Poród zabiegowy to poród drogami natury, podczas którego niezbędne do bezpiecznego urodzenia dziecka jest wykorzystanie próżnociągu lub kleszczy położniczych. Aby ich użyć konieczne są konkretne wskazania. Poród zabiegowy niesie za sobą zagrożenia, ale w tym przypadku ważniejsze są bezpieczne narodziny dziecka.
Współcześnie częstość porodów zabiegowych zmniejszyła się na rzecz częściej wykonywanych cięć cesarskich. Mimo to w niektórych sytuacjach poród zabiegowy jest nadal niezbędny. Ma on miejsce najczęściej w sytuacji, gdy II. okres porodu przedłuża się i konieczna jest pomoc personelu medycznego w urodzeniu dziecka. Jeśli w zapisie KTG obecne są symptomy świadczące o ryzyku niedotlenienia okołoporodowego, lekarze wybierają poród zabiegowy. Jest on także rozwiązaniem dla kobiet, które w trakcie trwającego porodu straciły siły i są zbyt wyczerpane, aby prawidłowo przeć i bezpiecznie urodzić dziecko. Jak większość procedur medycznych, poród zabiegowy może jednak wiązać się również z powikłaniami zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Poród zabiegowy- kleszcze
Kleszcze położnicze to przyrząd służący do objęcia główki rodzącego się dziecka. Ich kształt dostosowany jest do budowy kanału rodnego, a także głowy noworodka. Aby możliwe było ich użycie należy wykluczyć tzw. niewspółmierność matczyno- płodową, a ujście szyjki macicy musi być w pełni rozwarte. Poza tym, kleszcze wykorzystuje się po uprzednim pęknięciu lub przebiciu pęcherza płodowego. Wskazania do zastosowania kleszczy położniczych to poza przedłużającym się II. okresem porodu, zagrożenie płodu, choroby serca matki oraz wyczerpanie fizyczne.
Poród zabiegowy- próżnociąg
Próżnociąg składa się z przyssawki, która umieszczana jest w pobliżu ciemiączka tylnego na głowie dziecka i pociągana jest przez lekarza w odpowiedniej trakcji. Przyssawka stworzona jest z kauczuku lub silikonu, aby zminimalizować ryzyko urazów u dziecka.
Wśród wskazań do użycia próżnociągu wymienia się m.in. zagrożenie oddzieleniem siatkówki u kobiety, wstrząs, nadciśnienie tętnicze czy choroby serca i układu oddechowego u matki. Poza tym, częściej po próżnociąg sięgają lekarze w przypadku porodu drugiego z bliźniaków.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do zastosowania wyciągacza próżniowego są:
- niewspółmierność porodowa,
- zachowany pęcherz płodowy,
- brak całkowitego rozwarcia,
- ułożenie twarzyczkowe,
- położenie miednicowe lub poprzeczne.
Poród zabiegowy- powikłania
Jak sama nazwa wskazuje, poród przy użyciu kleszczy oraz próżnociągu to poród zabiegowy, mogący nieść za sobą konsekwencje w postaci m.in. urazów. Uważa się, że wykorzystanie kleszczy jest bezpieczniejsze dla dziecka, a próżnociągu dla matki. Podczas porodów zabiegowych dojść może do urazów pochwy, szyjki macicy i krocza kobiety. Próżnociąg zaś może prowadzić do urazów główki dziecka. Po użyciu wyciągacza próżniowego może dojść do krwiaków, krwawienia wewnątrzczaszkowego czy wybroczyn krwotocznych na siatkówce oka u dziecka.
Przeczytaj również: Rodzaje porodów- ich wady i zalety
Oceń artykuł: