Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Plan porodu- co powinien zawierać?

Plan porodu- co powinien zawierać?

23.01.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Coraz większa świadomość kobiet sprawia, że oczekiwania przyszłych mam związane z porodem są znacznie dokładniej sprecyzowane niż było to kilka czy kilkanaście lat temu. Możliwość wykonania planu porodu i omówienie jego punktów z położną lub ginekologiem zapewnia każdej rodzącej Standard Organizacyjny Opieki Okołoporodowej z 2019 roku. Co warto zawrzeć w planie porodu? Jaki jest jego wzór?

Czym jest plan porodu?

Plan porodu to swego rodzaju scenariusz przygotowany przez przyszłą mamę i zawierający informacje dotyczące preferencji związanych z samym przebiegiem porodu, ale też opieką nad noworodkiem oraz kobietą po porodzie. W większości szpitali kobiety rodzące otrzymują przy przyjęciu specjalne druki. Warto jednak zastanowić się jeszcze w czasie ciąży i przygotować plan porodu na spokojnie, po konsultacji ze swoim lekarzem lub położną.

Dokument, jakim jest plan porodu, powinien być respektowany przez personel medyczny w trakcie pobytu kobiety i noworodka w szpitalu. Zdarza się jednak, że niektórych sytuacji nie da się uniknąć. W takiej sytuacji działania lekarzy mogą wykraczać poza przygotowany przez kobietę plan porodu. Należy też pamiętać, że kobieta w trakcie porodu ma prawo zmienić zdanie i swoje decyzje, które zaznaczyła w planie porodu, a personel medyczny powinien to respektować.

Podział planu porodu

Warto podzielić plan porodu na części związane z przygotowaniem do porodu oraz jego przebiegiem, a także zaznaczyć chęć posiadania osób towarzyszących. Bardzo ważne jest, aby nie pominąć części dotyczącej opieki nad nowonarodzonym dzieckiem. Dla wielu mam bardzo ważny jest bowiem kontakt skóra do skóry zaraz po porodzie. Często kobiety zapisują również w planie porodu prośbę o niedokarmianie dziecka przez personel medyczny mlekiem modyfikowanym czy nieszczepienie dzieci podczas nieobecności Rodzica.

Dzięki wyróżnieniu poszczególnych części w planie porodu, położne są w stanie szybko znaleźć w nim preferencje kobiety dotyczące danego zagadnienia. Co więcej, przygotowany plan, nawet w przypadku nagłego cięcia cesarskiego, również jest niezwykle przydatny, szczególnie w zakresie opieki przedporodowej, poporodowej oraz zajmowania się noworodkiem.

Plan porodu- wzór

W Internecie dostępnych jest wiele wzorów, na podstawie których przyszłe mamy tworzą swój plan porodu. W każdym planie porodu powinny znaleźć się akapity dotyczące:

  1. oczekiwań związanych z salą porodową oraz warunkami porodu- np. obecność prysznica, sposobów łagodzenia bólu porodowego, takich jak drabinki czy piłki, możliwość słuchania wybranej muzyki lub przyjmowania wybranej przez siebie pozycji,
  1. postępowania okołoporodowego- chęć porodu rodzinnego lub obecności osoby towarzyszącej, w tym miejscu można również zaznaczyć swoją opinię na temat obecności studentów,
  1. przygotowania do porodu- warto zastanowić się na temat m.in. wykonania lewatywy czy zastosowania metod indukcji porodu (np. przebicia pęcherza płodowego),
  1. metod łagodzenia bólu porodowego– wybrane przez przyszłą mamę metody farmakologiczne lub niefarmakologiczne,
  1. przebiegu porodu- możliwości poruszania się, zmiany pozycji, unikanie nacięcia krocza, chęć jedzenia i picia w trakcie porodu,
  1. momentu po porodzie- przecięcie pępowiny, kontakt „skóra do skóry”, kangurowanie dziecka przez ojca,
  1. opieki nad noworodkiem- karmienie, kąpiel dziecka czy wykonanie szczepień.

Warto w planie porodu zawrzeć też informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, ewentualnych doświadczeń związanych z poprzednimi porodami oraz, jeśli takie miały miejsce, przebytymi powikłaniami lub komplikacjami porodu. Dzięki temu personel medyczny będzie mógł jeszcze lepiej zaopiekować się zarówno kobietą rodzącą, jak i noworodkiem. Należy też pamiętać, że są sytuacje, gdy plan porodu nie jest respektowany. W przypadku jakichkolwiek komplikacji w szpitalu to decyzje lekarzy, którzy zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą dbają o zdrowie i życie pacjentów, mają decydujący głos. Z tego też powodu w planie porodu dużo kobiet zawiera adnotację o chęci bycia informowaną na temat ewentualnych nagłych sytuacji oraz dodatkowego postępowania wdrażanego przez personel medyczny.

Dzięki temu, że przyszłe mamy przygotowują plan porodu, coraz częściej w szpitalach respektowane są decyzje rodzących, a sam poród i pobyt na oddziale położniczym jest dużo mniej stresujący niż  było to w przeszłości.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również