20 tydzień ciąży to moment, w którym rozwój dziecka wyraźnie przyspiesza. Narządy wewnętrzne są już ukształtowane – teraz uczą się pełnić swoją funkcję. Ciało malucha zaczyna pokrywać maź płodowa, jego skóra staje się grubsza, a ruchy coraz silniejsze i intensywniejsze. Zobacz, jak przebiega ciąża w czasie 20. tygodnia ciąży.
W 20. tygodniu ciąży przyszli Rodzice mogą zobaczyć swoje dziecko, ponieważ w tym okresie przypada kolejne badanie ultrasonograficzne (USG). Z pewnością nie umknie uwadze, jak bardzo maluch zmienił się od ostatniej wizyty u lekarza. Jest teraz większy, ma wyraźnie ukształtowany nosek, uszy i powieki. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować jego ruchy – których w tym okresie ciąży dziecko wykonuje bardzo dużo. Wielu Rodziców decyduje się na USG 3D lub 4D, które pozwalają zobaczyć malucha w bardzo dobrej jakości. Wydruk z takiego badania jest doskonałą pamiątką do rodzinnego albumu.
20. tydzień ciąży – który to miesiąc?
W środowisku medycznym wiek ciąży jest określany w tygodniach. Jednak spora część społeczeństwa nadal posługuje się miesiącami. Jest to dużym ułatwieniem w codziennym życiu i rozmowach potocznych – dlatego warto wiedzieć, który to miesiąc.
20 tydzień to 5 miesiąc ciąży i II trymestr. Jest to dokładnie półmetek czasu oczekiwania na dziecko. Wiele mam twierdzi, że od tego momentu czas przyspiesza, a tygodnie do porodu mijają niezwykle szybko. Ponieważ to połowa ciąży, ciężarna powinna zgłosić się do ginekologa na kolejne badania. Jest to m.in. USG, na którym można zobaczyć, jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży.
Jak rozwija się dziecko w 20. tygodniu ciąży?
Wraz z 20. tygodniem ciąży, rozwój dziecka znacznie przyspiesza. Staje się ono coraz większe i silniejsze. Układ kostny uległ stwardnieniu, a stawy się wzmocniły. Tym samym dziecko porusza się z większą siłą. Dziecko, gdy tylko nie śpi, macha rączkami, obraca się lub kręci główką.
W półmetku ciąży na twarzy dziecka widoczne są już nosek i powieki. Oczy nadal pozostają zamknięte, ale można zaobserwować nad nimi brwi. Maluch ćwiczy mięśnie mimiczne poprzez wykonywanie różnego rodzaju min. Ssie także kciuk. Niekiedy można zaobserwować to podczas badania USG.
20 tydzień ciąży to też czas, w którym aktywne są gruczoły łojowe dziecka. Produkują one łój, który miesza się z martwym naskórkiem i tworzy maź płodową. Pokrywa ona całe ciało maluszka w celu ochrony przed wodami płodowymi. Jest ona obecna jeszcze po narodzinach. Zabezpiecza naskórek przed uszkodzeniem i dobrze go nawilża. Jest śliska, bardzo tłusta i ma biało-żółty kolor.
Narządy wewnętrzne dziecka są już ukształtowane. Uczą się pełnienia swojej funkcji. Nerki produkują mocz, który jest wydalany do płynu owodniowego. 20. tydzień ciąży to też okres, w którym nadal namnażają się komórki nerwowe. Tworzy się na nich osłonka mielinowa. Dzięki temu impulsy nerwowe są przekazywane w prawidłowy sposób.
Dziecko w 20. tygodniu ciąży rozwija kolejne zmysły. Potrafi rozpoznawać już dźwięki, a niektóre z nich wyjątkowo je uspokajają (np. głos lub bicie serca mamy). Teraz uczy się smaków. Robi to poprzez połykanie płynu owodniowego.
Przeczytaj również: Hipotrofia – co to? Jakie są przyczyny i skutki?
Płeć dziecka w 20. tygodniu ciąży
Dziecko w 20. tygodniu ciąży ma już wykształcone zewnętrzne narządy płciowe. Dlatego w badaniu USG wykonanym w tym czasie lekarz może określić jego płeć. Prawdopodobieństwo trafności diagnozy jest bardzo wysokie. Rodzice, którzy nie chcą znać płci dziecka do dnia porodu, nie zostaną o tym poinformowani zgodnie z życzeniem. Mimo to lekarz dokona oceny narządów płciowych w celu określenia, czy rozwijają się one prawidłowo.
Wielkość i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży
Regularnie sprawdzany kalendarz ciąży pozwala świadomie obserwować nie tylko zmiany we własnym ciele, ale także dowiadywać się, co dzieje się u malca. Ważną informacją dla przyszłych Rodziców jest wielkość i waga dziecka w 20. tygodniu ciąży. Masa jego ciała wynosi około 300 g. Może się jednak zdarzyć, że jest to nieco mniej lub więcej. Nie ma powodów do obaw. W tym okresie dzieci zaczynają rozwijać się w indywidualnym tempie. Mama i tata nie powinni martwić się na zapas. Lekarz zawsze poinformuje o ewentualnych nieprawidłowościach i sposobach ich leczenia.
Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość dziecka w 20. tygodniu ciąży. Maluch mierzy około 16 centymetrów. Aby to zobrazować, porównuje się go rozmiarem do sporego banana.
Jak zmienia się ciało w 20. tygodniu ciąży?
Brzuch w 20. tygodniu ciąży jest już widoczny. Stale się powiększa, co może wiązać się z pewnym dyskomfortem, a także koniecznością wymiany garderoby. Większe są także piersi. Tego typu zmiany w ciele powodują przeniesienie środka ciężkości i wymuszają przyjęcie innej postawy ciała. Górna część tułowia odchyla się do tyłu. W 20. tygodniu masa ciała matki jest wyższa o około 5–6 kilogramów od wagi sprzed ciąży.
Zmiany w ciele można zaobserwować też na skórze. W 20. tygodniu ciąży pojawiają się teleangiektazje. Są to widoczne płytko pod skórą naczynka krwionośne, które uległy rozszerzeniu i osłabieniu pod wpływem hormonów ciążowych. Na twarzy mogą pojawić się przebarwienia – jest to tzw. ostuda. Zmiany skórne znikają w kilka tygodni po porodzie.
W 20. tygodniu ciąży macica jest już na tyle duża, że można ją wyczuć pod pępkiem. Od tego momentu będzie się podnosić, a tym samym zmianie ulegnie ułożenie narządów wewnętrznych w jamie brzusznej.
Sprawdź także: Dlaczego dieta matki jest ważna?
Porady dla przyszłej mamy – dolegliwości ciążowe w 20. tygodniu ciąży
W 20. tygodniu ciąży przyszła mama zwykle ma jeszcze spore pokłady energii. Jednak część kobiet zaczyna cierpieć na bezsenność. Kłopoty z zasypianiem są spowodowane powiększaniem się brzucha, co utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji. Rosnąca macica może uciskać na pęcherz, czego skutkiem jest konieczność częstszego odwiedzania toalety – także w nocy.
Półmetek ciąży to także coraz częściej doskwierające bóle kręgosłupa. Należy również dokładnie obserwować, czy nie występuje podwyższone ciśnienie tętnicze – w czasie ciąży należy koniecznie konsultować je z lekarzem.
Ciało w 20. tygodniu ciąży zaskakuje nową obserwacją – przyszła mama może dostrzec wydzielinę z piersi. Jest ona związana z tym, że przygotowują się one do laktacji. Ciecz, która się z nich sączy, to pierwsze krople mleka.
Nowym zjawiskiem w 20. tygodniu ciąży są skurcze macicy. Są one nieregularne, krótkie i niezbyt częste. Nie mogą wywołać akcji porodowej. Tego typu czynność skurczowa macicy przygotowuje organizm do porodu.
Nieprzyjemną dolegliwością ciążową w 20. tygodniu jest świąd skóry na brzuchu. Zjawisko jest spowodowane jej rozciąganiem się na skutek postępującego zwiększania się obwodu brzucha. Pomóc może stosowanie balsamów nawilżających.
Ruchy dziecka w 20. tygodniu ciąży
20 tydzień ciąży jest ekscytującym momentem dla wielu mam. W tym czasie mogą być już odczuwalne pierwsze ruchy dziecka. Nie są to silne kopnięcia. Kobiety opisują je jako bulgotanie lub delikatne łaskotanie. Z każdym kolejnym tygodniem stają się one coraz bardziej intensywne.
Nie należy się martwić, jeżeli ruchy dziecka w 20. tygodniu jeszcze się nie pojawiły. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, mogą ich nie rozpoznać. Warto uzbroić się w cierpliwość i odczekać kolejne 2–3 tygodnie, gdy staną się one nieco wyraźniejsze. Wyznacznikiem tego, że dziecko w 20. tygodniu ciąży rozwija się prawidłowo, jest badanie USG. Jeżeli lekarz nie stwierdza w nim żadnych nieprawidłowości, nie ma powodów do obaw.
Jakie badania zrobić w 20. tygodniu ciąży?
20 tydzień ciąży jest dobrym momentem, aby zgłosić się do lekarza na rutynowe badania. W ich trakcie lekarz oceni:
- jak rozwija się dziecko,
- jak przebiega ciąża,
- jaki jest ogólny stan ciężarnej.
20 tydzień ciąży to też czas, w którym dokonana zostanie ocena ryzyka ciążowego, czyli możliwości wystąpienia komplikacji na tym etapie ciąży. Warto porozmawiać też z lekarzem lub położną o chęci dołączenia do szkoły rodzenia, która jest teoretycznym i praktycznym przygotowaniem do porodu oraz opieki nad noworodkiem.
Badania w 20. tygodniu ciąży to:
- badanie ginekologiczne,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiar masy ciała,
- testy laboratoryjne krwi (morfologia krwi, test na obecność przeciwciał zwalczających toksoplazmozę),
- badanie ogólne moczu,
- ocena pH wydzieliny pochwowej.
Wraz z 20 tygodniem ciąży eliminuje się także możliwość wady serca, przy nasłuchiwaniu jego bicia. Jest ono wyraźnie słyszalne. Częstotliwość uderzeń na minutę jest większa niż u osób dorosłych, dlatego przyszli Rodzice nie powinni się martwić, że serduszko ich dziecka bije tak szybko.
20 tydzień ciąży jest też momentem, w którym należy wykonać kolejne badanie USG. Jest ono obowiązkowe. Zalicza się je do testów prenatalnych, ponieważ w jego trakcie dokonywana jest bardzo dokładna ocena dziecka pod kątem występowania ewentualnych wad wrodzonych.
USG w 20 tygodniu ciąży
Badanie ultrasonograficzne w 20. tygodniu ciąży to tzw. USG połówkowe – ze względu na to, że wykonywanie jest w połowie ciąży. Często bywa też określane mianem genetycznego, ponieważ służy nie tylko do określenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Przy jego pomocy można wykryć nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych, a także wady anatomiczne i niektóre wady związane z mutacjami w genach (m.in. zespół Downa, zespół Patau, zespół Edwardsa). W ramach USG połówkowego sprawdza się prawidłową budowę mózgu, ale też np. kręgosłupa, a także, czy maleństwo ma prawidłowo wykształcone oczy i uszy.
USG połówkowe jest przeprowadzane przy pomocy sondy brzusznej. Trwa ono nieco dłużej niż standardowe badanie. Jest to spowodowane tym, że lekarz ocenia wiele parametrów, co wymaga większej dokładności, a tym samym zajmuje więcej czasu.
Oceń artykuł: