Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?

Kalendarz ciąży: 12. tydzień ciąży. Jak rozwija się dziecko?

29.04.2023

6 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Dwunasty tydzień ciąży jest momentem, w którym przyszła mama zaczyna czuć się zdecydowanie lepiej. Wszystko dzięki temu, że stabilizuje się poziom hormonów, a tym samym znikają dolegliwości ciążowe. Jest to także odpowiedni czas na wykonanie badania ultrasonograficznego, aby ocenić budowę ciała dziecka. Co każdy rodzić powinien wiedzieć o rozwoju swojego malucha w tym etapie ciąży? Odpowiadamy.

12. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Chociaż zwykle wiek ciąży określany jest w tygodniach, warto zdawać sobie sprawę, który to miesiąc i trymestr. Wiedza ta może przydać się w kilku sytuacjach. W obliczeniach pomagają różnego rodzaju kalkulatory, które są dostępne za darmo na stronach internetowych poświęconych rodzicielstwu. Wystarczy znać datę ostatniej miesiączki. Przyszła mama powinna wiedzieć, że 12. tydzień ciąży to 3. miesiąc, czyli koniec pierwszego trymestru.

Jak czuje się mama wraz z 12. tygodniem ciąży?

Samopoczucie kobiety w 12. tygodniu ciąży znacznie się poprawia. Najczęściej ustępują nieprzyjemne objawy, takie jak poranne mdłości, wymioty i zmęczenie, na skutek czego może ona w pełni skupić się na nawiązywaniu więzi z maluszkiem. Przez obecność dużej ilości estrogenów można zauważyć wyraźną poprawę stanu włosów, skóry i paznokci. Nastrój jest zwykle pozytywny, wzrasta również libido.

Jak w każdym momencie ciąży, tak w 12. tygodniu, przyszła mama powinna dbać o swoją dietę. Możliwe jest także podjęcie aktywności fizycznej. To sposób na przygotowanie ciała do porodu i poprawę samopoczucia. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda ciężarna może uprawiać sport – warto wcześniej przedyskutować tę kwestię z lekarzem prowadzącym.

Symptomy, które mogą pojawić się w 12. tygodniu ciąży, to:

Wyżej wymienione objawy występują przez wolniejszą perystaltykę jelit, która wywołana jest produkcją progesteronu w łożysku. Przyszła mama może zaobserwować u siebie ciemną linię od pępka do spojenia łonowego. Jest to linea nigra – prawidłowy zwiastun ciąży.

Brzuch w 12. tygodniu ciąży

Kwestią, która interesuje rodzicielki, jest wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży. Zwykle nie jest on jeszcze zbyt duży, jednak można dostrzec już wyraźne zaokrąglenie się sylwetki. Zmiany te nie zawsze są widoczne dla osób postronnych. Kobieta może już pomału myśleć o wymianie garderoby i przyszykować ubrania ciążowe. Warto również pamiętać, że wielkość brzucha w 12. tygodniu ciąży zależy od indywidualnych cech organizmu.

Jak wygląda dziecko w 12. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 12. tygodniu ciąży przebiega intensywnie. Maluszek ma już wykształcone narządy wewnętrzne. Teraz nadszedł czas na ich dojrzewanie, aby mogły podjąć swoją funkcję po narodzinach. Pojawiają się paznokcie i cebulki włosów, a skóra nabiera różowego koloru. W 12. tygodniu ciąży płód waży około 15 gramów i mierzy 6 centymetrów. Jego rozmiary można porównać do dorodnej śliwki lub marakui. Coraz bardziej przypomina już małego człowieka, a wszystko dzięki temu, że kształtuje się jego twarz. Można dostrzec nos, powieki i uszy. Maluszek bardzo dużo się rusza. Reaguje w ten sposób na bodźce, które pochodzą z zewnątrz. Warto pamiętać, że ruchy dziecka w 12. tygodniu ciąży nie są jeszcze wyczuwalne przez przyszłą mamę.

USG – 12. tydzień ciąży

Badania w ciąży są bardzo ważne, ponieważ umożliwiają stałą obserwację stanu dziecka oraz matki. Każda kobieta powinna regularnie udawać się na analizę moczu oraz morfologii. 12. tydzień ciąży to dobry czas na wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jest to tzw. badanie USG genetyczne. Powodem nazwy jest fakt, iż w jego trakcie lekarz dokładnie ogląda i ocenia budowę ciała dziecka. Podczas badania można zauważyć m.in. pęcherz moczowy, co jest dowodem na to, że nerki dziecka dobrze pracują. Maluch oddaje mocz do płynu owodniowego. Ponadto widoczne są także palce u rąk i stóp, które bez problemu można policzyć.

Lekarz zajmujący się USG dokonuje zarazem oceny przezierności karkowej. Jej zwiększenie jest wskazaniem do przeprowadzenia bardziej szczegółowych testów.

Czy w 12. tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Wielu Rodziców chce jak najszybciej poznać płeć dziecka. 12. tydzień ciąży to czas, w którym zewnętrzne narządy płciowe męskie zaczynają się już wyraźnie kształtować. Zobaczenie ich na USG jest natomiast niemożliwe – maluszek jest jeszcze za mały, aby dostrzec wszystkie szczegóły anatomiczne. Z tego powodu z określeniem płci dziecka należy poczekać do 20. tygodnia. Płeć dziecka można poznać wcześniej, szczególnie gdy zostaną przeprowadzone genetyczne badania prenatalne. Mowa o testach, które polegają na dokładnej analizie DNA. Jednym z nich jest test SANCO, który przeprowadza się w celu wykrycia trisomii i określenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego.

Praca w dwunastym tygodniu ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy w czasie ciąży może wykonywać swoje obowiązki, również te związane ze swoją pracą. Odpowiedź jest zależna od stanu przyszłej mamy, aczkolwiek większość kobiet może bez obaw dalej spełniać się zawodowo. W trakcie 12. tygodnia ciąży należy jednak pamiętać o tym, aby nie pracować:

  • w godzinach nocnych i nadliczbowych,
  • w niskich, wysokich lub zmiennych temperaturach,
  • w środowisku, w którym panuje nadmierny hałas,
  • w miejscu oddziaływania pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego.

12. tydzień ciąży – co może się pojawić?

Ich obecność nie świadczy zazwyczaj o żadnej nieprawidłowości. Plamienia u większości kobiet mogą pojawić się po odbyciu stosunku seksualnego. Jeżeli natomiast wraz z plamieniami odczuwa ona silne bóle brzucha oraz skurcze, którym towarzyszy krwawienie, to koniecznie powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Upławy natomiast nie są powodem do obaw, gdyż najczęściej pojawiają się przez różnego rodzaju infekcje bakteryjne oraz grzybicze. Warto skonsultować się z medykiem, który dobierze najbezpieczniejszą metodę leczenia.

  • Zmiany skórne

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian w gospodarce hormonalnej, co odbija się często na jej skórze. Mogą pojawić się na niej charakterystyczne ciążowe przebarwienia, zwane ostudą lub maską ciążową, które są wynikiem wzmożonej produkcji melaniny. Co więcej, czasem na całym ciele zauważalne są suche skórki, które świadczą o nadmiernej utracie wody z powłoki skórnej. Są to zdecydowanie nieprzyjemne dolegliwości, które stanowią pewnego rodzaju defekt estetyczny. Warto zatem zadbać o dobrze dobraną pielęgnację, dzięki której po narodzinach dziecka problem prawdopodobnie znacznie się poprawi, a z czasem i zniknie.

  • Nagłe wahania poziomu cukru

Zalecane jest, aby stale kontrolować poziom glukozy we krwi. Ważną kwestią są zbilansowane posiłki, które najlepiej spożywać w stałych porach. Wówczas przyszła mama uniknie dużych wahań stężenia cukru, które w niektórych przypadkach mogą okazać się niezmiernie niebezpieczne.

FAQ:

  • Co widać na USG genetycznym?

USG tego typu to jedno z przesiewowych, nieinwazyjnych badań prenatalnych, na którym lekarz jest w stanie obejrzeć płód w trójwymiarze, dzięki czemu może ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo.

  • Jakie ciążowe dolegliwości towarzyszą mamie w 12. tygodniu ciąży?

Poziom progesteronu w trakcie dwunastego tygodnia ciąży wciąż jest stosunkowo wysoki, przez co nierzadko pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, niestrawność czy nudności.

  • 12. tydzień ciąży – jaka jest wielkość płodu?

W trakcie ciąży rozmiar malucha się szybko zmienia. Podczas 12. tygodnia tego stanu płód waży 15 gramów i mierzy 6 centymetrów, a jego wymiary przypominają dorodną śliwkę, bądź marakuję.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.1 / 5. Liczba głosów: 7

(
3.1
(7)
)

Zainteresują Cię również