Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Pozycje wertykalne podczas porodu

Pozycje wertykalne podczas porodu

11.03.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o porodzie aktywnym, w którym kobieta rodząca może przyjmować wybrane przez siebie pozycje. Pozycje wertykalne mogą bowiem ułatwić i przyspieszyć poród, a także są uznawane za niefarmakologiczną metodę łagodzenia bólu porodowego. Jakie są przykłady pozycji wertykalnych?

Pozycje wertykalne to wszystkie pozycje inne niż pozycja horyzontalna (tzn. leżąca). Możliwość przyjmowania różnych pozycji oraz ruchu podczas porodu zapewniona jest każdej kobiecie rodzącej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia dotyczącego Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej. W razie braku przeciwwskazań rodząca może więc wybrać najwygodniejszą dla siebie pozycję podczas porodu. Należy jednak pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo mamy oraz dziecka, dlatego w niektórych sytuacjach korzystanie z pozycji wertykalnych może być niemożliwe. Decyzję taką, ze wskazań medycznych, podejmuje lekarz ginekolog lub położna.

Pozycje wertykalne- I. okres porodu

Kobieta rodząca może przyjmować pozycje wertykalne zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego okresu porodu. Najlepiej jest, gdy podczas spacerowania czy korzystania z różnego rodzaju przyrządów takich jak piłka czy drabinki, obecna jest osoba towarzysząca. Zapewnia ona kobiecie rodzącej poczucie bezpieczeństwa oraz wsparcie w trakcie porodu.

W I. okresie porodu bardzo korzystne jest siedzenie na piłce. Dzięki ruchom bioder i delikatnemu skakaniu na piłce rozluźniają się bowiem mięśnie miednicy oraz łatwiejsze jest wstawianie się główki dziecka w kanale rodnym. Kołysanie biodrami oraz delikatny taniec z osobą towarzyszącą także to ułatwiają. Siad w klęku zaś przyspiesza rozwieranie szyjki macicy. W przypadku silnego bólu okolicy krzyżowej lub szybko postępującego porodu położne zalecają pozycję kolankowo- łokciową.

Pozycje wertykalne- II. okres porodu

Pozycje wertykalne są również niezwykle przydatne w przypadku II. okresu porodu, czyli od momentu pełnego rozwarcia aż do urodzenia dziecka. Kobiety decydują się wtedy między innymi na pozycję kuczną, która wydaje się najbardziej fizjologiczną w trakcie parcia. Skraca się bowiem kanał rodny i rozszerza, co ułatwia schodzenie główki. Kucać można przy drabinkach, brzegu łóżka lub z pomocą osoby towarzyszącej. Niektóre kobiety rodzące wybierają też poród na krześle porodowym, a także w pozycji klęczącej z szeroko rozstawionymi nogami.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Wertykalne pozycje do porodu- zalety

Już od dawna wiadomo, że poród w pozycji innej niż leżąca przebiega bardziej fizjologicznie. Szyjka macicy rozwiera się wtedy szybciej, ponieważ główka dziecka w pozycjach wertykalnych naciska na nią silniej. Sam poród wymaga więc mniej wysiłku zarówno ze strony rodzącego się dziecka, jak i kobiety. Przyjmowanie pozycji wertykalnych zaliczane jest to niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu. Skurcze macicy są bowiem wtedy mniej bolesne. W pozycji leżącej dochodzi do ucisku naczyń, przez co dziecko może być gorzej dotlenione. W pozycjach wertykalnych dziecko zaś otrzymuje więcej tlenu. Wiele kobiet zauważa także, że może wtedy głębiej oddychać, a jak wiadomo głęboki i spokojny oddech umożliwia lepsze radzenie sobie z dolegliwościami bólowymi podczas porodu. Bardzo istotny jest również fakt, że w pozycjach wertykalnych kanał rodny skierowany jest do dołu, dzięki czemu przy pomocy grawitacji, siła skurczów jest większa, a parcie łatwiejsze. Dzięki temu też ryzyko pęknięć krocza jest mniejsze, gdyż nacisk główki dziecka rozkłada się równomiernie na tkanki. Warto więc zamieścić informację o chęci przyjmowania wybranych pozycji w swoim planie porodu oraz poinformować o tym personel medyczny.

Zobacz również: Plan porodu- co powinien zawierać?

                                                               

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również