Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Jak przyspieszyć poród – czy istnieją sprawdzone sposoby?

Jak przyspieszyć poród – czy istnieją sprawdzone sposoby?

05.05.2023

3 min. czytania

Paulina Kłos-Wojtczak

Paulina Kłos-Wojtczak

Redaktor naukowy

Jak przyspieszyć poród, zastanawiają się ciężarne w ostatnich dniach ciąży lub nawet po upływie terminu planowanego porodu. Pomimo że istnieje bardzo wiele metod domowego przyspieszania porodu, specjaliści twierdzą, że nie będą one skuteczne póki ciało matki nie będzie jeszcze w pełni gotowe na wydanie na świat potomstwa.

O tym, jak przyspieszyć poród ciężarne na ogół dowiadują się od koleżanek, znajomych, matek lub z internetu. Okazuje się jednak, są mogą one być skuteczne tylko w momencie przenoszenia ciąży, czyli po terminie planowanego porodu. Przyspieszenie porodu domowymi metodami nie powinno wykonywać się w przypadku zagrożonej ciąży.

Aktywność fizyczna a przyspieszenie porodu

Ćwiczenia na przyspieszenie porodu są jedną z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie rozpoczęcia akcji porodowej. Umiarkowany wysiłek fizyczny – taki jak np. spacer po lesie – sprawia, że do organizmu ciężarnej dostaje się dużo tlenu, a jej miednica staje się bardziej ruchoma (co ułatwia odpowiednie ułożenie się dziecka). Pod wpływem grawitacji brzuch ciężarnej znacznie się obniża, przez co nacisk na szyjkę macicy jest większy. Sposoby na przyspieszenie porodu mogą ograniczać się jedynie do niewielkiego wysiłku. Zbyt forsowny stanowi duże niebezpieczeństwo, ponieważ dynamicznie wzrasta ciśnienie tętnicze i wykańcza organizm, który potrzebuje dużo energii do porodu naturalnego. Także ćwiczenia na piłce przyspieszają poród, jednak lepiej wykonywać je pod okiem doświadczonego instruktora, aby nie zakończyło się to kontuzją.

Współżycie a przyspieszenie porodu

Wiele kobiet pytanych o to, co przyspiesza poród bez chwili zawahania wskażą na stosunek seksualny. Jeśli lekarz nie stwierdził zagrożenia ciąży, to wówczas ta metoda jest dość bezpieczna. Nie zawsze jednak partner wyraża na to ochotę, głównie w obawie przed uszkodzeniem dziecka. Aby naturalnie przyspieszyć poród, współżycie jest dość wiarygodnym rozwiązaniem, ponieważ nasienie mężczyzny zawiera w składzie prostaglandyny – przyczyniają się one do zwiększenia rozwarcia szyjki macicy. Ale to nie koniec wpływu hormonów. Przyspieszenie porodu seksem jest uzasadnione również z punktu widzenia oksytocyny, która wydzielając się obficie podczas stosunku wywołuje skurcze macicy. Hormon ten czasami podawany jest na porodówce w postaci kroplówki u kobiet z przenoszoną ciążą.

SRODTEKSTOWY ILE TO KOSZTUJE v2

Jak naturalnie przyspieszyć poród

Do domowych sposobów na przyspieszenie porodu zalicza się także olej rycynowy oraz napar z liści malin. Olej rycynowy na przyśpieszenie porodu należy chyba do klasyki metod. Sprzyja on skurczom jelit, ponieważ ma działanie przeczyszczające. Skurcze jelit mogą przyczynić się do skurczów macicy. Herbatka z malin powinna być spożywana pod koniec – około 37 tygodnia ciąży. Wzmacnia mięśnie macicy przez co sam poród jest szybszy. Popularnością wśród ciężarnych cieszy się także ananas. Owoce ten ma w swoim składzie enzym o nazwie bromelainę, który wpływa na zmiękczenie szyjki macicy. Z ilością zjedzonego ananasa trzeba jednak uważać, gdyż w nadmiarze powoduje problemy żołądkowe. Dużo mówi się też o pikantnych potrawach, które w teorii mają przyspieszać akcję porodową. Na chwilę obecną nie istnieją żadne naukowe potwierdzenia tej popularnej teorii.

Aby przyspieszyć poród, nie wolno się denerwować. Duży stres i wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) spowalnia akcję porodową. Mięśniówka macicy musi być zrelaksowana. Lekarze zalecają aby w ostatnich dniach, a nawet tygodniach, przed porodem spędzać dużo czasu na ulubionych przyjemnościach. Może to być zestaw filmów komediowych, stos wciągających książek lub czas spędzony w gronie najbliższych. Spokój i relaks znacząco wpływają na przyspieszenie tempa porodu. 

Przeczytaj także: 39 tydzień ciąży – co oznaczają bółe przed porodem i jaka jest waga dziecka w 39 tygodniu?

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również