Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
25 tydzień ciąży – co się dzieje z maluchem w brzuchu i jak czuje się mama?

25 tydzień ciąży – co się dzieje z maluchem w brzuchu i jak czuje się mama?

03.05.2023

7 min. czytania

Redakcja PBKM

Redakcja PBKM

Powiększający się brzuch w 25. tygodniu ciąży i dalsze zmiany w organizmie sprawiają, że przyszła mama zaczyna odczuwać nowe dolegliwości ciążowe. Mogą dokuczać jej bóle kręgosłupa, bezsenność i coraz większe zmęczenie. Maluszek rozwija się bardzo intensywnie, aby już za kilkanaście tygodni pojawić się na świecie. Zobacz, jak przebiega ciąża w 25. tygodniu.

W 25. tygodniu ciąży przyszła mama powinna poświęcić dużo uwagi własnemu samopoczuciu. Jeżeli pozwala na to stan zdrowia, może pozostać aktywna. Wskazane jest jednak, aby szczególnie zadbała o odpoczynek. Warto słuchać swojego organizmu – spadki energii są sygnałem, że potrzebuje on intensywnej regeneracji. Ciężarna powinna też pilnować terminów badań kontrolnych. Dwudziesty piąty tydzień to odpowiedni moment na wykonanie testów w kierunku cukrzycy ciążowej.

25. tydzień ciąży – który to miesiąc?

Przyszłe mamy, które zastanawiają się, w którym miesiącu ciąży wypada 25. tydzień, powinny wiedzieć, że jest to koniec 6. miesiąca. To nadal II trymestr, ale już za dwa tygodnie rozpocznie się ostatni etap oczekiwania na dziecko. W tym okresie wszystkie zmiany są zauważalne wcześniej, ponieważ maluszek bardzo szybko rośnie. Z każdym tygodniem zwiększa się też jego szansa na przeżycie poza organizmem kobiety na wypadek przedwczesnego porodu.

Jak rozwija się dziecko w 25. tygodniu ciąży?

Rozwój dziecka w 25. tygodniu ciąży nadal jest intensywny. Organy wewnętrzne uczą się swoich funkcji. W płucach namnażają się pęcherzyki płucne, a maluszek ćwiczy ruchy klatki piersiowej. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ten narząd podjął pracę, gdyby doszło do wcześniejszego porodu.

Ciało dziecka staje się coraz silniejsze, dzięki czemu może ono ćwiczyć nowe ruchy. Pod skórą gromadzi się tkanka tłuszczowa. Skóra staje się coraz grubsza i przybiera różowy kolor. Dzieje się tak, ponieważ zaczynają tworzyć się drobne naczynia krwionośne.

W mózgu dziecka w 25. tygodniu ciąży kończy się proces tworzenia dróg nerwowych, które przenoszą impulsy motoryczne i sensoryczne. Coraz lepiej funkcjonują też zmysły. Maluch reaguje na dźwięki, a także dotykanie powłok brzucha.

W 25. tygodniu ciąży nozdrza dziecka stają się drożne. Dzięki temu zaczyna ono wciągać wody płodowe nosem. Taka aktywność jest nauką oddychania.

Co ciekawe, dziecko w 25. tygodniu ciąży ma już rozwinięte struny głosowe. Przyszli Rodzice nie mogą usłyszeć żadnych dźwięków, jednak maluch często już je wydaje. Ponadto pojawiają się u niego zawiązki zębów stałych.

Jaka jest długość ciała i waga dziecka w 25. tygodniu ciąży?

Ciało maluszka powiększa się z tygodnia na tydzień. Staje się dłuższe, ale też cięższe. Waga dziecka w 25. tygodniu ciąży to około 700 g. Natomiast mierzy ono 22 cm. Jeżeli pomiar byłby dokonywany z uwzględnieniem długości kończyn dolnych, wynik przekroczyłby już 30 cm.

Warto pamiętać, że powyższe parametry dotyczące długości ciała i wagi dziecka w 25. tygodniu są orientacyjne. Maluchy mogą osiągać nieco wyższe lub niższe wyniki. Lekarz dokonuje oceny podczas badania ultrasonograficznego i zawsze informuje Rodziców, jeżeli rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo, oraz wydaje odpowiednie zalecenia.

25. tydzień ciąży – ułożenie dziecka i jego ruchy

W 25. tygodniu ciąży ułożenie dziecka w macicy jest dowolne. Maluszek przyjmuje pozycję, która jest dla niego najbardziej wygodna. Często też ją zmienia, ponieważ jest bardzo aktywny. Ćwiczy swoje mięśnie oraz dotychczas nabyte umiejętności. Dopiero po 32. tygodniu ciąży dziecko zmienia pozycję na taką, w której przyjdzie na świat. Może być ona główkowa (najbardziej pożądana), miednicowa lub poprzeczna (dziecko układa się w macicy bokiem).

Ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży są już bardziej skomplikowane. Maluch może obracać się, robić fikołki, machać kończynami, prostować się i prężyć, a także zaciskać dłonie w pięści i chwytać pępowinę. Aktywność ruchowa pojawia się też w reakcji na różne bodźce pochodzące z zewnątrz. Szczególnie lubianym dźwiękiem jest głos mamy. Warto pamiętać, że dziecko wyczuwa jej emocje, także te negatywne.

Ruchy dziecka w 25. tygodniu ciąży są już dobrze wyczuwalne przez przyszłą mamę. Maluch ma coraz mniej miejsca w macicy, dlatego każda zmiana pozycji skutkuje obijaniem się o jej ściany. Chociaż niektóre kopniaki i uderzenia mogą być nieco bolesne, wyczuwanie ruchów dziecka jest cudownym momentem dla obojga Rodziców.

Co ciekawe, ruchy dziecka są przez mamę częściej wyczuwane w sytuacjach, w których ona odpoczywa. W czasie aktywności delikatne kołysanie usypia maluszka. Zaobserwowano także, że pobudzająco działa na płód spożycie posiłku (zwłaszcza czegoś słodkiego) – ma to związek ze wzrostem glukozy we krwi.

Jak zmienia się ciało w 25. tygodniu ciąży?

Brzuch w 25. tygodniu ciąży jest już znacznie zaokrąglony, a skóra na nim mocno napięta. Wyraźnie większe są również piersi, ponieważ rozpoczęła się produkcja mleka przez pęcherzyki mleczne. Pokarm zbiera się w przewodach mlecznych, ale zdarza się, że kilka kropel wydostaje się na zewnątrz.

Powiększanie się piersi i brzucha w 25. tygodniu ciąży skutkuje zmianą sylwetki. Ciało układa się inaczej, aby utrzymać równowagę. Wzrasta też masa ciała kobiety, co może być już odczuwalne dla organizmu i powodować wystąpienie pewnych dolegliwości.

Macica jest bardzo duża – jej średnica wynosi około 25 cm. Z tego powodu zmienia się układ narządów wewnątrz jamy brzusznej. Przesuwają się nieco wyżej, co skutkuje uciskiem na przeponę.

Przyszła mama w okolicy 25. tygodnia ciąży może zaobserwować na twarzy ciemne plamy. Jest to ostuda. Jej przyczyną są zmiany hormonalne. Znika w ciągu kilku tygodni po porodzie. Ponadto pępek ulega spłaszczeniu lub staje się wypukły.

Objawy i odczucia mamy w 25. tygodniu ciąży

W 25. tygodniu ciąży pojawiają się nowe dolegliwości ciążowe. Są one związane z dynamicznymi zmianami w ciele kobiety. Uciążliwe mogą być trudności w oddychaniu, spowodowane uciskiem na przeponę. Przyszła mama może zaobserwować też, że szybciej się męczy, a niektóre aktywności skutkują pojawieniem się zadyszki. Zdarza się, że kobieta zaczyna chrapać. Wszystkie te dolegliwości ustępują po porodzie.

Problemy z oddychaniem mogą być wywołane działaniem hormonów. Powodują one rozpulchnienie śluzówki dróg oddechowych. Z tego powodu przepływ powietrza jest nieco utrudniony.

W 25. tygodniu ciąży przyszła mama może zaobserwować spadek energii. Jest bardziej senna w ciągu dnia. Pojawiają się też wahania nastroju.

Jedną z bardziej nieprzyjemnych dolegliwości w 25. tygodniu ciąży jest nietrzymanie moczu, spowodowane uciskiem macicy na pęcherz moczowy, a także osłabieniem mięśni dna macicy. Podczas wysiłku, ale też kichania lub kaszlu, może dojść do częściowego opróżnienia się pęcherza wbrew woli.

W 25. tygodniu ciąży mogą pojawić się hemoroidy. Są to guzki wypełnione krwią, zlokalizowane wokół odbytu. Ich przyczyną jest wzrost ciśnienia żylnego z powodu ucisku macicy na naczynia krwionośne. Objawy to: pieczenie i dyskomfort w okolicy odbytu, ból w czasie wypróżniania się, śluz lub krew w stolcu.

Przeczytaj również: Jak wybrać kosmetyki odpowiednie dla kobiet w ciąży?

Jakie badania należy wykonać w 25. tygodniu ciąży?

Dwudziesty piąty tydzień ciąży jest dobrym momentem na wykonanie badań kontrolnych, jeżeli przyszła mama nie zgłosiła się na nie wcześniej. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w tym czasie obowiązkowe są:

  • badanie ogólne,
  • badanie ginekologiczne,
  • pomiar masy ciała,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • badanie pH wydzieliny z pochwy,
  • badanie czynności serca płodu.

Bardzo ważnym badaniem w 25. tygodniu ciąży jest doustny test obciążenia glukozą. Pozwala on na wykrycie cukrzycy ciążowej, która powinna być odpowiednio leczona, ponieważ stwarza zagrożenie dla kobiety i dziecka.

Badanie w kierunku cukrzycy ciążowej

Badanie w kierunku cukrzycy ciążowej określane jest doustnym testem obciążenia glukozą lub krzywą cukrową. Należy wykonać je między 24. a 28. tygodniem. Niekiedy przyszła mama może zostać na nie skierowana wcześniej. Dzieje się tak, jeżeli znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Badanie może zostać przeprowadzone w każdym laboratorium medycznym. Ciężarna powinna zgłosić się na nie na czczo. Wskazane jest, aby odbyło się w godzinach wczesnoporannych, ponieważ trwa ono ponad 2 godziny.

Przebieg badania w kierunku cukrzycy w ciąży jest następujący:

  • pobranie krwi z żyły łokciowej na czczo,
  • wypicie roztworu wody i 75 g glukozy,
  • pobranie krwi z żyły łokciowej po 1 godzinie od wypicia roztworu,
  • pobranie krwi z żyły łokciowej po 2 godzinach od wypicia roztworu.

Test obciążenia glukozą w ciąży wykonuje się tylko raz. Nieprawidłowy wynik oznacza cukrzycę ciążową. Powtórzenie badania jest wymagane tylko w sytuacji, w której po spożyciu glukozy doszło do wymiotów.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.1 / 5. Liczba głosów: 13

(
4.1
(13)
)

Zainteresują Cię również