Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?

15 tydzień ciąży – jak czuje się mama i dziecko?

05.04.2023

7 min. czytania

Katarzyna Zasada

Katarzyna Zasada

15. tydzień ciąży to dla wielu przyszłych mam spokojny czas. Dolegliwości ciążowe z I trymestru – takie jak np. mdłości – ustępują. Nie oznacza to jednak, że w drugim trymestrze każda kobieta będzie czuła się dobrze. Często pojawiają się między innymi zgaga lub opuchlizna nóg. Mimo to w 15. tygodniu ciąży możesz poczuć już pierwsze, wyczekiwane ruchy dziecka. Jaka jest wielkość i waga dziecka w 15. tygodniu ciąży? Jak zmienia się ciało mamy na początku drugiego trymestru? Co dokładnie dzieje się w 15. tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Zazwyczaj przy określaniu wieku ciąży lekarze i przyszłe mamy posługują się tygodniami. Dla niewtajemniczonych może wydawać się to zbędne, jednak z punktu widzenia medycznego to ważna kwestia. Rozwój dziecka i zmiany zachodzące w ciele matki są niezwykle dynamiczne, dlatego objawy ciąży na koniec miesiąca są już zupełnie inne niż na początku. Tygodniowe rozróżnienie pozwala dokładniej określić, w jakim stadium rozwoju znajduje się aktualnie dziecko. Ciążę dzielimy więc na 3 trymestry, które obejmują po 3 miesiące. Natomiast każdy miesiąc rozwojowy podzielony jest na tygodnie. W razie problemów z obliczeniem wieku ciąży można wykorzystać internetowy kalendarz ciąży.

Warto jednak wiedzieć, w którym miesiącu ciąży jest 15. tydzień. Licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (zgodnie z regułą Naegelego), jest to 4 miesiąc, czyli początek II trymestru. To intensywny czas zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Co więcej, dla wielu kobiet to moment, w którym dzielą się radosną nowiną z resztą rodziny i przyjaciółmi. Przyjmuje się bowiem, że do końca pierwszego trymestru nie powinno się każdego informować o ciąży – w tym okresie istnieje znaczne ryzyko poronienia. Sama utrata ciąży jest traumatycznym przeżyciem, którego z pewnością nie ułatwia długa lista osób, które trzeba poinformować.

Jak wygląda dziecko w 15 tygodniu ciąży? Waga i wielkość

Dziecko w 15. tygodniu ciąży rośnie bardzo intensywnie. Ma już ok. 10 cm długości (mierzonej od czubka głowy do pośladków). W II trymestrze maluszek nieco wolniej przybiera na masie. Waga dziecka w 15. tygodniu ciąży wynosi ok. 80 g – to dwa razy więcej niż tydzień temu! Jego masa ciała zwiększa się każdego dnia, choć jeszcze nie przybiera na wadze, ponieważ nie gromadzi żółtej tkanki tłuszczowej.

Ciało dziecka zaczyna nabierać odpowiednich proporcji – uszy i oczy wędrują na swoje miejsce, natomiast nóżki są już nieco dłuższe od małych rączek. Mimo to skóra nadal pozostaje niezwykle cienka (widać przez nią narządy oraz naczynia krwionośne) i pokryta meszkiem płodowym. Ten meszek płodowy to inaczej lanugo – w momencie porodu pozostanie już tylko na głowie i brwiach maluszka.

Rozwój dziecka w 15. tygodniu ciąży

W 15. tygodniu ciąży rozwijają się i wzmacniają mięśnie dziecka. Z tego powodu jest ono bardzo aktywne: macha rączkami i nóżkami na wszystkie strony. Poza tym robi miny i ssie paluszki, przygotowując się do karmienia piersią. Mimo że jest bardzo aktywne, ruchy dziecka w 15. tygodniu ciąży nie są odczuwane przez większość przyszłych mam, choć jeśli jesteś szczupła i jest to Twoja kolejna ciąża, być może potrafisz już rozróżnić delikatne łaskotanie spowodowane wygibasami dziecka.

W 15. tygodniu ciąży dziecko słyszy głos swojej mamy, który działa na nie kojąco. Poza tym potrafi rozpoznawać już emocje i nastrój. Gdy kobieta jest zrelaksowana i spokojna, maluszek również ma dobry nastrój. 15. tydzień ciąży to także czas, w którym:

  • dziecko uczy się oddychać, połykając płyn owodniowy i stymulując w ten sposób płuca do rozwoju;
  • skóra dziecka jest przezroczysta i pokryta meszkiem (lanugo);
  • dziecko ma już paznokcie u rąk i stóp;
  • większość kości już skostniała;
  • rączki potrafią zacisnąć się w pięść;
  • zaczynają funkcjonować narządy dokrewne (trzustka, tarczyca);
  • narządy wewnętrzne dziecka podjęły już swoje funkcje, choć nadal rosną.

Samopoczucie mamy w 15. tygodniu ciąży

Uważa się, że II trymestr to najlepszy czas ciąży. Wszystko dlatego, że mijają nieprzyjemne pierwsze dolegliwości ciążowe takie jak nudności i wymioty, a przyszła mama czuje nagły przypływ energii. Warto wykorzystać go na dbanie o siebie (zarówno o samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne) oraz nawiązywanie więzi emocjonalnej z dzieckiem.

Mimo że ciężarna ma wyraźnie lepsze samopoczucie, 15. tydzień ciąży nie jest całkowicie wolny od dolegliwości. U niektórych kobiet mogą pojawić się bóle pleców związane z powiększaniem się brzucha i piersi. Zmienia się także środek ciężkości Twojego ciała. Inne ciężarne skarżą się na zaparcia i wzdęcia. Objawy te są spowodowane zwolnieniem perystaltyki jelit. Ponadto w 15. tygodniu ciąży wzrasta apetyt, dlatego warto przyjrzeć się swojej diecie (powinna być ona zbilansowana oraz dostarczać niezbędnych składników odżywczych) i nie ulegać ciążowym zachciankom. 15. tydzień ciąży to także dla wielu mam moment, w którym zaczynają przygotowania związane z powitaniem nowego członka rodziny. Hormony pracują niezwykle intensywnie, dlatego płacz przy zakupach pierwszych śpioszków to często norma u większości ciężarnych pań.

Ciało w 15. tygodniu ciąży

15. tydzień ciąży to także okres, w którym zmienia się całe Twoje ciało, nie tylko brzuch i macica. Z powodu podwyższonego ciśnienia mogą zacząć się problemy z krążeniem – małe żylaki na nogach bądź pajączki na twarzy. Mniejsze naczynia krwionośne mogą pękać z powodu osłabionych przez hormony ścianek. Jest to skutek powiększonego serca, które musi teraz pompować więcej krwi (zwiększona objętość krwi). Do końca ciąży serce kobiety powiększa się od 30 do 50%.

Warto też zwrócić uwagę na odpowiednio dobraną higienę intymną. Pojawia się zwiększona ilość wydzieliny z pochwy, której zadaniem jest z tworzeniem bariery ochronnej dla dziecka. Zadbaj więc o wygodna i oddychająca bieliznę oraz o odpowiednie środki do mycia, które nie zaburzą pH okolic intymnych. Jeśli nie wiesz, jaki płyn będzie najlepszy dla Ciebie i jednocześnie bezpieczny dla Twojego dziecka, możesz skorzystać z porady farmaceuty lub lekarza.

Brzuch w 15. tygodniu ciąży

Brzuch w 15. tygodniu ciąży może być już lekko zaokrąglony. Warto pamiętać, że wielkość brzucha w 15. tygodniu ciąży to sprawa indywidualna dla każdej kobiety – najczęściej pierwsze widoczne oznaki pojawiają się między 13. a 16. tygodniem ciąży, kiedy to macica zaczyna wyraźniej wystawać nad spojeniem łonowym. Jeśli jesteś w ciąży bliźniaczej, już po 15. tygodniu ciąży możesz spodziewać się widocznego brzucha ciążowego.

Szczuplejsze panie decydują się często przeczekać ten etap w nieco luźniejszych stylizacjach, ponieważ od 15. tygodnia ciąży pojedynczej brzuch swoim wyglądem przypomina bardziej wzdęcie po sytym obiedzie niż ciążowe krągłości. Dopiero w późniejszym okresie ciąży brzuszek nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu, który już jednoznacznie kojarzy się ze stanem błogosławionym.

Zobacz także: 16 tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko? Samopoczucie przyszłej mamy

Porady dla przyszłej mamy – na co zwrócić uwagę w 15. tygodniu ciąży?

Ciąża to czas, w którym przyszła mama co kilka dni spotyka się z nowymi wyzwaniami, jakie stawia przed nią jej własne ciało. 15. tydzień ciąży, czyli początek drugiego trymestru również obfituje w zupełnie nowe dolegliwości, doznania i nastroje. Jak poradzić sobie w tym czasie? Niezależnie od tygodnia ciąży istnieje jedna podstawowa zasada, którą powinny kierować się kobiety w ciąży – dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne oraz o zdrowie i samopoczucie dziecka.

Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, w 15. tygodniu ciąży warto zapisać się na zorganizowane zajęcia gimnastyczne dla przyszłych mam, np. jogę. Dzięki nim można zapobiegać dolegliwościom bólowym ze strony kręgosłupa, które dokuczają wielu kobietom w ciąży. Ponadto umiarkowana aktywność fizyczna pozwala utrzymać w normie masę ciała, poprawia samopoczucie, zmniejsza stres i wspomaga odporność. Ćwiczyć można również w domu, po wcześniejszym skonsultowaniu się z rehabilitantem lub trenerem personalnym współpracującym z ciężarnymi. Aktywność fizyczna powinna iść w parze z odpowiednio zbilansowaną dietą. Ćwiczenia o umiarkowanej intensywności z pewnością wpłyną pozytywnie na samopoczucie przyszłych mam.

Dodatkowo warto przygotować sobie listę rzeczy, które trzeba przygotować jeszcze przed narodzinami dziecka. Taka organizacja niezbędnych produktów do domu oraz do szpitala załagodzi stres związany ze świadomością zbliżającego się rozwiązania. To także dobry sposób, aby nieco oswoić się z myślą, że już za kilka miesięcy pojawi się nowy członek rodziny.

FAQ:

  • Którym miesiącem ciąży jest 15. tydzień?

15. tydzień ciąży to czwarty miesiąc ciąży, a jednocześnie drugi tydzień drugiego trymestru. Z medycznego punktu widzenia lepiej operować tygodniami ciążowymi, ponieważ rozwój dziecka i zmiany kobiecego ciała są tak dynamiczne, że jednostka miesięczna nie określa dokładnie etapu ciąży.

  • Jak wygląda dziecko w 15. tygodniu ciąży?

Dziecko w 15. tygodniu ciąży wielkością przypomina już okazałą pomarańczę. Ma około 10 cm mierzonych od czubka głowy do pośladków. Waga dziecka to około 80 g – to aż dwa razy więcej niż jeszcze tydzień temu. Płód nabiera również niemowlęcych kształtów.

  • Jak zmienia się ciało kobiety w 15. tygodniu ciąży?

W 15. tygodniu ciąży ustępują dolegliwości takie jak np. mdłości, jednak ciało kobiety nadal się zmienia. Mogą pojawić się problemy z krążeniem i pierwsze bóle pleców. Zmienia się również środek ciężkości ciała, a także powiększają się piersi. Można także zauważyć pierwsze zaokrąglenie brzucha, choć nie u wszystkich kobiet jest ono widoczne.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 5

(
4
(5)
)

Zainteresują Cię również