Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ciąża przenoszona

Ciąża przenoszona

22.11.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Termin porodu określany na początku ciąży ma charakter orientacyjny. Wiele kobiet rodzi zarówno przed tą datą, jak i po niej. Jest jednak określony moment, w którym dalsze kontynuowanie ciąży może stanowić zagrożenie. Kiedy mówimy o ciąży przenoszonej i co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy ciąża jest przenoszona?

Termin porodu jest określany w USG I. trymestru lub na podstawie daty ostatniej miesiączki. Jest to jednak orientacyjna data, umożliwiająca kontrolowanie ciąży przez cały okres jej trwania. Ciąża donoszona to określenie używane po 37. tygodniu ciąży. Termin porodu zaś przypada na 40. Tydzień jej trwania. Za ciążę w terminie porodu uważa się ciąże do 42. tygodnia (41+6). Później, po ukończonym 42. tygodniu, mamy do czynienia z ciążą przenoszoną, która może nieść za sobą poważne konsekwencje, w tym najgroźniejszą- wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Aby nie dopuścić do takiego stanu, poród indukowany (wywoływany) jest odpowiednio wcześniej. Decyzję dotyczącą momentu porodu podejmują lekarze na podstawie wyników m.in. KTG czy USG, a także ewentualnych powikłań pojawiających się w czasie ciąży.

Kurs Srodtekstowy v1 1

Ciąża przenoszona- co warto wiedzieć?

Wiele przyszłych mam, szczególnie pod koniec ciąży, nie może doczekać się porodu z uwagi na m.in. brzuch utrudniający wykonywanie codziennych czynności, szybką męczliwość czy senność. Jeśli ciąża przebiega fizjologicznie i nie ma wskazań do wcześniejszego jej zakończenia, kobieta ciężarna po terminie porodu może korzystać z domowych sposobów na jego przyspieszenie. Wśród polecanych metod wymienia się stymulację brodawek sutkowych czy spożywanie ostrych potrwa. Wielu specjalistów zaleca także współżycie (gdy nie ma ku temu przeciwskazań). Jeśli domowe metody nie przyniosą skutku, przyszła mama jest przyjmowana na oddział patologii ciąży w celu indukcji porodu. Najczęściej ma to miejsce tydzień po terminie porodu, czyli w dniu ukończenia 41. tygodnia (41+0). Z uwagi na większe ryzyko powikłań pojawiające się w ciąży po terminie, każda kobieta ciężarna powinna mieć wykonywane zapisy KTG dostarczające informacji na temat dobrostanu płodu. Co ciekawe, jedną z najczęstszych przyczyn ciąży przenoszonej jest błędne określenie terminu porodu. Wynikać może to m.in. z nieregularnych cykli miesiączkowych, braku korekty terminu mimo różnicy w badaniu I. trymestru czy np. późnego zgłoszenia się do ginekologa w czasie ciąży.

Kiedy wywoływany jest poród?

Moment wywoływania porodu zależy od dotychczasowego przebiegu ciąży, występujących powikłań czy np. szacowanej masy płodu. W wielu sytuacjach konieczne jest indukowanie porodu wcześniej, jeszcze przed terminem. Robi się tak m.in. w przypadku nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy cholestazy. Inaczej wygląda również postępowanie w ciążach mnogich. Jeśli jednak nie występują żadne powikłania, a zapisy KTG są prawidłowe, poród wywoływany jest po 41. tygodniu ciąży, ale przed ukończeniem 42. tygodnia.

Przeczytaj również: Czym różni się indukcja od preindukcji porodu?

Ciąża przenoszona- powikłania

Ciąża przenoszona to szczególnie wysokie ryzyko związane z niewydolnością łożyska, które w konsekwencji prowadzić może do niedotlenienia, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Z tego powodu u kobiety ciężarnej wykonuje się po terminie porodu badania KTG, pozwalające określić dobrostan dziecka. W ciąży przenoszonej dojść może również do małowodzia czy bezwodzia, mającego poważne konsekwencje. Dzieci urodzone po 42. tygodniu mają charakterystyczny wygląd- suchą skórę czy brak mazi płodowej. Większe jest również ryzyko zespołu aspiracji smółki.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 2 / 5. Liczba głosów: 1

(
2
(1)
)

Zainteresują Cię również