Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak przygotować się do karmienia piersią?

Jak przygotować się do karmienia piersią?

17.11.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Mleko matki, zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami, jest najlepszym pokarmem dla dziecka w jego pierwszych miesiącach życia. Dlatego też ważne, aby przyszła mama odpowiednio przygotowała się do karmienia, a także znała korzyści jakie z niego wynikają. Przygotowania do karmienia piersią warto rozpocząć jeszcze w trakcie trwania ciąży.

Karmienie piersią- edukacja

Piersi w czasie ciąży ulegają znaczącym zmianom przygotowując się do laktacji. Kobieta ciężarna także może przygotować się do karmienia piersią jeszcze przed porodem. Przygotowania te powinny opierać się głównie na edukacji związanej z laktacją, prawidłowym karmieniem dziecka, a także  zapoznaniu się z aktualnymi rekomendacjami pediatrów. O sukcesie związanym z karmieniem piersią bardzo często bowiem decyduje, poza nastawieniem mamy, także jej wiedza i umiejętności nabyte jeszcze w trakcie ciąży. Obecnie dostępnych jest wiele kursów przygotowywanych przez doświadczone położne oraz doradców laktacyjnych, gdzie tłumaczone są mechanizmy związane z karmieniem piersią, a także prezentowane prawidłowe sposoby trzymania dziecka podczas karmienia. Podobne umiejętności nabyć można uczestnicząc w zajęciach szkoły rodzenia, które w wielu miastach w Polsce są bezpłatne.

Karmienie piersią- przygotowania w ciąży

Wiele kobiet ciężarnych już od około 16.-20. tygodnia obserwuje wyciek z brodawek, który jest widoczny pod wpływem silnego ucisku. Warto zdecydować się wtedy na zakup wkładek laktacyjnych, które zmniejszą dyskomfort związany z pojawiającą się wydzieliną. Przydadzą się one także po porodzie. Przyszłe mamy często decydują się również na kupno specjalnych rogali lub poduszek do karmienia, ułatwiających prawidłowe przyłożenie dziecka do piersi. Poza tym, specjaliści zwracają uwagę na zakup odpowiednio dopasowanego biustonosza dla matek karmiących. Dużo mam stosuje również, szczególnie na początku karmienia, maść z lanoliną, łagodzącą podrażnione brodawki.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Karmienie piersią- jak długo?

Zalecenia WHO rekomendują wyłączne karmienie dziecka mlekiem matki przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia. Powinno ono być kontynuowane tak długo, jak będzie to pożądane przez matkę i dziecko. Po 1. roku życia dziecko nie powinno być karmione w nocy, ponieważ obecność pokarmu na zębach dziecka sprzyja rozwojowi próchnicy.

Karmienie piersią- korzyści

Karmienie piersią niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Udowodniono, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka:

  • cukrzycy,
  • nadwagi i otyłości,
  • hipercholesterolemii,
  • zespołu nagłego zgonu niemowląt (śmierci łóżeczkowej),
  • chorób alergicznych,
  • zapalenia ucha środkowego,
  • infekcji dróg oddechowych i przewodu pokarmowego,
  • wady zgryzu,
  • astmy.

Wśród korzyści wynikających z karmienia piersią dla matki wymienia się: zmniejszenie ryzyka krwawienia poporodowego, przyspieszenie inwolucji macicy, a także szybszy powrót do masy ciała z okresu przed ciążą.

Karmienie piersią- przeciwwskazania

Istnieje niewielka liczba przeciwwskazań, kiedy mimo chęci kobiety niemożliwe jest karmienie piersią dziecka. Ze strony matki jest to: zakażenie wirusem HIV, HTLV 1, 2, czynna, nieleczona gruźlica, stosowanie leków mogących mieć negatywny wpływ na dziecko, a także ciężkie zaburzenia psychiczne kobiety. Dziecko nie może być również karmione mlekiem matki, gdy choruje na klasyczną galaktozemię lub cierpi na wrodzony niedobór laktazy. Są to jednak wyjątkowo rzadkie przypadki.

Bibliografia:

ZASADY ŻYWIENIA ZDROWYCH NIEMOWLĄT. STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, HEPATOLOGII I ŻYWIENIA DZIECI 2021

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również