Dziecko w 27. tygodniu ciąży dynamicznie się rozwija i przybiera na wadze. Jego kończyny są w pełni wykształcone i potrafi nimi poruszać. W tym okresie maluch już słyszy i umie rozpoznać głos mamy. U ciężarnej mogą zacząć pojawiać się rozstępy i uczucie napięcia skóry. Początek 7 miesiąca to dobry okres, aby rozpocząć kompletowanie wyprawki szpitalnej dla obojga. Jak rozwija się dziecko w tym okresie ciąży? Na co zwrócić szczególną uwagę? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć!
27. tydzień ciąży – który to miesiąc?
27. tydzień to początek siódmego miesiąca i III trymestru. Oznacza to, że kobieta wraz z maluchem zakończyła drugi trymestr ciąży. Przyszłą mamę od rozwiązania, przy prawidłowo przebiegającej ciąży, dzielą już tylko dwa miesiące. Brzuch mamy zaokrągla się, a skóra staje się bardziej napięta. Jest to efekt rozwoju dziecka, które stale rośnie i zajmuje coraz więcej miejsca. Wzrasta również ryzyko pojawienia się rozstępów.
Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?
Na tym etapie dziecko, mimo że wielkością przypomina kapustę lub kalafiora, charakteryzuje się już niemowlęcym wyglądem, skuloną postawą oraz zachowaniem. Wynika to z faktu, iż ciało szkraba składa się już niemalże w 15% z tkanki tłuszczowej.
Waga dziecka w 27. tygodniu ciąży wynosi blisko 1 kg, a jego długość sięga niemal 35 cm. Poza tym, że szkrab rośnie, ma już w pełni rozwinięte kończyny, którymi potrafi poruszać. Jako że wyrabia sobie naturalny odruch ssania, widać, jak ssie kciuk lub palce stopy. Na tym etapie rozwoju aktywność motoryczna malucha jest całkiem dobrze skoordynowana ze środowiskiem zewnętrznym. Dziecko reaguje także na dźwięki, co można zauważyć, spędzając czas w głośnym otoczeniu, np. w kinie.
Na przełomie II i III trymestru dziecko rozpoznaje głos swojej matki oraz zamyka i otwiera oczy. Brzuch w 27. tygodniu ciąży rośnie i osiąga rozmiar dojrzałej dyni, ale waga przyszłej mamy nie powinna ulec znacznym zmianom. Prawidłowo nie może ona przekroczyć 10 kg w porównaniu z wagą sprzed zapłodnienia. Dobowe zapotrzebowanie kaloryczne kobiety w ciąży jest większe o jedynie 300 kcal. To, że powinna ona jeść „za dwoje”, jest tylko powiedzeniem, które nie ma odzwierciedlenia w praktyce.
Ułożenie, rozwój i ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży
Powieki dziecka ponownie są otwarte, a dzięki temu, że część w mózgu odpowiedzialna za widzenie jest aktywna, może ono zobaczyć światła oraz cienie. Maluch jest również zdolny do doświadczania fazy REM podczas snu, w której pojawiają się sny. Objawia się to wzmożonymi ruchami gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami, co można zaobserwować przez USG 3D w 27. tygodniu ciąży. Dziecko wciąż skierowane jest główką do góry, jednakże nie jest to powód do zmartwień. Choć jest ono już na tyle wykształcone, że mogłoby żyć poza organizmem matki, to jego porodowe ułożenie nastąpi dopiero około 32-34 tygodnia ciąży.
Maluch może także doświadczać czkawki, czego przyczyną najczęściej bywa zjedzenie pikantnej potrawy przez mamę. To naturalna i zupełnie niegroźna reakcja organizmu dziecka wywołana przez ukształtowane kubki smakowe. Co ciekawe, spożywanie wyrazistych smaków sprawia, że przenikają one do płynu owodniowego, stymulując receptory malucha. W 27. tygodniu intensywnie rozwija się centralny układ nerwowy – zwłaszcza dużym zmianom ulega mózg. Korzystnie na zjawisko tworzenia się i rozbudowywania sieci połączeń nerwowych wpływa mówienie do szkraba, czytanie, śpiewanie oraz słuchanie muzyki.
Ciało w 27. tygodniu ciąży – jakie dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie?
Dziecko w 27. tygodniu rozpycha się i powoduje ucisk macicy na większe naczynia krwionośne. Ma coraz mniej miejsca, ale jego ułożenie nadal się zmienia. To może wywoływać dodatkowe objawy u mamy (bóle pleców, uczucie parcia na pęcherz i nietrzymanie moczu oraz częste jego oddawanie). Tętno malucha jest w tym okresie bardziej miarowe i wynosi około 140 uderzeń na minutę. Można je już nawet usłyszeć bez stetoskopu, przykładając ucho do brzucha. Wraz z 27 tygodniem ciąży u kobiety mogą pojawić się zawroty głowy, obrzęki nóg oraz skurcze łydek. Ponadto jej ciało przygotowuje się do porodu, przyczyniając się do wywoływania skurczów macicy. Najczęściej są to skurcze Braxtona-Hicksa. Bez obaw – jest to naturalny proces, który nie zagraża przebiegowi ciąży.
Ciało kobiety na tym etapie ciąży diametralnie się zmienia. Przyrost masy ciała bowiem może osiągnąć nawet 14 kg, natomiast w ciąży bliźniaczej – aż 20 kg. Pamiętaj jednak, aby pilnować swojej wagi, ponieważ nadmiar kilogramów prowadzi do wielu powikłań ciążowych. Warto wspomnieć również, że w trzecim trymestrze skóra brodawek sutkowych o ciemnym odcieniu nierzadko tworzy obwódkę zajmującą do połowy piersi.
Przedwczesny poród – wcześniak w 27. tygodniu
Donoszona ciąża powinna zakończyć się między 38 a 42 tygodniem jej trwania. Jeśli z jakichś powodów doszło do rozwiązania przed tym czasem, poród taki określany jest mianem przedwczesnego, a narodzone dziecko – wcześniakiem. Mimo że na początku trzeciego trymestru zdarzają się przedwczesne porody, a maluch urodzony w tym czasie jest na tyle rozwinięty, że mógłby już funkcjonować samodzielnie lub pod specjalistyczną opieką medyczną, to wcześniactwo najczęściej bywa związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, dotyczącymi przede wszystkim oddychania. Niedojrzałość układu oddechowego, dodatkowo wystawiona na działanie środowiska zewnętrznego, zwiększa ryzyko nie tylko trudności z oddychaniem, ale również różnych infekcji.
U wcześniaka urodzonego w 27. tygodniu ciąży może dojść do rozwoju retinopatii wcześniaczej. Jest ona powiązana z chorobami matki w trakcie ciąży, szczególnie nadciśnieniem lub cukrzycą. Ponieważ u 27-tygodniowego dziecka naczynia siatkówki nie są w pełni ukształtowane, mogą one ulec rozwarstwieniu zaraz po porodzie. Szansa na wyleczenie zależy od wielu czynników, m.in. od stanu zdrowia dziecka urodzonego przedwcześnie i postępu choroby. Szybka reakcja specjalistów może być zbawienna w tym przypadku.
Trzeba mieć na uwadze, że wcześniaki borykają się z wieloma schorzeniami i powikłaniami w związku ze zbyt wczesnym porodem. Mają osłabiony układ odpornościowy i bardzo cienką, podatną na podrażnienia, skórę. Ich kondycja jest w dużej mierze zależna od wagi urodzeniowej. Im jest ona wyższa, tym większe szanse dziecka na bycie zdrowym.
27. tydzień ciąży bliźniaczej
27. tydzień ciąży bliźniaczej może być wyczerpujący dla kobiet, dlatego powinny one dużo odpoczywać. Ich gospodarka hormonalna bardzo się wtedy zmienia, przez co często bywają rozkojarzone i nieobecne. Nierzadko mają problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Zaleca się, aby w tym okresie poświęciły się czynnościom, które nie wymagają wysiłku umysłowego ani fizycznego. Mogą na przykład kompletować powoli wyprawkę, czytać lub chodzić na spacery. Sposobem na relaks jest też nauka oddychania podczas porodu. Przyda się ona, gdy nadejdzie czas rozwiązania.
Wiele kobiet, zarówno w ciąży mnogiej, jak i pojedynczej, zwraca uwagę na pojawiające się w 27. tygodniu ciąży wyjątkowo realistyczne sny, często o negatywnym przekazie, jak koszmary, ale też o charakterze erotycznym. Nie powinno to jednak wzbudzać niepokoju, ponieważ wynikają one ze zmian gospodarki hormonalnej, które są naturalnym zjawiskiem na początku trzeciego trymestru.
Jakie badania w 27. tygodniu ciąży?
Badania diagnostyczne w ciąży są koniecznością, ponieważ tylko w ten sposób można ocenić jej przebieg. W 27. tygodniu ciąży wykonuje się badanie krwi oraz moczu, a przede wszystkim podwójne oznaczenie poziomu glukozy. Test na cukier może być nieprzyjemny, ponieważ kobieta musi zbadać krew na czczo, a następnie wypić bardzo słodki roztwór glukozy i odczekać dwie godziny na pobranie kolejnej próbki.
W 27. tygodniu bada się również poziom przeciwciał anty-Rh u mam, które mają minusową grupę krwi (Rh-), a także przeprowadza się testy w kierunku toksoplazmozy. Są one szczególnie zalecane tym paniom, które wcześniej miały ujemny wynik testu na tę chorobę. Inne badania, które można jeszcze zrobić, to cytologia oraz ultrasonografia 3D.
Na tym etapie ciąży warto zastanowić się nad pobieraniem krwi pępowinowej. Wcześniej należy bowiem wykonać niezbędne badania zarówno mamie, jak i jej maluchowi. 27. tydzień może być zatem ostatnim dzwonkiem, aby zgłosić się do banku komórek macierzystych oferującego tego typu usługi. Komórki te są drogocenne, gdyż w przyszłości mogą uratować życie dziecka oraz jego rodzeństwu.
Jak dbać o siebie? Brzuch w 27. tygodniu ciąży
Widoczny brzuch oraz pojawiające się dodatkowe objawy związane z fizjologią ciąży sprawiają, że przyszła mama czuje znaczny spadek energii i zdecydowanie szybciej się męczy. Spłycony oddech staje się przyczyną zadyszki, a ciężar rosnącego brzuszka zaczyna mocno obciążać kręgosłup. Pomimo tego należy praktykować lekką i kontrolowaną aktywność fizyczną oraz starać się spędzać czas na świeżym powietrzu tak często, jak to tylko możliwe. Na tym etapie winno się zadbać o tzw. mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Silne i sprężyste pozwalają na kontrolę czynności pęcherza moczowego, uczą prawidłowego oddychania oraz świadomej pracy dolnych partii ciała. To ważny element przygotowań kanału rodnego do porodu, a trening kontynuowany po porodzie pozwala na szybszą regenerację rozciągniętych i zmęczonych tkanek.
W 27. tygodniu w dalszym ciągu ważna jest też dieta. Przede wszystkim należy unikać ulegania zachciankom, zwłaszcza związanych z mieszaniem różnych intensywnych smaków, np. słodkich z kwaśnymi. Mogą one powodować niestrawność i dodatkowy stres związany z problemami trawiennymi. Warto w tym czasie wesprzeć pracę tarczycy, dostarczając ok. 250 mikrogramów jodu więcej niż zwykle. Zwiększone zapotrzebowanie na składnik można zrównoważyć odpowiednią suplementacją.
Przeczytaj też: Jak przebiega 28 tydzień ciąży?
FAQ:
- Jak wygląda rozwój dziecka w 27. tygodniu ciąży?
Wielkość i waga dziecka w 27. tygodniu ciąży są zaskakująco pokaźne – masa ciała malucha to 1 kg, a jego długość zaś sięga prawie 35 cm. Na początku trzeciego trymestru dziecko dalej rozwija się bardzo dynamicznie. Może ono odbierać już bodźce wzrokowe ze świata zewnętrznego oraz reagować na natężenia światła.
- Jakie symptomy towarzyszą przyszłej mamie?
Bóle pleców, skurcze macicy i łydek, obrzęki nóg oraz uczucie parcia na pęcherz to najczęstsze objawy, które związane są z 27 tygodniem ciąży.
- Jak zmienia się ciało przyszłej mamy w trzecim trymestrze ciąży?
Brzuch kobiety jest widocznie zaokrąglony, a skóra na nim napięta. Jest to spowodowane rozwojem dziecka, które to zajmuje coraz więcej miejsca. Przyszła mama może odczuwać dyskomfort związany z tym zjawiskiem. Ciemna otoczka brodawek natomiast często rozrasta się, sięgając nawet do połowy piersi.
Oceń artykuł: