26. tydzień ciąży to czas, w którym przyszła mama odczuwa zmiany takie jak ułożenie dziecka lub jego coraz pewniejsze i mocniejsze ruchy. Na tym etapie ciąży Rodzice odczuwają, że do porodu zostało już coraz mniej czasu, dlatego zaczynają już kompletowanie wyprawki i przygotowywanie pokoju dziecięcego.
W tym czasie kobieta powinna skupić się na swoim zdrowiu i samopoczuciu. Możesz już także rozpocząć naukę w szkole rodzenia, gdzie zdobędziesz przydatną wiedzę na temat ciąży oraz porodu. Koniec drugiego trymestru to również czas, w którym wykonuje się szereg istotnych badań. Jak wygląda dziecko w 26. tygodniu ciąży? Jak zmienia się ciało kobiety?
26. tydzień ciąży – który to miesiąc?
W 26. tygodniu ciąży kobieta staje się coraz bardziej świadoma nadchodzącego rozwiązania. W końcu pozostały już tylko 3 miesiące – oznacza to, że 26. tydzień ciąży to końcówka szóstego miesiąca. Wiele kobiet uważa dni pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży, należą do najprzyjemniejszego okresu w czasie ciąży. W tym czasie mijają już początkowe dolegliwości hormonalne, a rozmiar brzucha nie przeszkadza jeszcze tak bardzo w codziennym funkcjonowaniu, mimo że już jest ładnie zaokrąglony i doskonale widoczny.
Jednak 26. tydzień ciąży, to już krok do III trymestru. W tym czasie zachodzi wiele zmian, zarówno w organizmie przyszłej mamy, jak i dziecka. Sylwetka kobiety nabiera charakterystycznych, bardziej zaokrąglonych kształtów. Maluch intensywnie przybiera na wadze i rozpycha się w łonie, co może już być odczuwane. Przyszła mama coraz bardziej czuje ruchy dziecka i z każdym dniem nabiera większej świadomości, że już niedługo pozna tego małego człowieka, którego nosi pod sercem.
Wielkość i waga dziecka w 26. tygodniu ciąży
Dziecko w 26. tygodniu ciąży mierzy ok. 30–35 cm, a jego waga osiąga niespełna 1 kg. Malucha charakteryzuje na tym etapie skulona pozycja, ale ze względu na to, że w macicy jest jeszcze dla niego sporo miejsca, ułożenie jego ciała może być różne. Czasem główką kieruje się do dołu, innym razem zaś bardziej napiera na boczne ściany macicy. Można również zacząć doświadczać słabych ruchów dziecka w dole brzucha. Pod skórą malucha gromadzi się coraz więcej tkanki tłuszczowej, co sprawia, że nie jest ona już tak przezroczysta, a sam maluszek z każdym dniem zwiększa swoją wielkość i wagę.
Rozwój dziecka w 26. tygodniu ciąży
W 26. tygodniu ciąży dziecko intensywnie się rozwija. Zaczyna otwierać powieki – wcześniej oczy maluszka były cały czas zamknięte, aby mogła wykształcić się siatkówka. Mimo że dziecko najlepiej czuje się w łonie matki, interesuje się tym, co się dzieje na zewnątrz. Zaczyna rozpoznawać i reagować na głosy swoich najbliższych. Jeśli od jakiegoś czasu mówisz do swojego maluszka i śpiewasz mu piosenki, to w 26. tygodniu ciąży możesz mieć pewność, że dziecko słyszy i rozpoznaje Twój głos, a co więcej – reaguje na niego.
W macicy robi się już trochę nudno, ponieważ jest tam coraz mniej miejsca, dlatego też maluch zaczyna interesować się swoimi rączkami, nóżkami, a nawet pępowiną. Rozwija odruch ssania, wzmacnia mięśnie żuchwy i praktykuje chwytanie. Na USG można więc zobaczyć aktywności takie jak:
- ssanie kciuka,
- ssanie palca u stopy,
- chwytanie pępowiny,
- chwytanie stóp i drugiej dłoni.
26. tydzień ciąży jest bardzo ważny, ponieważ wtedy dochodzi do rozwoju płuc dziecka. Na ich powierzchni tworzy się tzw. surfaktant. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, który przygotowuje się już do życia w środowisku zewnętrznym. Do akcji włączają się także kubki smakowe, które wcześniej nie były aktywne. Maluch z zapałem połyka płyn owodniowy – szczególnie wtedy, gdy przyszła mama zjadła coś słodkiego.
Jakie badania w 26. tygodniu ciąży?
26. tydzień ciąży to także czas, w którym należy wykonać serię istotnych badań – zarówno tych dotyczących zdrowia dziecka, jak i zdrowia matki. Podstawą jest oczywiście USG. Dzięki temu możesz przekonać się, jak w 26. tygodniu ciąży wygląda dziecko, jak jest ułożone i jakie ruchy potrafi wykonywać. Podczas badania możesz obejrzeć w pełni ukształtowane nóżki i rączki malca oraz dostrzec zarys twarzy.
Poza badaniem USG w 26. tygodniu ciąży niezbędne jest wykonanie serii standardowych testów, które pozwolą kontrolować stan zdrowia przyszłej mamy i upewnić się, że nic nie zagraża maluchowi, a w razie nieprawidłowości podjąć odpowiednie leczenie. Regularnie zaleca się badanie ciśnienia tętniczego krwi. Ważne są ponadto:
- ocena pH wydzieliny pochwowej w celu wykluczenia infekcji grzybiczych,
- badanie wysokości dna miednicy,
- kontrola czynności serca dziecka,
- powtórzenie testów w kierunku toksoplazmozy.
- test obciążenia glukozą,
- ocena czynności serca płodu (ciśnienie krwi oraz tętno).
Poza zestawem badań dobrze jest kontrolować również masę ciała kobiety, aby upewnić się, że przyrost dodatkowych kilogramów przebiega prawidłowo. Zbyt szybkie tycie w II trymestrze może być bowiem oznaką cukrzycy ciążowej. Jeśli czujesz się słabo lub zauważasz więcej niepokojących dolegliwości związanych m.in. z szybkim przybieraniem na wadze, koniecznie skonsultuj te objawy z lekarzem.
Brzuch w 26. tygodniu ciąży – jakie zachodzą zmiany?
Pod koniec II trymestru ciężko już jest nie zauważyć postępującej ciąży. Ciało w 26. tygodniu ciąży znacznie się zmienia. Brzuch w 26. tygodniu jest coraz bardziej zaokrąglony, a skóra na nim wyraźnie się napina. W tym okresie na jej powierzchni mogą zacząć się pojawiać pierwsze rozstępy. Ich widoczność oraz zasięg można jednak zmniejszyć, właściwie pielęgnując ciało olejkami lub kremami przeznaczonymi do tego celu. W trosce o gładką i jędrną skórę warto również wykonywać regularną gimnastykę, a także wzbogacić dietę o produkty bogate w składniki odżywcze cenne dla sprężystości i szczelności skóry, zwłaszcza witaminy i kolagen.
Jadłospis powinien być też zrównoważony i zróżnicowany ze względu na zwiększone w tym czasie zapotrzebowanie organizmu kobiety na mikroelementy, choć w 26. tygodniu ciąży waga matki nie powinna znacznie odbiegać od tej z I trymestru. Najczęstsze objawy 26. tygodnia ciąży to również skurcze łydek, ból pleców, uczucie ciężkości oraz męczliwość.
Brzuch w 26. tygodniu rośnie nie tylko ze względu na obecność dziecka. Powiększeniu ulega także macica i łożysko, przybywa wód płodowych. Oprócz tego Twoje piersi rozpoczynają powoli produkcję pokarmu, dlatego mogą pojawić się czasami na biuście bolesne grudki, które związane są z niegroźnym zatkaniem przewodów mlecznych (pomogą ciepłe okłady). W tym okresie ważny jest odpoczynek, lekka aktywność fizyczna oraz systematyczne uzupełnianie płynów.
Zobacz także: Jak obliczyć, w którym tygodniu ciąży jestem? Dlaczego jest to ważne?
26. tydzień ciąży a przedwczesny poród i inne zagrożenia
26. tydzień ciąży to także moment, w którym jeśli dojdzie do przedwczesnego porodu, dziecko ma szansę na przeżycie. Dzięki nowoczesnej aparaturze wcześniaki z 26. tygodnia mogą rozwijać się i rosnąć w specjalnie przystosowanych inkubatorach, które zapewniają im odpowiednie warunki i bezpieczeństwo. Mimo to przedwczesny poród jest niebezpieczny dla dziecka, które nie jest gotowe do przyjścia na świat na tym etapie rozwoju. Płuca malca nie są przystosowane do oddychania poza brzuchem matki. Dlatego, gdy kobieta odczuwa skurcze i ma dolegliwości bólowe, powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Jeśli już dojdzie do wcześniejszego rozwiązania, warto pomyśleć o pobraniu krwi pępowinowej. W ten sposób możesz zabezpieczyć zdrowie swojego dziecka.
Kobieta musi być też ostrożna, gdyż jest wyjątkowo podatna na różne zakażenia, które także mogą się przyczynić do przedwczesnego rozwiązania. Obniżona odporność to odwieczny problem ciężarnych. Wynika ona ze zmian hormonalnych w organizmie i obciążenia spowodowanego obecnością dziecka. Przyszła mama powinna zatem mieć na uwadze, że może u niej dochodzić do rozwojów stanów zapalnych o wiele częściej, niż u innych kobiet. Jeśli tak się zdarzy, powinna niezwłocznie wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą na określenie rodzaju patogenu. Nie zaleca się wtedy leczenia domowymi sposobami. Stosowanie leków bez konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne.
Zobacz też: 27 tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka
FAQ:
- Jaka jest wielkość i waga dziecka w 26. tygodniu ciąży?
26. tydzień ciąży to końcówka II trymestru, czyli połowa 6 miesiąca. W tym okresie dziecko osiąga około 30-35 centymetrów oraz osiąga wagę około 1 kilograma. Jego ciałko jest już w pełni wykształcone, a dziecko z każdym dniem nabiera więcej masy.
- Jakie badania należy wykonać w 26. tygodniu ciąży?
26. tydzień ciąży to czas, w którym wykonuje się badanie USG, aby sprawdzić zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Oprócz tego należy wykonać:
- ocenę pH wydzieliny pochwowej,
- badanie wysokości dna miednicy,
- kontrolę czynności serca dziecka,
- powtórzenie testów w kierunku toksoplazmozy.
- test obciążenia glukozą,
- ocenę czynności serca płodu.
- Jakie zmiany w ciele kobiety zachodzą w 26. tygodniu ciąży?
W 26. tygodniu ciąży brzuch nabiera już coraz bardziej zaokrąglonych kształtów i jest widoczny. Kobieta może też przybierać na wadze, jednak masa ciała nie powinna rosnąć zbyt szybko, ze względu na ryzyko cukrzycy ciążowej. Ustępują natomiast dolegliwości z I trymestru.
Oceń artykuł: