Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Przygotowanie dziecka na przyjście na świat rodzeństwa

Przygotowanie dziecka na przyjście na świat rodzeństwa

05.12.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest wyjątkowym okresem w życiu każdej rodziny. U malucha wizja rodzeństwa wywołuje wiele emocji, które różnią się w zależności od jego wieku oraz tego, jak Rodzice przygotują je na przyjście na świat młodszego rodzeństwa. Sprawdź, o czym należy pamiętać i jak rozmawiać z dzieckiem o rodzeństwie.

Jak przygotować dziecko na przyjście na świat rodzeństwa?

Przyjście na świat rodzeństwa jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu malucha. Z tego powodu Rodzice nie powinni bagatelizować pojawiających się emocji z tym związanych. Każda taka zmiana wywoływać może bowiem cały szereg emocji, od zachwytu, po zupełnie zrozumiały strach czy niepewność. Nowa rola w jakiej znajdzie się dziecko (starszy brat lub siostra) oraz nieposiadanie Rodziców już dłużej „na wyłączność” to wydarzenia znacznie zmieniające u dziecka dotychczasowe funkcjonowanie. Najlepiej jest wytłumaczyć mu zaistniałą sytuację oraz odpowiedzieć na zadawane przez dziecko pytania. Jeśli są one trudne, wielu Rodziców sięga po poradniki lub specjalne książeczki tłumaczące w przystępny sposób nadchodzące zmiany. Im szybciej zaczniemy rozmowy z dzieckiem i przygotujemy go na przyjście na świat rodzeństwa tym łatwiej będzie mu zaakceptować zmiany zachodzące w ciele mamy – tzn. powiększający się brzuch, ale równiż ewentualne pobyty w szpitalu i wiążącą się z tym rozłąkę, jeśli będzie to konieczne w czasie ciąży. Wielu specjalistów radzi także, aby angażować dziecko w przygotowania do przyjścia na świat rodzeństwa. Wspólny wybór wózka czy imienia dla maluszka, buduje więź, jeszcze zanim młodszy brat lub siostra się urodzą.

Jaka różnica wieku jest najlepsza?

Nie ma jednej konkretnej reguły, jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza. To Rodzice podejmują decyzję, kiedy chcieliby mieć kolejne dziecko i jaki moment jest na to odpowiedni. Dzieci wyjątkowo dobrze adaptują się do zmian, ale zupełnie indywidualną kwestią jest to, jak zareagują na nowego członka rodziny. Jeśli dzieci będą w podobnym wieku (np. 2 lata różnicy) będą mogły bawić się i spędzać czas wspólnie. Wiąże się to jednak z posiadaniem dwóch malutkich dzieci w domu na samym początku. Im starsze jest dziecko, tym bardziej odpowiedzialnie będzie podchodziło do młodszego rodzeństwa. Decyzja dotycząca kolejnych dzieci powinna być świadoma i podyktowana uczuciami, a nie ustalonymi odgórnie zasadami.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Kiedy powiedzieć dziecko o młodszym rodzeństwie?

Podstawową zasadą na którą zwracają uwagę eksperci i psycholodzy jest fakt, aby nie zwlekać zbyt długo z powiedzeniem maluchowi, że będzie miał rodzeństwo. Najgorszą opcją z możliwych jest,  gdy zamiast szczerej rozmowy z Rodzicami, dziecko dowie się o tym przypadkiem od innych osób. Lepiej jednak zaczekać do „bezpiecznego” tygodnia ciąży np. po USG I. trymestru, gdy ryzyko utraty ciąży znacznie spada. W innym wypadku, bardzo trudno byłoby wyjaśnić maluchowi czym jest poronienie lub dlaczego w brzuchu mamy jednak nie ma młodszego rodzeństwa. Z drugiej strony jednak, lepiej jest nie czekać zbyt długo z poinformowaniem malucha o ciąży, ponieważ dowiadując się przypadkiem od innej osoby, może poczuć się niepewnie, a także uznać młodsze rodzeństwo za zagrożenie. Zazdrość w przypadku przyjścia na świat rodzeństwa jest zrozumiała i naturalna, ale odpowiednie przygotowanie dziecka może zminimalizować jej negatywne skutki i ułatwić adaptację w nowych okolicznościach.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również