Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
5. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?

5. tydzień ciąży – co dzieje się w organizmie mamy i dziecka?

27.04.2023

6 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Piąty tydzień ciąży to czas, w którym jesteś już niemal pewna, że zostaniesz mamą. Na pasku testu ciążowego pojawiły się dwie, solidne kreski. Prawdopodobnie zaobserwowałaś też pierwsze objawy, które mogą dawać o sobie znać w bardzo brutalny sposób. Niemniej w późniejszym czasie ciąży nie będą one już tak dokuczliwe, a Ty będziesz mogła czerpać z tego cudownego okresu pełnymi garściami. Powinnaś dowiedzieć się, co się dzieje teraz w twoim organizmie – spokojnie, o wszystkim Ci tutaj opowiemy.

5. tydzień ciąży – który to miesiąc? Kalendarz ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek drugiego miesiąca. Cały czas jednak trwa pierwszy trymestr. Dla większości kobiet jest to jeszcze ten etap, w którym myśl, że zostaną mamą, wydaje im się jeszcze nieco nieprawdopodobna. Może przepełniać je ogromne szczęście, ale też obawa o to, jak odnajdą się w nowej roli. Jeżeli jesteś właśnie w takiej sytuacji, nie musisz się o to martwić. Przez następne miesiące na pewno dobrze się do niej przygotujesz. Pamiętaj też, że wiele rzeczy związanych z macierzyństwem przychodzi instynktownie – nie od razu Rzym zbudowano.

Najczęstsze objawy w piątym tygodniu ciąży – samopoczucie mamy

W 5. tygodniu ciąży możesz już odczuwać typowe objawy ciążowe. Przede wszystkim nie wystąpiło krwawienie menstruacyjne – a to właśnie jest pierwszy bodziec alarmowy dla przyszłych mam, aby wykonać test ciążowy. Pamiętaj, że miesiączka nie występuje u ciężarnych, a każde plamienie, które się w tym czasie pojawia, powinnaś skonsultować z lekarzem. Co ciekawe, pierwsze symptomy mogą przypominać te pojawiające się podczas miesiączki.

5. tygodniu ciąży mogą manifestować się już poranne nudności, wymioty oraz zaparcia. Te oznaki są bardzo uciążliwe i z reguły znacznie pogarszają samopoczucie. Ich winowajcą są hormony ciążowe i nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej. Jeżeli omawiane dolegliwości są znacznie nasilone, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ prowadzą one do groźnego odwodnienia. Ponadto możesz czuć się senna, stale zmęczona i mieć wahania nastroju. W 5. tygodniu panie skarzą się także na odczuwanie metalicznego posmaku w ustach, ślinotok, konieczność częstego oddawania moczu oraz uczucie napięcia w podbrzuszu.

Brzuch w 5. tygodniu ciąży jeszcze się nie zmienia. Możesz za to zaobserwować obrzmienie piersi, które objawia się na skutek nagromadzenia się wody w organizmie. Niekiedy mogą być one bardzo tkliwe i wrażliwe na dotyk. Również brodawki sutkowe ulegają często zmianie, stając się ciemniejsze.

Objawy ciąży są inne u każdej przyszłej mamy i nie ma na to reguły – niektóre wcale nie mają problemów z tymi dolegliwościami, inne natomiast odczuwają je dość intensywnie.

Ciało w 5. tygodniu ciąży – jak zadbać o siebie na tym etapie?

Początek ciąży niesie za sobą największe ryzyko poronienia, dlatego tak ważne jest dbanie o siebie, szczególnie jeżeli we wcześniejszych ciążach pojawiały się takie sytuacje. Warto dużo odpoczywać i słuchać swojego organizmu, aby zapobiec jego przemęczeniu. Kobietom zaleca się, aby jadły więcej mniejszych posiłków zamiast kilku obfitych ze względu na towarzyszące im wówczas dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zarówno na tym etapie, jak i ogólnie w trakcie ciąży, należy zadbać przede wszystkim o to, aby dieta była zróżnicowana i zdrowa, bogata w witaminy i minerały.

I trymestr ciąży wiąże się z ograniczeniem intensywności ćwiczeń – to komunikat zwłaszcza dla aktywnych pań, które powinny w tym etapie bardziej uważać ze sportem. Rekomendowaną aktywnością fizyczną jest spacer oraz treningi, które nie obciążają i nie napinają zbyt mocno mięśni brzucha.

Jak wygląda dziecko w 5. tygodniu ciąży?

W piątym tygodniu ciąży zarodek jest jeszcze bardzo mały, aczkolwiek rośnie w zatrważająco szybkim tempie. Na tym etapie jego wielkość można porównać do małej pestki pomarańczy lub do ziarenka ryżu. W organizmie dziecka cały czas powstają komórki, z których następnie wykształcą się wszystkie narządy wewnętrzne, a także naczynia krwionośne, nerwy, skóra, kości, paznokcie, włosy i wszystkie inne elementy ciała. Ponadto formują się łożysko i sznur pępowiny, dzięki którym dziecko będzie zaopatrywane w tlen i niezbędne substancje odżywcze.

Właściwy rozwój dziecka w 5. tygodniu ciąży jest niezwykle istotny dla właściwego formowania się układu nerwowego. Niedługo w jego ciele zacznie tworzyć się i zamykać cewa nerwowa – struktura, z której rozwijają się mózg i rdzeń kręgowy. Zdarza się, że proces ten nie zachodzi prawidłowo, co wiąże się z powstaniem poważnych wad. Zapobiec im możesz dzięki suplementacji kwasu foliowego.

Ponadto w tym okresie ciąży dochodzi do zmian, które nazywamy fałdowaniem się zarodka – polega ono na wielokierunkowych zagięciach zarodka, w wyniku których wytwarza się fałd głowowy, ogonowy i fałdy boczne. Co to jednak oznacza? Otóż zarodek nie jest już kulką, a przyjmuje wydłużony kształt.

Obowiązkowe badania w 5. tygodniu ciąży

Jeżeli wcześniej tego nie zrobiłaś, wykonaj test ciążowy. W 5. tygodniu ciąży powinnaś zaobserwować już wyraźne dwie kreski. Dzieje się tak, ponieważ stężenie hormonu beta-HCG (gonadotropiny kosmówkowej) jest wystarczająco wysokie. Stanowi on niezwykle ważny hormon dla przebiegu ciąży i produkowany jest najpierw przez zarodek, a następnie przez łożysko. Zaleca się wykonanie badania z samego rana, podczas pierwszej wizyty w łazience. W porannym moczu znajduje się bowiem największa ilość tego hormonu.

Możesz również udać się na badania laboratoryjne w celu oznaczenia stężenia gonadotropiny kosmówkowej, dzięki któremu potwierdzisz oficjalnie dobrą nowinę, że zostaniesz wkrótce mamą. Pamiętaj jednak, że nie musisz od razu dzielić się tą informacją – większość osób woli poczekać z tym do końca pierwszego trymestru, kiedy to ryzyko poronienia znacząco spada.

Na tym etapie ciąży powinnaś zapisać się na pierwszą wizytę do ginekologa. Zaleca się, aby odbyła się ona 6–8 tygodni po ostatniej miesiączce. W jej trakcie lekarz wykona badania, takie jak m.in. cytologia. Otrzymasz od niego też skierowania na niezbędne testy laboratoryjne, takie jak m.in.:

Badanie USG dopochwowe – piąty tydzień ciąży

Jeżeli zostanie u Ciebie wykonane badanie ultrasonograficzne (USG) dopochwowe pod koniec 5. tygodnia ciąży, jest wysoce prawdopodobne, że lekarz zauważy już drobny pęcherzyk ciążowy w jamie macicy oraz zarodek. Z pewnością pokaże Ci go na monitorze. Minie jeszcze jednak trochę czasu, zanim rozwijające się w Twojej macicy dziecko zacznie przypominać z wyglądu człowieka.

Mimo to mamy dobrą wiadomość – jeżeli zdecydujesz się na ponowne wykonanie badania USG w szóstym tygodniu ciąży, lekarz może już wykryć bicie serca dziecka. Jego małe wybrzuszenia zdążą się do tego czasu zamienić w ten organ. Oprócz tego to właśnie w okolicach tego tygodnia specjalista poinformuje Cię o tym, jaki jest przewidywany czas porodu.

FAQ:

  • Jakie objawy towarzyszą mamie podczas 5. tygodnia ciąży?

W pierwszych tygodniach ciąży zachodzą zmiany hormonalne, przez co niektóre kobiety skarzą się na uczucie zmęczenia, złe samopoczucie, tkliwość piersi, ból brzucha, nudności, wymioty, zgagę czy metaliczny posmak w ustach. Warto jednak pamiętać, że te symptomy to kwestia bardzo indywidualna, dlatego też nie dotyczą one każdej mamy.

  • Jaka jest wielkość i waga dziecka w 5. tygodniu ciąży?

Zarodek na tym etapie rozwija się bardzo intensywnie, niemniej wciąż jest niewielkich rozmiarów. Wymiarami podobny jest do ziarenka ryżu – ma około 2 mm długości, a kształtem przypomina maleńką kijankę. Trudno jest natomiast przybliżyć wagę przyszłego członka rodziny ze względu na jego niewielkie gabaryty.

  • Jak dbać o siebie w 5. tygodniu ciąży?

Piąty tydzień to czas ciąży, kiedy to namiętnie kształtuje się układ nerwowy dziecka. Dla jego prawidłowego rozwoju warto rozpocząć odpowiednią suplementację, np. kwasu foliowego. Pamiętaj, aby środki te zażywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.2 / 5. Liczba głosów: 10

(
3.2
(10)
)

Zainteresują Cię również