Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
37 tydzień ciąży – wszystko, co warto wiedzieć przygotowując się do porodu

37 tydzień ciąży – wszystko, co warto wiedzieć przygotowując się do porodu

03.05.2023

7 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

37 tydzień ciąży to czas, w którym ewentualny poród nie stanowi już zagrożenia dla życia dziecka. Jest ono w pełni przygotowane do samodzielnego życia poza brzuchem mamy. W tym czasie zarówno mama, jak i maluszek przygotowują się do nadchodzącego porodu.

37 tydzień ciąży – który to miesiąc?

37 tydzień ciąży to jej dziewiąty miesiąc. Do porodu jest już coraz bliżej. Ciąża o prawidłowym przebiegu to taka, której długość oscyluje między 37 a 42 tygodniem. Coraz bliżej jest do powitania na świecie wyczekiwanego maluszka. To też czas, gdy dziecko jest w pełni ukształtowane. Nie będzie wcześniakiem, jeśli urodzi się właśnie w 37 tygodniu ciąży.

Dolegliwości w 37 tygodniu ciąży. Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety?

W 37 tygodniu ciąży organizm kobiety zaczyna intensywnie przygotowywać się do porodu. Pojawiają się na przykład upławy. To tak zwany śluz szyjkowy, który będzie miał za zadanie ułatwić poród.

W tym czasie zdarzają się też skurcze przepowiadające poród. Mogą pojawiać się kilkakrotnie w ciągu dnia. Samoistnie ustępują. Jeżeli tylko nie mają tendencji do nasilania się, to nie ma powodu do obaw – to jeszcze nie jest poród. Skurcze są bezbolesne, w odróżnieniu do tych, które poprzedzą właściwą akcję porodową.

37 tydzień ciąży to czas, kiedy macica lekko obniża się, a główka dziecka powoli kieruje się do kanału rodnego. Może to wywoływać częstsze parcie na pęcherz. Natomiast zmniejszy się nacisk na przeponę i przyszłej mamie będzie łatwiej oddychać.

Niższe położenie macicy może również uciskać na jelita. Taki stan wywołuje zaparcia, które przyczyniają się do zastoju krwi. W związku z tym mogą pojawić się u kobiety żylaki odbytu, czyli tzw. hemoroidy. Objawiają się swędzeniem i pieczeniem okolicy odbytu. Może również pojawić się krew na papierze toaletowym po wypróżnieniu się.

Skóra na brzuchu przyszłej mamy jest bardzo napięta i rozciągnięta. Konieczne jest stosowanie specjalnych kremów na rozstępy, by odpowiednio ją pielęgnować.

Najlepszą pozycją do spania i odpoczynku pozostaje nadal ta na lewym boku. Jest ona najbardziej komfortowa dla mamy. Powoduje też najmniej dolegliwości bólowych. Jest przy tym korzystna dla maleństwa, bo pozwala na najlepsze jego dotlenienie.

W 37 tygodniu ciąży może odejść czop śluzowy, który oddzielał dziecko od świata zewnętrznego. To znak, że macica przygotowuje się do nadchodzącego porodu.

W 37 tygodniu ciąży kobiecie mocno dokucza opuchlizna. Będzie niestety towarzyszyć jej nawet przez kilka dni po porodzie. Ulgę przy opuchliźnie przyniosą zimne prysznice, a także odpoczynek, najlepiej z uniesionymi nogami.

37 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

W 37 tygodniu ciąży dziecko już w pełni wygląda jak mały człowiek. Najważniejsze jest to, że jego płuca są już w pełni rozwinięte i jest w stanie oddychać samodzielnie. Maluszek jest przygotowany do samodzielnego życia.

Maleństwo ćwiczy swoje płuca przez wdychanie i wydychanie wód płodowych, tak by być przygotowanym na zaczerpnięcie pierwszego oddechu. Trenuje także odruch ssania, wkładając do buzi kciuka. Robi to, by być przygotowanym do ssania pokarmu z piersi matki.

Teoretycznie ciąża powinna trwać 40 tygodni. W praktyce wygląda to jednak tak, że od 37 tygodnia ciąży może dojść do rozwiązania w każdej chwili. Niewiele dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym przez lekarza terminie. Każdy dzień w łonie mamy pozwala maluszkowi na przybranie na wadze dodatkowo o około 30 g.

Dziecko w 37 tygodniu również przygotowuje się do porodu. Przyjmuje określoną pozycję, w której będzie przychodzić na świat. Z reguły jest to pozycja główką na dół. Czasami może wystąpić jednak ułożenie się dziecka pośladkami w dół. W takiej sytuacji jest rekomendowane rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia.

37 tydzień ciąży – waga dziecka

W 37 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 3000 g. Na tym etapie dzieci różnią się między sobą i mogą być niewielkie różnice w ich masie. Gdyby dziecko urodziło się w 37 tygodniu ciąży, będzie miało najprawdopodobniej między 2700 a 3000 g. Podobnie sytuacja wygląda z długością malca. Statystycznie powinien mierzyć około 48 cm. W praktyce jednak będzie mieć od 47 do 50 cm długości.

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży

Ruchy dziecka w 37 tygodniu ciąży są już mocno ograniczone, gdyż w macicy jest coraz mniej miejsca. Maleństwo ćwiczy oddychanie, ssie kciuk, mruga oczami i kręci się, by jak najlepiej przygotować się do porodu.

W tym czasie również nastąpi główny ruch dziecka polegający na ułożeniu się ostatecznie w pozycji, w której będzie przychodziło na świat.

Kiedy ciąża jest donoszona?

37 tydzień to czas, w którym lekarze przestają uznawać dziecko za wcześniaka. Jest w pełni ukształtowane, może samodzielnie żyć poza łonem matki.

Umownie określa się, że ciąża trwa 40 tygodni. W praktyce wygląda to jednak tak, że dziecko bardzo rzadko przychodzi na świat w wyznaczonym terminie. Najczęściej jest to czas między 37 a 42 tygodniem ciąży. Dlatego w 37 tygodniu ciąży mówimy już, że jest donoszona.

Co oznaczają bóle brzucha w 37 tygodniu ciąży?

Każdy niepokojący ból brzucha, który pojawi się w 37 tygodniu ciąży, dobrze jest skonsultować z lekarzem. Nie zawsze będzie on powodem do niepokoju. ale warto się przebadać, by wyeliminować ryzyko poważnego stanu.

W 37 tygodniu ciąży mogą pojawić się bóle brzucha związane z rozpychaniem się dziecka w macicy. Jest ona już bardzo powiększona i może uciskać na inne organy. Dziecko ćwiczące swoją aktywność może również zaserwować swojej mamie bolesne kopniaki.

Na tym etapie ciąży pojawiają się skurcze, które traktuje się jako trening przed porodem. Mają one charakter fizjologiczny i polegają na delikatnym stwardnieniu brzucha. Najczęściej mijają samoistnie. Są one nieodłącznym i bardzo ważnym elementem zdrowo przebiegającej ciąży. Dzięki nim szyjka macicy przygotowuje się do porodu. Im więcej takich skurczy przygotowujących do porodu, tym łatwiejszy będzie sam poród. Natężenie bólowe skurczy można porównać do bólów brzucha przed okresem.

Jeżeli podczas ciąży pojawią się dolegliwości bólowe i będzie towarzyszyć im krwawienie, ciąża może być zagrożona i trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. Może to oznaczać, że pojawiły się jakieś nieprawidłowości, np. odkleiło się łożysko.

W ciąży trzeba być wyczulonym na wszelkie dolegliwości bólowe brzucha. Czasami mogą pojawić się też takie zupełnie niezwiązane z ciążą, jak np. zespół jelita drażliwego, zapalenie wyrostka robaczkowego, a także zatrucie pokarmowe. Razem z tymi dolegliwościami bólowymi pojawiają się też inne charakterystyczne objawy.

Podczas ciąży zmienia się pH pochwy. W związku z tym łatwiej można zapaść na infekcję intymną. Gdy pojawi się w ciąży ból taki, jak przy okresie, może zwiastować zapalenie przydatków.

37 tydzień ciąży – jakie są objawy porodu przed terminem?

W 37 tygodniu ciąży mówimy już o ciąży donoszonej. Jeśli w tym czasie urodzi się dziecko, to nie będzie ono wcześniakiem. Dlatego kobieta musi być przygotowana do tego, że poród może nastąpić w każdej chwili. Do głównych objawów porodu należą:

  • bardzo bolesne i regularne skurcze porodowe,
  • odejście wód płodowych,
  • obfite krwawienie,
  • silne bóle w dolnej części kręgosłupa,
  • biegunka, nudności i dreszcze,
  • gęsta wydzielina z pochwy,
  • odczuwalny wzrost ciśnienia w okolicach miednicy i odbytu.

Niezbędne w 37 tygodniu jest już przygotowanie torby, którą zabierze się ze sobą do szpitala.

Co zabrać ze sobą na poród?

Do szpitala na poród najlepiej zabrać ze sobą dwie torby. Jedną z rzeczami dla przyszłej mamy, a drugą z rzeczami, które będą potrzebne nowo narodzonemu dziecku.

Do torby dla przyszłej mamy trzeba spakować: dokumenty dotyczące ciąży (kartę porodu, wyniki potrzebnych badań itp.), dowód osobisty, wyniki badań posiewu z pochwy. Na sam poród będzie konieczna także koszula nocna, którą bez sentymentu będzie można wyrzucić.

W torbie powinny się znaleźć także rzeczy potrzebne już po porodzie: koszule nocne do karmienia, majtki poporodowe, podkłady i wkładki poporodowe, ręczniki, środki czystości, telefon z ładowarką, przekąski, woda mineralna, kapcie, szlafrok, skarpetki.

W torbie dla maluszka powinny znaleźć się: pieluszki jednorazowe, nawilżane chusteczki, krem na odparzenia, ubranka dla dziecka, skarpetki, czapeczka, rożek, ręcznik i pieluszki tetrowe.

Zobacz także: 38 tydzień ciąży, a objawy porodu. Ile waży i jak wygląda dziecko?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

(
4.4
(7)
)

Zainteresują Cię również