Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Ból piersi w ciąży

Ból piersi w ciąży

20.01.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dolegliwości bólowe piersi uznawane są za jeden z pierwszych objawów ciąży. Dochodzi również do ich powiększenia. W trakcie trwania ciąży konieczna jest odpowiednia pielęgnacja piersi mająca na celu łagodzenie nieprzyjemnych objawów. Sprawdź, z czym związany jest ból piersi w II. połowie ciąży.

Ból piersi – objaw ciąży?

W trakcie 9 miesięcy trwania ciąży piersi kobiety znacząco zmieniają swój wygląd. Do ich powiększenia dochodzić może już w 6. tygodniu trwania ciąży. Dzieje się tak na skutek wpływu hormonów, a przede wszystkim wzrostu stężenia progesteronu oraz estrogenów. Doprowadzają one do obrzęku gruczołów pęcherzykowych i kanalików wyprowadzających w sutkach kobiety ciężarnej. Proces ten powodować może nie tylko ból piersi w ciąży, ale także mrowienie czy ogólny dyskomfort tej okolicy. Nie są to jednak jedyne zmiany zachodzące w gruczołach sutkowych kobiety. Powiększeniu ulegają również grudki na brodawkach określane jako guzki Montgomerego. Odpowiadają one za prawidłowe nawilżenie brodawki i ułatwiają tym samym dziecku zlokalizowanie jej podczas karmienia. W trakcie ciąży wzrasta również samo napięcie piersi, a na jej powierzchni da się zauważyć poszerzenie naczyń żylnych znajdujących się pod skórą.

Ból piersi w II. połowie ciąży                                                                                   

Druga połowa ciąży to dalszy wzrost objętości piersi oraz tkanek i gruczołów wchodzących w jej skład. Choć procesy te zachodzą z mniejszą intensywnością niż ma to miejsce na początku jej trwania, to w dalszym ciągu powodować mogą u kobiety uczucie dyskomfortu. Drugi trymestr związany jest przede wszystkim z możliwym początkowym wyciekiem z brodawek sutkowych tzw. siary. Dojść do tego może już nawet miedzy 16. a 20. tygodniem ciąży, szczególnie pod wpływem silnego ucisku na brodawkę. Mimo iż sam wypływ nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, to powoduje on znaczny dyskomfort dla większości kobiet. Z tego względu, w przypadku jego wystąpienia zaleca się korzystanie z wkładek laktacyjnych. Szczególne niedogodności pojawiają się jednak pod koniec trwania ciąży, kiedy to kobiety ciężarne zmagają się z obrzmiałymi i obolałymi piersiami. Jest to spowodowane m.in. najwyższym stężeniem prolaktyny, a więc hormonu bezpośrednio regulującego laktację i tym samym rozrost gruczołów mlekowych. W okresie tym szczególnie ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru stanika, co niekiedy sprawia trudność przyszłym mamom.

Pielęgnacja piersi w ciąży

Piersi w trakcie trwania ciąży znacząco zwiększają swoje rozmiary. W przypadku, kiedy ich wzrost postępuje zbyt szybko, dojść może do pojawienia się rozstępów. Aby ich uniknąć, należy szczególną uwagę poświęcić nawilżaniu skóry piersi np. przy użyciu serum ujędrniającego. Co więcej, dzięki temu kobieta ciężarna zwalczyć może również inny nieprzyjemny objaw związany z rozstępami jakim jest wystąpienie świądu. Wskazany jest także delikatny masaż piersi, gdyż zwiększa to ukrwienie i elastyczność skóry. Aby zredukować dolegliwości bólowe kręgosłupa związane z jego dużym obciążeniem na skutek zwiększenia rozmiarów piersi, ważne jest odpowiednie dobranie stanika, a w przypadku wystąpienia takiej konieczność, niezdejmowanie go również na czas snu.

Przeczytaj również: Rozstępy po ciąży- czy można im zapobiec?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również