Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Kalendarz ciąży – co dzieje się w brzuchu matki w każdym trymestrze

Kalendarz ciąży – co dzieje się w brzuchu matki w każdym trymestrze

05.05.2023

3 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

Kalendarz ciąży bogaty jest w wiele momentów przełomowych dla życia płodowego – rozwinięcie serca czy cewy nerwowej, z której następnie rozwinie się mózg. Ciężarne powinny wiedzieć, co czeka je w każdym trymestrze ciąży, aby przejść ją spokojniej.

Kalendarz ciąży precyzyjnie mówi o tym, co dzieje się w organizmie kobiety podczas długich 9 miesięcy ciąży tydzień po tygodniu. Szczegółowy opis procesów rozwoju narządów, kończyn oraz układów pomaga ustalić który tydzień ciąży przechodzi kobieta. Na podstawie kalendarza ciążowego można ustalić, z pewną dozą ostrożności, przybliżony termin porodu. Warto jednak zaznaczyć, że zdarzają się także rozwiązania w 41, a nawet, w rzadszych przypadkach, 42 tygodniu ciąży.

Sprawdź, w którym trymestrze ciąży jesteś w prostym kalkulatorze ciąży online.

  • 1 trymestr ciąży

1 tydzień ciąży liczony jest dość przewrotnie, bo od pierwszego dnia miesiączki, a zatem od momentu, gdy kobieta jeszcze nie jest w ciąży. Początek okresu płodnego przypada na 2 tydzień ciąży, w którym macica dopiero szykuje się do zapłodnienia, co następuje na ogół pomiędzy 12-16 dniem cyklu. Do właściwego zapłodnienia dochodzi dopiero w 3 tydzień ciąży. Blastocysta, czyli przyszłe dziecko, mierzy 1,7mm w 4 tygodniu ciąży, a zatem jest mniejsze niż główka od szpilki. W 5 tygodniu ciąży zaczynają się procesy organogenezy, czyli rozwoju organów. Bardzo intensywny wzrost zachodzi między 6 a 7 tygodniem ciąży – zarodek może przyrastać nawet do 1 mm dziennie. W 8 tygodniu ciąży w obrazie USG widać już rączki oraz nóżki, rozwijają się także jelita a przyszły szkielet jest delikatny i kruchy. W 9 tygodniu ciąży dochodzi do intensywnego rozwoju mózgu, a płód zaczyna się poruszać. Od 10 tygodnia płód zaczyna wyczuwać emocje swojej matki, dlatego tak ważne jest, żeby ograniczyć stres do minimum. Pod koniec pierwszego trymestru, razem z mdłościami mija najbardziej ryzykowny okres (ze względu na poronienia).

  •  2 trymestr ciąży

W 14 tygodniu ciąży dziecko waży już 50 g i mierzy 10 centymetrów. Przez kolejne 14 dni ciąża staje się już widoczna dla otoczenia. Podczas 19 oraz 20 tygodnia ciąży u maluszka rosną już włosy, pojawiają się zalążki zębów, a samo dziecko staje się bardzo aktywne, co doskonale wyczuwa jego mama. Na ogół na początku 21 tygodnia ciąży aż do końca drugiego trymestru maluch ma rozwinięte wszystkie zmysły, zdarzają mu się czkawki, mocno kopie i waży już ponad 1 kilogram. Kiedy ciężarna zjada coś słodkiego, jej wody płodowe stają się na tyle atrakcyjne dla dziecka, że zaczyna je łapczywie połykać. Receptory na słodki smak są wówczas bardzo wrażliwe.

  • 3 trymestr ciąży

28 tydzień ciąży to początek ostatniego trymestru, który zakończy się porodem. W 29 tygodniu ciąży dziecko już widzi i doskonale słyszy. W trakcie trwania 30 oraz 31 tygodnia ciąży wzmacnia się układ odpornościowy dziecka. W tym okresie także maluch powoli zaczyna ustawiać się głową w kierunku ujścia macicy, to znak, że poród jest coraz bliżej. Podczas 32 tygodnia ciąży dziecko jeszcze przybiera na wadze, a na USG widać jak ssie kciuk. W 33 – 34 tygodniu ciąży może nastąpić przedwczesny poród. W tym czasie płód gromadzi duże ilości żelaza i gromadzi zapasy tkanki tłuszczowej. Jednakże na tym etapie płuca nie są jeszcze do końca rozwinięte, dlatego najczęstszym problemem wcześniaków jest samodzielne oddychanie. Od 36 tygodnia ciąży dziecko jest już praktycznie samodzielnym bytem i może żyć poza organizmem swojej matki. Od 37 tygodnia aż do końca ciąży dziecko posiada już wszystko, co potrzeba mu do życia poza łonem matki. Jego płuca, mózg, serce i inne narządy wewnętrzne są silne i w pełni rozwinięte. Teraz pozostał tylko poród.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również