Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Objawy zbliżającego się porodu

Objawy zbliżającego się porodu

20.04.2023

5 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W ostatnich tygodniach ciąży poród może zacząć się niemal w każdym momencie. Każda ciężarna z niecierpliwością oczekuje oznak rozpoczynającej się akcji porodowej. Niektóre z symptomów pojawiają się nawet kilka dni wcześniej. Zobacz, jak rozpoznać zbliżający się poród.

Pierwsze oznaki zbliżającego się porodu mogą pojawić się kilka dni, a nawet tygodni przed terminem ustalonym na podstawie badań. Kobieta, która obserwuje swoje ciało, zauważa subtelne zmiany. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie objawy są obecne u każdej ciężarnej. Wiele zależy od indywidualnych cech i reakcji organizmu. Właściwą oznaką tego, że właśnie rozpoczął się poród, jest regularna czynność skurczowa macicy. To właśnie ona stanowi wskazanie, aby udać się do szpitala.

Objawy zbliżającego się porodu a ruchy dziecka

Jeśli chodzi o wczesne objawy porodu, jednym z nich może być zmniejszenie intensywności ruchów dziecka. Dzieje się tak, ponieważ maluszek ma już bardzo mało miejsca w macicy. Nie może się też obracać. Nie oznacza to, że ruchy nie są w ogóle wyczuwalne. Ponadto w ostatnich tygodniach ciąży główka dziecka wstawia się do wchodu miednicy. Jest też silnie przygięta.

Niepokojącym objawem przed porodem jest całkowity brak ruchów dziecka. Nie można też bagatelizować nagłych i intensywnych ruchów. W takich sytuacjach konieczny jest kontakt z lekarzem.

Obniżenie brzucha przed porodem

Ważną oznaką zbliżającego się porodu jest obniżenie się dna macicy. Dzieje się to na około 3 tygodnie przed rozwiązaniem. To objaw, który przyszła mama może zaobserwować w lustrze (brzuch wydaje się opadnięty), ale też wyraźnie odczuć. Macica przestaje uciskać na narządy jamy brzusznej i przeponę. Dlatego kobiecie łatwiej się oddycha i znikają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (zgaga i ucisk żołądka). Obniżenie się brzucha jest skorelowane z ustawianiem się główki dziecka do wchodu miednicy.

Odejście czopa śluzowego

Czop śluzowy jest zbudowany z wydzieliny pochwowej. Jest ona bardzo gęsta, dzięki czemu tworzy zbitą masę. Tworzy się pod wpływem zwiększonego stężenia progesteronu. Jego umiejscowieniem jest kanał szyjki macicy. Czop śluzowy ściśle go wypełnia, a tym samym uniemożliwia przedostawanie się patogenów do jamy macicy. To naturalna bariera ochronna, która działa przez całą ciążę.

Ostatnie dni ciąży charakteryzują się tym, że szyjka macicy staje się nieco bardziej rozluźniona i miękka. W ten sposób przygotowuje się do porodu. W efekcie zmian zachodzących w tym narządzie dochodzi do wypadnięcia czopu śluzowego.

Przyszła mama może zaobserwować na bieliźnie dużą ilość kremowej wydzieliny o galaretowatej konsystencji. Niekiedy czop śluzowy zostaje wydalony w całości. Ma on podłużny kształt. Zdarza się, że jest w nim obecna domieszka krwi. Wynika to z uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Jeżeli jest jej dużo, należy skontaktować się z lekarzem.

Odejście czopa śluzowego jest objawem porodu, który może pojawić się nawet na kilka dni przed. Zaobserwowanie wydzieliny na bieliźnie nie jest wskazaniem do zgłoszenia się na salę porodową. Niekiedy jednak zwiastun ten pojawia się tuż przed rozpoczęciem akcji porodowej. Wówczas towarzyszą mu jeszcze inne objawy (zwłaszcza skurcze macicy).

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Jeśli chodzi o nietypowe objawy porodu, charakterystycznym jest biegunka. Jej cel to oczyszczenie się organizmu i usunięcie złogów kałowych z jelit. Dzięki temu dziecko ma większą swobodę w przechodzeniu przez kanał rodny. Biegunka jest spowodowana wzrostem stężenia prostaglandyn. Może też mieć związek ze stresem i silnymi emocjami. U niektórych kobiet pojawiają się też wymioty, wzdęcia i parcie na odbytnicę.

Odejście wód płodowych

Odejście wód płodowych jest spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego. W większości przypadków ma to miejsce dopiero, gdy rozpoczynają się skurcze macicy. Płyn nie wypływa jednak w całości, a sączy się nawet przez kilka godzin. Zdarza się, że nie dochodzi do naruszenia błon płodowych, a dziecko jest nim otoczone w momencie narodzin.

Skurcze macicy

Na kilka tygodni przed porodem pojawia się czynność skurczowa macicy. Są to tzw. skurcze przepowiadające. Są one nieregularne, niezbyt nasilone i ustępują po pewnym czasie. Przygotowują one macicę do porodu.

Pewnym objawem porodu są skurcze porodowe. Ich cechą jest regularność. Początkowo pojawiają się co 10–30 minut i trwają do 40 sekund. Wraz z postępem porodu zwiększa się ich częstotliwość i wydłuża czas trwania. Mogą być silne i bardzo bolesne. W ich trakcie dochodzi do rozwierania się szyjki macicy. Bez tego nie jest możliwe przejście dziecka przez kanał rodny.

Zwiększone parcie na pęcherz

Na kilka dni przed porodem może pojawić się zwiększone parcie na pęcherz. Z powodu ucisku przez macicę i główkę dziecka zmniejsza się jego pojemność. Przyszła mama musi korzystać z toalety zdecydowanie częściej – również w nocy.

Ból kręgosłupa

Ból kręgosłupa towarzyszy wielu przyszłym mamom przez całą ciążę. Jednak może to być także oznaka zbliżającego się porodu. Dolegliwości obejmują okolicę krzyżową i promieniują do bioder lub pachwin. Często towarzyszą im nerwobóle – najczęściej obejmujące nerw kulszowy.

Utrata masy ciała

Nietypowym objawem porodu, którego wiele mam nie zauważa, jest utrata masy ciała. Dochodzi do niej na kilka dni przed przyjściem dziecka na świat. Waha się ona w granicach 0,5–1 kg. Jej przyczyną jest zwiększona utrata płynów w tym okresie – przede wszystkim razem z moczem. Część kobiet może też zaobserwować zmniejszenie apetytu.

Co robić, gdy pojawią się oznaki porodu?

Pojawienie się pierwszych oznak porodu nie wymaga zgłoszenia się do szpitala. Przyszła mama powinna bacznie obserwować swój organizm. Mowa przede wszystkim o pojawiającej się czynności skurczowej macicy. Należy rozpoznać, czy są to skurcze przepowiadające, czy porodowe. Konieczne jest liczenie czasu ich trwania oraz odstępów między kolejnymi.

Pierwsze skurcze porodowe również nie wymagają zgłoszenia się na porodówkę. Można powiadomić o tym fakcie swoją położną lub lekarza prowadzącego. Rozwieranie się szyjki macicy może trwać nawet kilka godzin. Do szpitala należy udać się, gdy skurcze pojawiają się regularnie co 5–7 minut. Wcześniejsza konsultacja medyczna jest konieczna, jeżeli towarzyszą im dodatkowe objawy przed porodem – zwłaszcza krwawienie z dróg rodnych, wzrost ciśnienia tętniczego, silne wymioty. W takiej sytuacji nie należy czekać.

Przeczytaj także: 39 tydzień ciąży – jaka jest waga i ruchy dziecka przed porodem?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.2 / 5. Liczba głosów: 11

(
4.2
(11)
)

Zainteresują Cię również