Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Pasy bezpieczeństwa w ciąży

Pasy bezpieczeństwa w ciąży

23.06.2022

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Pasy samochodowe to wynalazek, który znacząco przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Powszechne jest jednak nadal przekonanie, że kobiety w ciąży korzystając z nich mogą narazić swojego dziecko na niebezpieczeństwo. Czy ciężarna może jeździć po polskich drogach bez zapiętych pasów?

Czy kobieta w ciąży może nie zapinać pasów bezpieczeństwa?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce kodeksem drogowym oraz według Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym”, kobieta będąca w widocznej ciąży nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Warto podkreślić jednak, że zapis ten nie jest sugestią, aby ciężarne rezygnowały z tego zabezpieczenia. Artykuł nie stwierdza też, że używanie pasów bezpieczeństwa przez kobietę ciężarną może stanowić dla niej oraz nienarodzonego dziecka jakiekolwiek zagrożenia. W tym przypadku zatem, polskie prawo pozostawia kwestię zapinania pasów do decyzji ciężarnej, ale za niezapinanie ich przyszła mama nie otrzyma mandatu. Mimo to specjaliści zalecają i sugerują, aby bez względu na wiek ciąży pasy bezpieczeństwa zapinać.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży a zdrowie dziecka

Czy pasy bezpieczeństwa stanowią realne zagrożenie dla kobiety będącej w ciąży lub dla dziecka? Przy niepoprawnie zapiętych pasach istnieje oczywiście ryzyko, że dziecko może odnieść obrażenia nie tylko podczas drobnej kolizji, ale też w momencie awaryjnego hamowania. W przypadku, kiedy pasy bezpieczeństwa zapięte są zaś w sposób prawidłowy, ryzyko takie jest minimalne. Z tego powodu tak ważne jest prawidłowe ustawienie ich. Gwarantuje to nie tylko komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną, zarówno dla matki jak i dziecka, podróż. Warto podkreślić również, że bardzo wiele przypadków śmierci dzieci nienarodzonych spowodowanych jest przez wypadki komunikacyjne. W momencie uderzenia, siły działające na osobę będącą w aucie potrafią być bardzo duże i to właśnie pasy bezpieczeństwa, wraz z poduszkami powietrznymi, mają za zadanie maksymalne zniwelowanie siły uderzenia. Nie jest to więc zaskakujące, że niezapinanie pasów stanowi dla kobiety i płodu znacznie większe ryzyko, niż ich poprawne stosowanie.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Pasy bezpieczeństwa- ułatwienia dla kobiet w ciąży

Świadomość związana z niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą niezapinanie pasów podczas jazdy samochodem wymusiła w pewien sposób na producentach stworzenie specjalnych adapterów do pasów przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam. Ich zadaniem jest zmiana położenia dolnej części pasów- pasa biodrowego, aby znajdował się on pod (a nie na) brzuchem kobiety ciężarnej. Dzięki temu praktycznie wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo, jakie mogłoby powodować niepoprawne usytuowanie pasa biodrowego i jego silny ucisk na brzuch oraz rozwijające się w jamie macicy dziecko. Specjaliści zajmujący się motoryzacją zalecają również, aby kobiety w zaawansowanej ciąży starały się maksymalnie odsunąć fotel od ewentualnych poduszek powietrznych oraz, aby fotel ten był ustawiony w pozycji pionowej.

Przeczytaj również: Podróże w ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również