Gdy minie I. trymestr i obawy związane z poronieniem są coraz mniejsze, wiele przyszłych mam obawia się porodu przedwczesnego. Obawiają się go również lekarze ginekolodzy, ponieważ jest to wciąż niezwykle aktualny problem we współczesnym położnictwie. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny porodu przedwczesnego i czy można mu zapobiegać?
Poród przedwczesny- kiedy występuje?
Porodem przedwczesnym określa się narodziny dziecka przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży (do 36. tygodnia+6 dni). Mimo rozwoju perinatologii i opieki nad kobietą ciężarną porody przedwczesne wciąż są bardzo aktualnym problemem. Z uwagi na szeroki zakres czasu ciąży, w którym może dojść do porodu przedwczesnego różne są jego konsekwencje. Inne będą dla dziecka urodzonego przedwcześnie w 24. tygodniu ciąży, a inne w np. 36 tygodniu. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrywanie ewentualnych czynników ryzyka i wdrażanie profilaktyki. Istnieje jednak spora grupa kobiet, które czynników tych nie posiadają, a mimo to rodzą przedwcześnie z nie zawsze poznanych przyczyn.
Przeczytaj również: Problemy noworodka urodzonego przedwcześnie
Poród przedwczesny- przyczyny
Bezpośrednią przyczyną porodu przedwczesnego jest najczęściej tak samo jak w przypadku ciąż donoszonych skrócenie się szyjki macicy i jej rozwieranie oraz rozpoczęcie regularnej czynności skurczowej macicy. Wśród czynników ryzyka porodu przedwczesnego wymienia się m.in.:
- Nadciśnienie tętnicze u matki
- Preeklampsja
- Niewydolność cieśniowo- szyjkowa
- Przedwczesne odpływanie płynu owodniowego (PPROM)
- Cukrzyca
- Infekcje wewnątrzmaciczne
Czasami decyzję związaną z porodem przedwczesnym podejmują lekarze ginekolodzy. Dzieje się tak w sytuacji m.in. nieprawidłowych zapisów KTG, zahamowania wzrastania płodu czy zagrożenia życia matki np. w wyniku zespołu HELLP lub stanu przedrzucawkowego. Cięcie cesarskie przed 37. tygodniem ciąży wykonuje się w ciążach wielopłodowych takich jak ciąże bliźniacze 1- owodniowe. Wykonując cięcie cesarskie przed 37. tygodniem lekarze zawsze biorą pod uwagę stosunek możliwych korzyści do występującego ryzyka.
Poród przedwczesny- profilaktyka
Wielu sytuacji w ginekologii i położnictwie nie da się przewidzieć. Jedną z nich jest poród przedwczesny. Mimo to istnieją sposoby na jego profilaktykę. Wśród nich wymienia się stosowanie dopochwowe progesteronu, pessar czy szew szyjkowy. Są one szczególnie przydatne u tych kobiet, u których już wcześniej dochodziło do porodu przedwczesnego lub tych, które w badaniach USG wykonywanych w II trymestrze mają skracającą się szyjkę.
Jeśli pojawiają się objawy sugerujące nadchodzący poród przedwczesny wdrażane są procedury umożliwiające, jak najlepsze przygotowanie dziecka na narodziny. Zalicza się do nich sterydoterapię, która wpływa na rozwój płuc płodu oraz stosowanie siarczanu magnezu, którego zadaniem jest neuroprotekcja mózgu dziecka. Możliwe jest również zastosowanie tzw. tokolizy, która czasowo wycisza poród umożliwiając przetransportowanie kobiety rodzącej do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności czy podanie wspomnianych leków. W przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego wdrażana jest antybiotykoterapia, aby uniknąć zakażenia wewnątrzmacicznego.
Przeczytaj więcej na ten temat: Poród przedwczesny – czy można mu zapobiec?
Oceń artykuł: