Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
36 tydzień ciąży - rozwój dziecka w III trymestrze. Jakie dolegliwości dokuczają przyszłej mamie?

36 tydzień ciąży – rozwój dziecka w III trymestrze. Jakie dolegliwości dokuczają przyszłej mamie?

03.04.2023

7 min. czytania

Rita Calderaro-Poczmańska

Rita Calderaro-Poczmańska

Fizjoerapeutka dziecięca

36. tydzień ciąży jest jednym z trudniejszych momentów w całym okresie ciąży. Dolegliwości, które dokuczają kobiecie w III trymestrze, są niekiedy na tyle uciążliwe, że przyszła mama zaczyna z niecierpliwością odliczać dni do rozwiązania. Niestety czas otoczony bólem dłuży się niemiłosiernie, dlatego warto wiedzieć, jak można sobie z nim poradzić.

36. tydzień ciąży – który to miesiąc ciąży?

36. tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i również jej III trymestr. Do porodu zostało już niewiele czasu. Jeśli kobieta jest w ciąży bliźniaczej, poród może przebiec znacznie szybciej, właśnie w 36. tygodniu ciąży. Tydzień zaczyna się w momencie, kiedy od ostatniego wystąpienia miesiączki upłynęło 35 pełnych tygodni, a od zapłodnienia pełne 33 tygodnie.

36. tydzień ciąży – jak wygląda przebieg?

Choć 36. tydzień ciąży to ostatnie chwile do rozwiązania, wciąż mocno zauważalne są zmiany w ciele kobiety. Macica jest wówczas maksymalnie rozciągnięta, a dziecko, co prawda nie porusza się tak często jak w minionych tygodniach, ale mocno uciska żołądek. Wiele mam czuje związany z tym dyskomfort i mimo że z niecierpliwością wyczekują narodzin malucha, do których pozostały ostatnie 4 tygodnie, przy występujących dolegliwościach warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów, aby zmniejszyć uciążliwe dolegliwości ciążowe i nawet w najmniejszym stopniu odciążyć organizm.

Porady dla przyszłej mamy to przede wszystkim dbanie o organizm i dopilnowanie jego pełnej sprawności, ponieważ jest to niezwykle ważne do prawidłowego przebiegu porodu, który może rozpocząć się w każdej chwili.

Ciało w 36. tygodniu ciąży

Ostatnie tygodnie ciąży to moment, gdy brzuch przyszłej mamy zmienia się – na razie jest położony wysoko, ale w następnych tygodniach zacznie znacząco opadać. Nie jest to powodem do niepokoju, ponieważ jest to wyłącznie wyraz przygotowania organizmu do porodu. Zdecydowanie pozytywem w tej sytuacji jest odczucie ulgi – macica nie napiera już na przeponę, jednak dziecko może naciskać na szyjkę macicy, powodując odczuwanie kłucia w okolicy krocza.

W III trymestrze również macica osiąga inne położenie, sięgając pod same łuki żebrowe. Dziecko staje się większe i zmienia położenie, przez co kobieta może mieć kłopoty z chodzeniem. Jest to również spowodowane wydzielaniem hormonu powodującego rozluźnienie stawów. Najczęściej chód jest wtedy chwiejny i nieporadny, dlatego warto więcej odpoczywać, przygotowując się do powitania nowego życia.

36. tydzień ciąży ze względu na zwiększenie macicy i masy ciała dziecka może okazać się momentem, kiedy ciało mamy znów przybierze na wadze. Aby uniknąć przybrania znaczącej ilości kilogramów w ostatnich tygodniach trwania ciąży, warto jeść małe, ale częste posiłki bogate w witaminy i składniki odżywcze.

36. tydzień ciąży – zgaga

W 36. tygodniu częstą zmorą przyszłej mamy jest zgaga. Przyczyną jej pojawienia się jest ucisk dziecka na żołądek. Jest ona bardzo uciążliwa i uniemożliwia matce zjedzenie obfitego posiłku. Aby chociaż w minimalnym stopniu złagodzić dolegliwości, należy jeść mało oraz przybierać pozycję leżącą. Położenie się na lewym boku zapobiegnie cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Warto też stosować odpowiednią dietę, która pozwoli łatwiej przejść przez czas oczekiwania na potomka.

36. tydzień ciąży – krwawienie w jamie ustnej

III trymestr ciąży to również okres zmian w układzie krwionośnym. Naczynia stają się kruche i mogą pękać. Z tego powodu przyszłej mamie może dokuczać dyskomfort związany z dziąsłami, które mogą nawet krwawić. Mimo to nadal zaleca się ich codzienne szczotkowanie, aby nie dopuścić do zakażenia jamy ustnej. Wszelkie infekcje mogą bowiem doprowadzić do przedwczesnego porodu. Oczywiście w 36. tygodniu ciąży poród jest możliwy, jednak maluch może wymagać pomocy przy oddychaniu.

36. tydzień ciąży – hemoroidy

Zdarza się, że u ciężarnych występują hemoroidy. Ich przyczyną jest wzmożony nacisk malucha na dolne partie ciała. Na tę dolegliwość można stosować maści i czopki, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży i mają wysoką skuteczność działania.

Hemoroidy nie stanowią również przeciwwskazań do porodu naturalnego i w żadnych stopniu nie zagrażają zdrowiu kobiety oraz dziecka. Jeśli jednak hemoroidy są w zaawansowanym stadium, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

W czasie występowania hemoroidów w ciąży warto zadbać o odpowiednie nawodnienie i wzbogacenie posiłków o produkty bogate w błonnik.

36. tydzień ciąży – nietrzymanie moczu

Problem z nietrzymaniem moczu w dużej mierze zależy od liczby przebytych ciąż, rodzaju poprzednich porodów, wieku kobiety, a nawet wskaźnika BMI czy przewlekłych zaparć Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) może występować w czasie dużego wysiłku, wykonywania lekkich czynności, a nawet w czasie pozycji leżącej. WNM wzrasta wraz z progresją ciąży i najczęściej występuje właśnie w 36. tygodniu ciąży, a przy tym może dotyczyć kobiet nawet rok po porodzie.

Ze względu na silne uciskanie przez dziecko krocza, a tym samym w dużej mierze pęcherza, jego objętość się zmniejsza. W wyniku tego ciężarna odczuwa wrażenie częstej potrzeby skorzystania z łazienki, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mimo nieprzyjemnego odczucia niezbędne jest ciągłe nawadnianie organizmu.

36. tydzień ciąży – upławy

W ostatnich tygodniach ciąży mogą pojawiać się coraz większe ilości białego, gęstego śluzu. Powstaje on w wyniku działania estrogenów i zwiększenia przepływu krwi w obszarze pochwy. Śluz pod taką postacią nie jest powodem do niepokoju – upławy mają przede wszystkim chronić pochwę przed drobnoustrojami i infekcjami, a także mają za zadanie utrzymać równowagę bakteryjną w pochwie.

Niestety, wydzielanie śluzu nie jest możliwe do zatrzymania, dlatego najlepiej stosować wkładki higieniczne, które należy często wymieniać, dzięki czemu zachowamy odpowiednią higienę. W przypadku upławów pod żadnym pozorem nie należy stosować tamponów.

Jeśli śluzowi towarzyszy nieprzyjemny zapach, a przy tym uczucie pieczenia i ślady zaczerwienienia, ciężarna jak najszybciej powinna skonsultować sytuację z lekarzem prowadzącym ciążę, aby wykluczyć możliwość wystąpienia infekcji. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieleczona infekcja może spowodować wystąpienie przedwczesnego porodu.

Badania w 36. tygodniu ciąży

W 9 miesiącu ciąży wizyty u lekarza są coraz częstsze. Od 36. tygodnia ciąży wizyty odbywają się co dwa tygodnie. Ginekolog będzie sprawdzał bicie serca dziecka oraz wykona USG, na którym będzie można zobaczyć, jak wygląda długo wyczekiwany dzidziuś. Podczas badania lekarz oceni położenie dziecka i sprawdzi wyniki badań, które mama wykonała po poprzedniej wizycie. Przy każdym spotkaniu specjalista będzie oceniał dojrzałość szyjki macicy i możliwość nastąpienia porodu.

Praktycznie na każdej konsultacji lekarz zaleca wykonanie przez ciężarną badania moczu. Jest to konieczne do wykluczenia ewentualnej cukrzycy ciążowej, która jest niebezpieczna dla dziecka. Przyszłej mamie wykonuje się również posiew z dróg rodnych, który wskaże potencjalne zakażenie bakteryjne. Jeśli wynik jest niepokojący, konieczne będzie przyjmowanie antybiotyku.

Groźna jest także obecność białka w moczu. Może to oznaczać nadciśnienie, co niejednokrotnie jest wskazaniem do hospitalizacji, lub do wywołania porodu. Mama nie powinna jednak martwić się na zapas – prowadzący ciążę lekarz z pewnością otoczy ją i jej dziecko należytą opieką.

Rozwój, wielkość i waga dziecka w 36. tygodniu ciąży

W czasie tego tygodnia ciąży dziecko powinno ważyć ponad 2,5 kg i mierzyć około 45-47 cm. Jeśli mama jest drobna, waga dziecka może być mniejsza. W 36. tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być również bolesne. Jest to związane z jego wagą i brakiem miejsca w macicy.

Rozwój dziecka w 36. tygodniu ciąży to również wyostrzenie słuchu, zwłaszcza na głos mamy, dlatego zaleca się częste rozmowy kierowane do dziecka. W czasie ciąży w III trymestrze narządy dziecka są już prawidłowo wykształcone, podobnie jak większość układów. Dziecku rosną również paznokcie. Mogą być bardzo długie i za jakiś czas, po porodzie, trzeba je będzie obciąć. W sklepach można kupić specjalne nożyczki do kruchych paznokci dla noworodków. Maluch jest też na etapie połykania płynu owodniowego. Robi to po to, aby przygotować żołądek do trawienia poza organizmem matki.

FAQ

  • Jak wygląda dziecko w 36. tygodniu ciąży?

36. tydzień ciąży to okres, gdy u dziecka utwardzają się kości czaszki, a maź płodowa zaczyna zanikać. Dziecko z każdym dniem doskonali swoje ruchy, choć ze względu na mniejszą ilość miejsca, są one znacznie rzadsze. Maluch osiąga około 47 cm i 2600 g wagi, a przy tym główka dziecka powoli zaczyna się kierować do kanału rodnego.

  • Czy dziecko urodzone przed 36. tygodniem ciąży jest wcześniakiem?

Każde dziecko urodzone w 36. tygodniu ciąży, bez względu na stopień dojrzałości i stan zdrowia, jest uważane za wcześniaka. Za ciążę donoszoną uważa się okres po 37 tygodniu ciąży. Dziecko urodzone w tym okresie jest uważane za tzw. późnego wcześniaka.

  • Jakie są dolegliwości w 36. tygodniu ciąży?

36. tydzień ciąży to okres, gdy dno macicy sięga łuków żebrowych i wywiera duży nacisk na przeponę i płuca. Z upływem czasu brzuch się obniża, dzięki czemu macica też zmienia położenie i ułatwia oddychanie.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.6 / 5. Liczba głosów: 17

(
3.6
(17)
)

Zainteresują Cię również