Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
30 tydzień ciąży - jaki jest brzuszek w tym okresie? Rozwój dziecka w 7 miesiącu

30 tydzień ciąży – jaki jest brzuszek w tym okresie? Rozwój dziecka w 7 miesiącu

07.04.2023

8 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Trzydziesty tydzień ciąży oznacza, że do porodu zostało już tylko 10 tygodni. Wiele kobiet nie może doczekać się przyjścia dziecka na świat, dlatego 3. trymestr bardzo im się dłuży. Warto spędzić go na budowaniu więzi z dzieckiem i na odpoczynku. Ważne jest słuchanie potrzeb organizmu, który może potrzebować większej regeneracji. Zobacz, jak przebiega ciąża w 30. tygodniu.

30. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, w którym miesiącu ciąży wypada 30. tydzień. Jest to sam środek 7. miesiąca oraz początkowy tydzień 3. trymestru. Do porodu zostało już niewiele. Większość ciężarnych nie może doczekać się powitania dziecka na świecie i intensywnie się do tego przygotowuje. Część z nich odczuwa niepokój i stres, który związany jest z obawami o sam przebieg porodu i ból towarzyszący mu.

Rozwój dziecka w 30. tygodniu ciąży

W 30. tygodniu życia płodowego nie dochodzi do tak dynamicznego i intensywnego rozwoju malucha, gdyż ma on wykształcone wszystkie narządy, a większość z nich podjęła już pracę. Nadal jednak kształtują się płuca. W mózgu tworzą się fałdy i nowe połączenia nerwowe. Dobrze działają też wszystkie zmysły. W 30. tygodniu ciąży wzmacnia się układ kostny dziecka. Zwiększa się też ilość tkanki tłuszczowej, a ciało maluszka jest pokryte meszkiem, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. W momencie porodu meszek ten jest nieobecny.

W 30. tygodniu ciąży zaczyna rozwijać się układ odpornościowy przyszłego członka rodziny. Dzieje się to za sprawą przeciwciał, które są mu przekazywane przez mamę. Ponadto jego narządy płciowe są już odpowiednio wykształcone, co umożliwia łatwiejsze rozpoznanie płci dziecka.

Jak wygląda dziecko w 30. tygodniu ciąży?

Dziecko w ostatnim trymestrze ciąży wygląda już prawie tak samo, jak noworodek, aczkolwiek jest dużo mniejsze. Mierzy około 40 cm, a jego waga wynosi nawet 1,5 kg. W razie porodu przedwczesnego ma ono spore szanse na przeżycie poza organizmem mamy. Wcześniak musi jednak pozostawać pod ścisłą opieką neonatologiczną. Dzieje się tak, ponieważ mogą u niego wystąpić różnego rodzaju komplikacje, spowodowane niedojrzałością niektórych narządów wewnętrznych. Nie ma też jeszcze dobrze rozwiniętej tkanki tłuszczowej.

Ruchy dziecka w 30. tygodniu ciąży

3o. tydzień ciąży to czas, kiedy to dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego jego ruchy nie są już tak intensywne. Mimo to wciąż są bardzo dobrze wyczuwalne przez przyszłą mamę i nadal mogą powodować ból – szczególnie te kopniaki, które wykonywane są w kierunku narządów jamy brzusznej. Ruchy malucha można pobudzić poprzez zjedzenie czegoś słodkiego, muzykę, mówienie do brzucha lub jego głaskanie.

W części przypadków ułożenie dziecka może być już przygotowane do porodu. Niemniej nie ma powodów do obaw, gdy do tego nie dochodzi. Maluszek ma jeszcze trochę czasu (i miejsca), aby się obrócić. Większość szkrabów układa się główką w dół. Może się jednak zdarzyć, że płód przyjmie pozycję pośladkową lub poprzeczną.

Jak zmienia się ciało w 30. tygodniu ciąży?

Brzuch w 30. tygodniu ciąży jest już duży i nadal się powiększa. Również dno macicy umiejscawia się wyżej. Narząd ten zaczyna uciskać nie tylko na narządy wewnętrzne, ale też na naczynia krwionośne i nerwy. Wiąże się z tym szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Przyszła mama w 30. tygodniu ciąży może zaobserwować spadek energii. Nie powinna rezygnować z tego powodu ze swoich codziennych aktywności, ale musi zadbać też o odpoczynek i relaks, aby organizm miał czas się zregenerować. Na skutek zmian hormonalnych mogą pojawić się częste wahania nastroju.

Dolegliwości w 30. tygodniu ciąży, czyli najczęstsze objawy

Dolegliwości w 30. tygodniu ciąży wynikają przede wszystkim ze stale zwiększającego się obwodu brzucha oraz wzrostu masy ciała i mogą Ci towarzyszyć już do końca ciąży. Obecne są problemy z oddychaniem, ponieważ przepona jest uciśnięta. Przyszła mama może też szybciej się męczyć i łapać zadyszkę nawet po niezbyt wymagającym wysiłku fizycznym. Część kobiet obserwuje u siebie chrapanie.

Duży brzuch w 30. tygodniu ciąży może być przyczyną problemów ze snem. Bezsenność jest spowodowana uciskiem na pęcherz, co wymaga częstszych wizyt w toalecie – także w nocy. Co ciekawe, wybudzać ze snu mogą ruchy dziecka. Maluszek zwykle śpi w dzień, natomiast jest aktywny w nocy.

Bardzo dokuczliwe są dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Żołądek jest bardzo ściśnięty, dlatego po spożyciu pokarmu często pojawia się zgaga. Przyszła mama powinna dbać o to, aby posiłki nie były zbyt obfite. Do diety trzeba też włączyć produkty z błonnikiem pokarmowym, ponieważ pozwala to zapobiegać zaparciom.

Macica może uciskać na naczynia krwionośne. Przyczynia się to do zaburzenia w przepływie krwi. Z tego względu często pojawiają się obrzęki kończyn dolnych. Gdy uciśnięte są również nerwy, dokucza ból kręgosłupa. Często rozwija się rwa kulszowa, która objawia się dolegliwościami bólowymi, promieniującymi aż do nogi. Choć ten okres uważany jest za uciążliwy, to warto wówczas skupić się na pozytywnych aspektach ciąży – bycie wdzięcznym pomaga w przetrwaniu tych trudnych chwil.

30. tydzień ciąży – zalecenia dla przyszłej mamy

W tym etapie ciąży może nasilać się syndrom wicia gniazda. Przyszła mama instynktownie przygotowuje się na przyjście dziecka na świat. To doskonały moment na skompletowanie wyprawki, a nawet przygotowanie torby do porodu. Kobieta nie może jednak zapominać o tym, że także jej ciało musi być przygotowane na poród. Wskazane jest wykonywanie ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń mięśni Kegla, oraz podtrzymywanie codziennej aktywności fizycznej, dostosowanej do stanu zdrowia i możliwości. Warto chodzić na spacery, jeździć na rowerze stacjonarnym lub gimnastykować się w domu.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz udać się na masaż z terapią powięziową. Ta metoda ma za zadanie zredukowanie napięcia mięśni kręgosłupa, których to na tym etapie ciąży nie brakuje. Mówi się też, że poprawia ona ogólne samopoczucie przyszłej mamy.

Warto porozmawiać ze swoją położną i omówić z nią plan porodu. Ciężarna powinna mieć wiedzę na temat możliwości zmniejszających uczucie bólu. Należy przygotowywać nie tylko swoje ciało, ale też psychikę. Zalecana jest relaksacja i nauka techniki radzenia sobie ze stresem. Winno się zrezygnować ze słuchania opowieści innych kobiet na temat porodu i związanych z nim dolegliwości – każdy bowiem ma inne odczucia.

W 30. tygodniu ciąży można porozmawiać z partnerem o towarzyszeniu przy porodzie. Obecność bliskiej osoby poprawia komfort ciężarnej i daje większe poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że musi to być wspólna decyzja. Nie każdy (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn) jest gotowy na takie przedsięwzięcie.

Jakie badania wykonać w ostatnim trymestrze ciąży?

W 30. tygodniu ciąży ciężarna powinna zgłosić się na kolejne badania – jeżeli nie wykonała ich na początku 7. miesiąca. Terminy wizyt należy ustalać indywidualnie ze swoim lekarzem.

Zalecane badania w 30. tygodniu ciąży to:

  • badanie ogólne i badanie ginekologiczne,
  • ocena pH wydzieliny pochwowej,
  • badanie ogólne moczu,
  • testy laboratoryjne krwi,
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Trzydziesty tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie badania przeciwciał anty-RH. Jest ono bardzo ważne, ponieważ pozwala wykryć ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Jeżeli mama ma RH ujemne, a jej dziecko dodatnie, może dojść do szeregu komplikacji. Dzieje się tak, ponieważ organizm ciężarnej wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko antygenowi D, obecnemu na powierzchni erytrocytów malucha. W efekcie u noworodka rozwija się choroba hemolityczna. Aby temu zapobiec, kobiecie podawane są przeciwciała anty-D-Rh (najlepiej zrobić to między 28. a 30. tygodniem ciąży).

Między 28. a 32. tygodniem ciąży wskazane jest wykonanie ostatniego badania ultrasonograficznego (USG), na którym lekarz oceni czynność serca dziecka, tempo wzrostu oraz ryzyko ciążowe. Kolejne zaleca się tylko, gdy jest taka potrzeba (nie doszło do porodu w 40. tygodniu ciąży lub pojawiły się niepokojące objawy). Trzydziesty tydzień ciąży jest zatem dobrym momentem na zgłoszenie się do lekarza w celu wykonania USG.

30. tydzień ciąży a pobieranie krwi pępowinowej

Ten etap ciąży jest ostatnim dzwonkiem, by zdecydować się na pobieranie krwi pępowinowej przy porodzie. Do rozwiązania zostało już niewiele czasu, a wcześniej trzeba wykonać niezbędne badania zarówno mamie, jak i przyszłemu członkowi rodziny. Coraz więcej Rodziców korzysta z usług banków komórek macierzystych ze względu na korzyści płynące z takowej możliwości. Komórki te w razie potrzeby wykorzystywane są do leczenia dziecka lub jego rodzeństwa. Warto przemyśleć tę opcję, ponieważ może ona w przyszłości uratować życie malucha.

Przeczytaj także: Ile waży i jak wygląda dziecko w 31 tygodniu ciąży?

FAQ:

  • Jaka jest wielkość i waga dziecka w 30. tygodniu ciąży?

Maluch w tym okresie jest wielkości ananasa i mierzy około 40 cm, a jego waga zaś wynosi nawet 1,5 kg. Ma on już odpowiednio wykształcone narządy płciowe. Większość organów jest w pełni rozwinięta i podjęła swoją pracę.

  • O czym przyszła mama powinna pamiętać w 30. tygodniu ciąży?

Na tym etapie kobiecie mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy aż do ostatniego tygodnia ciąży. Warto zatem, aby zadbała nie tylko o swoje zdrowie fizyczne, ale i samopoczucie. Może ona udać się np. na masaż relaksacyjny oraz pedicure do salonu, szczególnie że samodzielne wykonywanie takiego zabiegu jest utrudnione przez pokaźnych rozmiarów brzuch.

  • Jakie objawy towarzyszą kobiecie podczas 30. tygodnia ciąży?

W trakcie 30. tygodnia ciąży kobieta może przeżywać stany euforii na przemian z irytacją, co jest czymś zupełnie normalnym przez chaos w gospodarce hormonalnej. Oprócz tego przyszłe mamy nierzadko cierpią wówczas na zaburzenia metaboliczne, bezsenność, dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy obrzęki dolnych kończyn.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.7 / 5. Liczba głosów: 14

(
3.7
(14)
)

Zainteresują Cię również