Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Połóg po cesarce- jak wygląda?

Połóg po cesarce- jak wygląda?

03.02.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Połóg to czas, w którym organizm kobiety w swoim tempie wraca do stanu sprzed ciąży. Wiele kobiet będących po cesarskim cięciu narzeka na dolegliwości bólowe pojawiające się w tym okresie. Są one związane z przebytą operacją. Należy wtedy pamiętać, aby zwracać uwagę też na  inne objawy możliwych powikłań połogu po cesarce.

Połóg po cesarce- ile trwa?

Połóg trwa 6-8 tygodni. Po tym czasie wymagana jest wizyta u ginekologa, który sprawdzi stan kobiety po cięciu cesarskim oraz podejmie decyzje związane m.in. z dozwoloną aktywnością fizyczną. W czasie połogu bowiem należy unikać czynności takich jak dźwiganie, trening fizyczny czy współżycie seksualne. Ważne jednak, aby przyszła mama chodziła na spacery i unikała długotrwałego leżenia, które sprzyjać może powikłaniom zakrzepowym.

Połóg po cesarce- dolegliwości bólowe

Ból odczuwany po cięciu cesarskim jest dla większości kobiet bardziej uciążliwy niż po porodzie drogami natury. Wynika to z faktu, że jest to operacja wymagająca ingerencji zarówno w skórę, jak i kolejne warstwy, aż do nacięcia, a następnie zszycia macicy. Dlatego też w pierwszych dobach po cesarce kobiety wymagają leczenia przeciwbólowego. Część mam po znieczuleniu cierpi na zespół popunkcyjny objawiający się silnymi bólami głowy. Bolesne dla wielu kobiet jest także obkurczanie się macicy.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Połóg po cesarce- pielęgnacja blizny

Niezwykle istotna po cesarskim cięciu jest staranna pielęgnacja blizny. Szwy wykorzystywane w szyciu skóry mogą być nierozpuszczalne lub wchłanialne. W przypadku tych pierwszych, po 6 dniach od operacji konieczne jest ich zdjęcie przez położną. Zaraz po porodzie zaś lekarze zwracają uwagę na wietrzenie rany, a także nieprzykrywanie jej np. obcisłą bielizną. Ranę można swobodnie myć wodą z mydłem. Nie należy jednak w czasie połogu brać gorących kąpieli w wannie. Na ten okres polecane jest korzystanie z prysznica.

Połóg po cesarce a odchody poporodowe

Wiele kobiet myśli, że odchody poporodowe pojawiają się tylko po porodzie drogami natury. Nie jest to jednak prawda gdyż występują one również po cięciu cesarskim. Są one efektem gojenia i regeneracji endometrium. Najpierw są krwiste, po kilku dniach brunatne, a po około 2 tygodnia jasne- biało szare. Należy uważać, aby odchody nie stały się pożywką dla bakterii. Z tego powodu istotne jest prawidłowa higiena

Połóg po cesarce- niepokojące objawy

Czas połogu niesie za sobą ryzyko powikłań. Wśród nich wymienia się m.in. ryzyko zakrzepowo- zatorowe, które wzrasta w wyniku przebytego cięcia cesarskiego. Poza tym, jeśli odchody poporodowe stają się intensywniejsze niż dotychczas lub obfite i krwiste, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Podobnie jest, gdy przybierają one nieprawidłową barwę lub mają charakterystyczny zapach. Na izbę przyjęć należy się udać, gdy wystąpi gorączka, obrzęk rany czy też silny ból okolicy podbrzusza oraz duszność. Mogą być to bowiem objawy infekcji lub zatorowości płucnej.

Przeczytaj również: Połóg- co warto o nim wiedzieć?

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3 / 5. Liczba głosów: 1

(
3
(1)
)

Zainteresują Cię również