Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Implantacja zarodka- objawy i przebieg

Implantacja zarodka- objawy i przebieg

20.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Implantacja, czyli inaczej zagnieżdżenie zarodka, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju ciąży. Część kobiet odczuwa towarzyszące jej objawy, lecz nie pojawiają się one u wszystkich przyszłych mam. Jeśli dojdzie do nieprawidłowej implantacji, ciąża określana jest jako ektopowa lub pozamaciczna. W którym dniu ciąży ma miejsce implantacja zarodka w jamie macicy?

Implantacja- czym jest?

Po zapłodnieniu, do którego dochodzi w bańce jajowodu, zygota transportowana jest do jamy macicy. Tam zanika osłonka przejrzysta i ma miejsce zagnieżdżenie jaja płodowego. Zarodek będący w stadium blastocysty wnika do błony śluzowej macicy. Zazwyczaj dzieje się to na górnej, przedniej lub tylnej jej ścianie. Z komórek otaczających zagnieżdżony zarodek powstaje trofoblast, który odpowiedzialny jest za odżywianie zarodka. To z niego pod koniec I. trymestru rozwija się następnie łożysko.

Aby implantacja była możliwa niezbędne jest odpowiednie „przygotowanie się” jamy macicy. W czasie cyklu miesiączkowego endometrium za sprawą hormonów- progesteronu i estrogenów, staje się grubsze i lepiej ukrwione, aby zarodek mógł łatwiej się do niego „wczepić”. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia i implantacji, błona śluzowa macicy złuszcza się w postaci miesiączki.

Implantacja zarodka- kiedy ma miejsce?

Zagnieżdżenia zarodka rozpoczyna między 6. a 7. dniem od zapłodnienia, czyli około tydzień po owulacji, ponieważ komórka jajowa żyje około 24 godziny. Sama implantacja zajmuje kilka dni, więc ostatecznie zagnieżdżenie zarodka następuje około 12 dnia po owulacji.

Objawy implantacji zarodka

Niektóre kobiety nie zauważają żadnych objawów związanych z implantacją zarodka. U części przyszłych mam pojawiają się zaś bóle podbrzusza, a także krwawienie przypominające miesiączkę pojawiające się w jej spodziewanym terminie. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, które jednak różni się od miesiączki intensywnością oraz czasem trwania. Zazwyczaj utrzymuje się jeden lub dwa dni i jest mniej obfite niż normalna miesiączka, nie zawiera również skrzepów. Krwawienie implantacyjne pojawia się na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, a nie złuszczania się endometrium.

Ponadto, implantacji mogą towarzyszyć objawy takie jak:

  • bolesność piersi,
  • mdłości,
  • nadmierna wrażliwość na zapachy,
  • częste uczucie parcia na pęcherz.

Jeśli dojdzie do nieprawidłowego zagnieżdżenia zarodka i ciąży pozamacicznej kobieta odczuwa najczęściej silniejsze bóle brzucha, krwawienie oraz niespecyficzny przyrost stężenia beta- HCG.

Nieprawidłowa implantacja zarodka

Zazwyczaj blastocysta „wszczepia” się w obrębie górnej, tylnej lub przedniej ściany trzonu macicy. Jeśli zagnieżdżenie ma miejsce w nieprawidłowym miejscu, takim jak okolica ujścia wewnętrznego szyjki macicy rozwinąć może się łożysko przodujące, które pod koniec ciąży doprowadzić może do groźnego krwotoku. Stanowi ono także przeciwwskazanie do porodu drogami natury. Jeśli jajo płodowe ulegnie implantacji poza jamą macicy, mamy do czynienia z ciążą ektopową (pozamaciczną). Zazwyczaj zlokalizowane jest ona w jajowodzie, ale może pojawić się także np. w otrzewnej czy szyjce macicy. Jeśli ciąża ekotopowa nie zostanie odpowiednio szybko wykryta może doprowadzić m.in. do pęknięcie jajowodu.

Przeczytaj również: Ciąża ekotopowa- objawy i przebieg

Implantacja zarodka- kiedy zrobić test?

Gonadotropina kosmówkowa, której podjednostkę beta (beta- HCG) wykrywają testy ciążowe wytwarzana jest przez syncytiotrofoblast. Po zagnieżdżeniu się zarodka stężenie beta- HCG gwałtownie wzrasta, dlatego poleca się, aby test ciążowy z moczu wykonać w terminie spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Wykonanie testu zbyt szybko może dać fałszywy wynik. Po otrzymaniu wyniku świadczącego o byciu w ciąży, należy zawsze potwierdzić jej prawidłowe umiejscowienie w trakcie badania USG. Należy bowiem pamiętać, że beta- HCG może być także podwyższona w przebiegu ciąży pozamacicznej.

Bibliografia: Położnictwo i ginekologia, tom 1, G.H. Bręborowicz

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.6 / 5. Liczba głosów: 5

(
3.6
(5)
)

Zainteresują Cię również