Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
2 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele przyszłej mamy?

2 tydzień ciąży – co dzieje się w ciele przyszłej mamy?

25.04.2023

3 min. czytania

Angelika Janowicz

Angelika Janowicz

Pielęgniarka

Drugi tydzień ciąży jest jednym z jej najbardziej kluczowych momentów. To właśnie teraz ma miejsce owulacja – komórka jajowa jest gotowa na połączenie z plemnikiem. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, już za kilka dni zarodek zagnieździ się w macicy, a ty zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy ciąży. W 2 tygodniu zwróć szczególną uwagę na swoje zdrowie.

 

Zgodnie z regułą Naegelego za początek ciąży nie uważa się momentu zapłodnienia, ale pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlatego 2 tydzień ciąży to tak naprawdę czas, kiedy twoje ciało dopiero przygotowuje się na połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Jeżeli masz regularne cykle menstruacyjne trwające ok. 28 dni, najprawdopodobniej właśnie teraz przypadają dni płodne.

Ciąża w 2 tygodniu

W 2 tygodniu ciąży ma miejsce owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej. Jest to czas, w którym istnieje największa szansa na zapłodnienie. Jeżeli starasz się o dziecko, właśnie teraz jest najlepszy moment na współżycie z partnerem. Pamiętaj jednak, że dni płodne rozpoczynają się wcześniej, niż dzień owulacji. Dzieje się tak, ponieważ plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety nawet kilkadziesiąt godzin i nadal zachować zdolność do połączenia się z komórką jajową.

Pamiętaj, że owulacja zachodzi na 14 dni przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. Jeżeli chcesz wiedzieć, kiedy masz największą szansę na zapłodnienie, monitoruj swój cykl jeszcze zanim zaczniesz planować ciążę. Dzięki temu zmniejszysz szansę na niepowodzenie.

Objawy w 2 tygodniu ciąży

Objawy w 2 tygodniu ciąży nie są jeszcze obecne. Pojawiają się one dopiero po połączeniu się komórki jajowej i plemnika, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do nagłego wzrostu hormonów. Pierwsze dolegliwości zauważysz dopiero za jakiś czas – w dniu spodziewanej miesiączki. Z pewnością będzie to brak krwawienia, a może także inne symptomy (np. wahania nastroju, tkliwość piersi, nudności, brak energii). Pojawienie się powyższych objawów powinno skłonić cię do wykonania testu ciążowego.

Możesz zauważyć pewne objawy w 2 tygodniu ciąży, jeżeli regularnie monitorujesz swój cykl menstruacyjny poprzez pomiary temperatury i obserwację śluzu. W dniu owulacji ciepłota ciała wzrasta nawet do 37℃. Wydzielina z pochwy jest śliska, rzadka i przezroczysta. Mówi się, że przypomina białko jaja kurzego. Możesz czuć, że jest jej wyraźnie więcej niż w pozostałych dniach.

Co dzieje się w organizmie mamy w 2 tygodniu ciąży?

Mimo że w 2 tygodniu ciąży jeszcze nie ma zarodka, a ty nie obserwujesz u siebie żadnych objawów, nie oznacza to, że w twoim ciele nic się nie dzieje. Przygotowuje się ono do zapłodnienia. I robi to na kilka sposobów.

Przede wszystkim w 2 tygodniu ciąży dojrzewa pęcherzyk Graafa. Dzięki wzrostowi hormonu luteinizującego dochodzi do jego pęknięcia, a tym samym uwolnienia się komórki jajowej. Następnie jest ona wychwytywana przez jajowód i stopniowo przesuwa się w kierunku macicy. Może się zdarzyć, że zacznie cię boleć brzuch w 2 tygodniu ciąży. Jest to tzw. ból owulacyjny, związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa (jego brak nie świadczy o tym, że nie doszło do owulacji).

Pozostałości pęcherzyka Graafa przekształcają się w ciałko żółte, które produkuje progesteron. Pod jego wpływem endometrium rozrasta się, aby przyjąć zapłodnioną komórkę jajową. Dlatego, gdy zajdziesz w ciążę, nie pojawi się krwawienie menstruacyjne.

Jak dbać o siebie w 2 tygodniu ciąży?

2 tydzień ciąży jest czasem, w którym powinnaś o siebie zadbać. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu (dieta powinna dostarczyć Ci odpowiednią ilość kalorii oraz wszystkie witaminy i minerały), zrezygnowaniu z używek i codziennej aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości twojego organizmu. Jeżeli nie zrobiłaś tego wcześniej, rozpocznij suplementację kwasu foliowego. Jest to element profilaktyki wad cewy nerwowej u dziecka.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.3 / 5. Liczba głosów: 3

(
3.3
(3)
)

Zainteresują Cię również