Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Pierwsze ruchy dziecka- kiedy je czuć?

Pierwsze ruchy dziecka- kiedy je czuć?

23.01.2023

6 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Rodzice ze zniecierpliwieniem czekają, aż poczują pierwsze ruchy dziecka. Są to momenty dostarczające wielu wzruszeń, ale też budujące silną więź między dzieckiem a Rodzicami. W kontrolowaniu dobrostanu płodu bardzo ważne jest obserwowanie i liczenie ruchów dziecka przez mamę. Zatem, w którym tygodniu ciąży czuć ruchy dziecka?

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka w brzuchu?

Ruchy dziecka w brzuchu mogą być bardzo różnie odczuwane. Kobiety, które jeszcze nigdy nie rodziły, spodziewają się silnych kopniaków, tymczasem pierwsze ruchy dziecka zazwyczaj przypominają trzepotanie skrzydeł motyla. Intensywne ruchy dziecka mające postać kopnięć i sprawiające dyskomfort, pojawiają się dopiero przed porodem. Nasilenie oraz częstotliwość ruchów zależą jednak od sposobu ułożenia dziecka w macicy. Na intensywność doznania ma wpływ także masa ciała przed ciążą oraz ilość tkanki tłuszczowej – pierwsze ruchy dziecka wcześniej odczuwają kobiety, które są drobne i szczupłe.

Kiedy odczuwa się pierwsze ruchy dziecka w ciąży?

Dziecko wraz z 15. tygodniem życia płodowego wykonuje złożone ruchy swoimi kończynami. Są one jednak na tyle małe, że aktywność ta zazwyczaj nie jest odczuwana przez przyszłą mamę. Dopiero 16. tydzień ciąży może spowodować pierwsze ruchy dziecka, jednak kobiety pierwsze ruchy płodu odczuwają najczęściej około 20. tygodnia. Przyszłe mamy porównują je do ruchów perystaltycznych jelit. Jest to delikatne przelewanie i bulgotanie. Jeśli jest to kolejna ciąża, ruchy płodu mogą być odczuwalne wcześniej – między 15. a 18. tygodniem ciąży. Wraz z kolejnymi tygodniami stają się one coraz bardziej intensywne oraz regularne.

Pod koniec ciąży, dziecko jest już duże, a ruchy płodu stają się znów delikatne. Są one jednak niezmiernie istotne, ponieważ świadczą o dobrostanie płodu i jego odpowiednim rozwoju.

Jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka i czy są regularne?

Wyczucie pierwszych ruchów dziecka nie jest takie proste, zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta jest w ciąży po raz pierwszy i gdy jedynie wyobraża sobie, jakie to uczucie. Najłatwiej ruchy wyczuć w pozycji leżącej na plecach, w zupełnym bezruchu. Wówczas nie skupiamy się na żadnych czynnościach i łatwiej jest nam rejestrować sygnały docierające z ciała.

Każdy maluch ma własny rytm dnia, niektóre dzieci dają o sobie znać wczesnym rankiem, inne wieczorem. Zwykle pierwsze ruchy dziecka stają się bardziej intensywne po zjedzeniu posiłku. Aktywność ruchowa dziecka w brzuchu mamy świadczy o jego prawidłowym rozwoju. Takie fikołki pozwalają też dziecku przygotować się do trudnej podróży, jaką będzie przedostanie się przez kanał rodny.

Jak zachowuje się dziecko w brzuchu mamy?

Dziecko w brzuchu mamy wykonuje różnego rodzaju ruchy. Zgina i prostuje kończyny, robi fikołki, ssie palec, a także ziewa. Często podczas badania USG zauważyć można, jak dziecko robi różne miny, pojawia się grymas lub uśmiech na jego twarzy. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują badania USG 3D i 4D, dzięki którym Rodzice mogą dokładnie zobaczyć swoje dziecko oraz zachować na pamiątkę zdjęcia czy film.

Elementy związane z aktywnością dziecka oceniane są również podczas testu Manninga, czyli tzw. profilu biofizycznego płodu. Wykonuje się go najczęściej w III. trymestrze lub po terminie porodu. Badanie polega na połączonym badaniu USG oraz KTG. Podczas badania ultrasonograficznego oceniane są m.in. ruchy oddechowe oraz to, jak rusza się płód w brzuchu mamy. Test Manninga ma na celu ocenienie dobrostanu dziecka. Nieprawidłowy wynik badania może świadczyć o jego niedotlenieniu.

Bardzo ruchliwe dziecko w brzuchu

Aktywność dziecka w brzuchu mamy wzrasta szczególnie po posiłkach oraz w czasie odpoczynku lub snu kobiety ciężarnej. Co ciekawe, pierwsze ruchy dziecka silniej odczuwają kobiety z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Dziecko intensywniej rusza się także w reakcji np. na głośną muzykę na zewnątrz. Emocje mamy również odgrywają istotną rolę i wpływają na aktywność dziecka w brzuchu.

Dzieci w brzuchu nie ruszają się zaś w czasie swojego snu. Ich sen zazwyczaj trwa około 40 minut, rzadko przekracza 1,5 godziny. Jeśli Twoje dziecko jest bardzo ruchliwe, kojąco zadziała lekkie kołysanie oraz spacerowanie. Niektóre mamy chcąc uspokoić dziecko w brzuchu, słuchają też muzyki klasycznej. Uważa się bowiem, że płód zaczyna reagować na dźwięki z zewnątrz już od 25. tygodnia ciąży.

Jak liczyć ruchu dziecka przed porodem?

Szczególnie w drugiej połowie ciąży niezwykle ważne jest codzienne liczenie ruchów płodu. Dzięki temu samodzielnie w domu kobieta może kontrolować dobrostan płodu. Najlepiej jest, gdy ciężarna liczy ruchy przez godzinę po posiłku lub w trakcie największej aktywności dziecka. Przyszła mama powinna to robić leżąc na lewym boku. Jeśli ruchów dziecka jest mniej niż 4 w ciągu jednej godziny, lekarze zalecają, aby liczyć je przez kolejną godzinę.

Niektóre zalecenia podają, aby liczyć ruchy dziecka do momentu, aż ich liczba osiągnie 10. Jest to tzw. metoda Cardiff, w czasie której sprawdza się liczbę ruchów między godziną 9 a 21. Czynność tę powtarza się każdego dnia, a liczy się do momentu, aż dziecko ruszy się 10-krotnie. Do oceny ruchów może posłużyć również karta ruchów płodu. Brak ruchów dziecka w 22. tygodniu ciąży powinno być sygnałem, aby udać się do lekarza prowadzącego.

W którym miesiącu czuć ruchy dziecka jako kopnięcia?

Aby dziecko mogło kopnąć czy napierać na ścianki macicy, musi być większe i silniejsze niż jest w okolicach 20. tygodnia ciąży. Dziecko kopie nie wcześniej niż po 26. tygodniu, a więc w końcówce 6. miesiąca. Przyszła mama może czuć intensywną aktywność dziecka i odczuwać ogólny dyskomfort, możliwe jest także wystąpienie pojedynczych pchnięć, które wywołują uczucie napięcia w konkretnej części brzucha lub nawet napięcie całej macicy. Przy takich pojedynczych pchnięciach maluch może nawet pokazać swoją dłoń lub stopę! Zjawisko, gdy rączka bądź stópka odznaczają się pod skórą na brzuchu, jest dość popularne wśród ciężarnych. Zaobserwowanie tego zjawiska po raz pierwszy jest zwykle wielkim przeżyciem dla Rodziców!

Pod koniec ciąży przyszłe mamy odczuwają najwięcej dolegliwości w związku z ruchami dziecka. Nic dziwnego – w brzuchu mamy robi się już naprawdę ciasno, więc ruchy dziecka w 9. miesiącu, nawet delikatne, są przez mamę doskonale odczuwalne.

Jak pobudzić ruchy dziecka w ciąży?

  • Pukanie w brzuch i mówienie – kiedy dziecko kopnie, warto odpowiedzieć mu delikatnym pukaniem w brzuch. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie mowy. Pod koniec trzeciego trymestru dziecko co prawda nie rozumie mowy, ale jest w stanie ją rozpoznać i zidentyfikować.
  • Kołysanie i włączanie muzyki – włączanie dziecku muzyki i przystawianie słuchawek lub głośnika do brzucha może sprawić, że dziecko oswoi się z dźwiękami z otoczenia. Intensywne ruchy matki z kolei sprawiają, że dziecko staje się bardziej pobudzone. Spokojne ruchy, a także położenie się na lewy bok są dla malucha informacją na temat czasu na odpoczynek.
  • Jedzenie słodyczy i śmiech – wyższe stężenie glukozy we krwi pobudza dziecko do większej aktywności, jednak po słodkie przekąski należy sięgać z umiarem. Dobrym sposobem na pobudzenie dziecka jest również śmiech matki. Ta czynność poprawia krążenie krwi i dotlenia. Często bywa, że śmiech matki w trakcie USG wzmacnia ruchy dziecka.

FAQ:

  • W którym tygodniu czuć ruchy dziecka?

Aby rozpoznać ruchy dziecka w formie delikatnego bulgotania, łaskotania lub uczucia przelewania się w brzuchu, ciężarna będzie musiała poczekać przynajmniej do 16. tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że pierwsze odczucia występują później, nawet w 22. tygodniu ciąży.

  • Kiedy widać ruchy dziecka na zewnątrz?

Najintensywniejsze ruchy dziecka obserwuje się zwykle między 7. a 8. miesiącem ciąży. Gdy płód wykonuje silne kopnięcia, czy rozpycha się w macicy rączkami, można to zobaczyć na zewnątrz.

  • Gdzie czuć pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka mogą być odczuwane na różnych wysokościach w zależności od położenia dziecka i łożyska, ale najczęściej kobiety wyczuwają je nisko w brzuchu, tuż powyżej linii bielizny.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 9

(
4
(9)
)

Zainteresują Cię również