu używa się, aby pomóc główce dziecka wydostać się z kanału rodnego. Niestety wiąże się to z możliwymi powikłaniami takimi jak: urazy dróg rodnych, urazy główki dziecka, zasiniaczenia czy krwiaki. Mimo to czasami poród zabiegowy jest niezbędny, aby umożliwić dziecku przyjście na świat.
Poród domowy
W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają porody domowe. Jest to, tak samo jak poród w wodzie, odmiana porodu drogami natury. Cała akcja porodowa odbywa się jednak w domu, czyli miejscu, gdzie kobieta czuje się najbezpieczniej i najbardziej komfortowo. Ciężarnej towarzyszyć musi jednak doświadczona położna, która w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji, będzie umiała pomóc rodzącej oraz dziecku. Według specjalistów poród domowy jest obarczony dużym ryzykiem. W przypadku poważniejszych powikłań takich jak np. krwotok, cenny czas potrzebny na ratowanie kobiety tracony jest na transport do szpitala. To samo tyczy się dziecka, które w niektórych sytuacjach może potrzebować jak najszybszej pomocy lekarzy neonatologów. Bardzo ważne jest, aby przed zdecydowaniem się na tego typu poród, przedyskutować z lekarzem swoją decyzję i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.
Poród lotosowy
Porodem lotosowym określa się poród drogami natury, jednak bez przecinania pępowiny po urodzeniu dziecka. W tym wypadku czeka się na samoistne jej odpadnięcie, najczęściej następujące po kilku dniach. Zwolennicy porodów lotosowych jako zaletę tego rodzaju postępowania wymieniają łatwiejsze i bardziej płynne przejście dziecka z życia w jamie macicy do świata zewnętrznego. Specjaliści są jednak zgodni w tym temacie i odradzają kobietom poród lotosowy. Może on bowiem wiązać się chociażby z groźnym zakażeniem. Ponadto, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, szpital ma obowiązek utylizacji popłodu (czyli m.in. łożyska). Poród lotosowy teoretycznie możliwy jest więc tylko w warunkach domowych.
Oceń artykuł: