Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

Zwolnienie L4 w ciąży- komu przysługuje?

28.03.2023

5 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do pójścia na zwolnienie lekarskie. Dopiero złe samopoczucie kobiety, powikłania ciąży lub inne wskazania określone przez lekarza ginekologa są powodem wystawienia popularnego L4 kobiecie ciężarnej. Sprawdź jakie są przesłanki medyczne do wystawienia zwolnienia lekarskiego w ciąży, na jak długo można je wystawić i kto wypłaca zasiłek chorobowy przyszłej mamie?

Kto może iść na zwolnienie lekarskie?

Bycie w ciąży nie jest samo w sobie powodem do pójścia na zwolnienie lekarskie. Wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że dla wielu kobiet czas ciąży, szczególnie jej początek oraz ostatnie tygodnie są bardzo trudne i wymagające. Dlatego też zwracają się do lekarzy ginekologów z prośbą o wystawienie zwolnienia L4.

W niektórych przypadkach zdarza się, że to lekarz prowadzący zaleca kobiecie czasową przerwę w pracy. Jest to związane m.in. z powikłaniami ciąży, złym samopoczuciem przyszłej mamy czy zagrożeniem poronieniem lub porodem przedwczesnym. Wysiłek czy stres związany z pracą zawodową mogą mieć wtedy zły wpływ na rozwój ciąży, jak i stan ogólny kobiety.

Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, a przyszła mama czuje się dobrze, ma siłę i chęć, aby pracować, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie ma powodu, aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego. Każde L4 może być skontrolowane przez ZUS, a przyszła mama nie może w jego trakcie wykonywać żadnej pracy zarobkowej, nawet dorywczej czy dodatkowej.

Ile trwa L4 w ciąży?

Maksymalna długość zwolnienia lekarskiego w czasie ciąży trwa 270 dni. Nie oznacza to jednak, że lekarz wystawi L4 na 9 miesięcy. Najczęściej jest ono przedłużane, jeśli istnieją do tego wskazania na kolejnych wizytach. Co ważne, zwolnienie lekarskie może wystawić kobiecie ciężarnej także lekarz rodzinny. Jeśli, przykładowo, przyszła mama skarży się na bóle pleców uniemożliwiające codzienne siedzenie przy biurku czy podróżowanie do pracy może poprosić o zwolnienie lekarza dowolnej specjalności.

Zasiłek chorobowy w ciąży

Zasiłek chorobowy w ciąży wypłacany jest tym kobietom, które przepracowały w danej firmie co najmniej 30 dni w przypadku umowy o pracę oraz 90 dni na umowie zlecenie lub przy prowadzeniu własnej działalności. Kobietom ciężarnym przysługuje 100% świadczenia chorobowego, a nie 80%, tak jak poza ciążą. Każda choroba m.in. internistyczna, w trakcie trwania ciąży uprawnia do otrzymania 100% podstawy wymiaru składek.

Zasiłek chorobowy w ciąży jest wyliczany na podstawie średniej z ostatnich 12 miesięcy. Przez pierwsze 33 dni wypłacany jest on przez pracodawcę kobiety, a kolejne miesiące pokrywa Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Pracodawca a ciąża

Zgodnie z prawem, nie ma obowiązku informowania pracodawcy o planowaniu ciąży oraz o byciu w ciąży. Należy jednak pamiętać, że kobiety w ciąży nie mogą pracować nocą oraz brać nadgodzin. Dlatego też lepiej jest poinformować szefa o swoim stanie, aby móc korzystać z przysługujących przyszłej mamie praw.

Obecnie wystawione zwolnienia dzięki elektronicznym ZLA przekazywane są od razu do pracodawcy kobiety ciężarnej. Jeśli kobieta nie chce, aby informacja o byciu w ciąży dotarła do pracodawcy może ona poprosić lekarza o zwolnienie z kodem niezawierającym litery B (niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży). Wtedy jednak zasiłek chorobowy zostanie zredukowany do 80%. Co ważne, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z kobietą, aż do końca jej urlopu macierzyńskiego.

Od kiedy urlop macierzyński?

Wiele kobiet pod koniec ciąży zastanawia się, od kiedy zaczyna liczyć się urlop macierzyński, jeśli do tej pory były na zasiłku chorobowym. Często lekarze wystawiają L4 w ciąży tylko do terminu porodu i kobiety nie wiedzą co zrobić w sytuacji, gdy poród ma miejsce później. Zgodnie z kodeksem pracy urlop macierzyński zaczyna się automatycznie wraz z dniem porodu i trwa, w przypadku urodzenia 1 dziecka, 20. tygodni. Są jednak sytuacje, gdy zaczyna się on jeszcze w czasie ciąży. Można z niego bowiem skorzystać przed porodem w wymiarze 6 tygodni.

Jeśli kobieta chce przebywać na zasiłku chorobowym aż do dnia porodu, warto poprosić lekarza prowadzącego lub rodzinnego o przedłużenie L4. Po porodzie automatycznie rozpocznie się zaś urlop macierzyński. Co do zasady, w przypadku urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje prawo do zasiłku w wysokości 100% jego podstawy. Jednakże w przypadku, w którym zdecyduje się ona, na złożenie w terminie 21 dni od porodu wniosku o następujący po urlopie macierzyńskim urlop rodzicielski, będzie otrzymywała uśredniony zasiłek w wysokości 80% jego podstawy za okres obu urlopów.

W innym przypadku, przebywająca na urlopie rodzicielskim kobieta będzie otrzymywała zasiłek w wysokości 100% jego podstawy przez 6 tygodniu urlopu oraz zasiłek w wysokości 60% jego podstawy za 26 kolejnych tygodni urlopu rodzicielskiego.

Warto pamiętać o tym, że okresy urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego są uzależnione od ilości dzieci, które się urodziły.

Zobacz także: 17 tydzień ciąży – jak rozpoznać ruchy dziecka i ile waży?

Urlop wychowawczy

Kolejnym urlopem, z którego może skorzystać pracujący rodzic jest urlop wychowawczy. Przysługuje on każdemu pracownikowi, który jest zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy. Można z niego skorzystać w wymiarze 36 miesięcy do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności czas urlopu wychowawczego wydłuża się o kolejnych 36 miesięcy, które można wykorzystać do momentu, w którym dziecko ukończy 18 lat.

Urlop wychowawczy przysługuje łącznie obu Rodzicom. Do nich należy decyzja o tym, kto z niego skorzysta, jednak należy pamiętać o tym, że drugiemu z Rodziców, przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego, którego nie da się przenieść na drugą osobę.

Warto wspomnieć również o tym, że zgodnie z przepisami prawa pracy, każdemu pracownikowi przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z urodzeniem się dziecka.

Kto płaci za zasiłek macierzyński?

W zależności od wielkości firmy, w której pracuje pobierająca zasiłek macierzyński kobieta, środki będą wypłacane bezpośrednio przez ZUS – w przypadku firm zatrudniających do 21 osób, lub przez jej pracodawcę – w przypadku większych firm. Należy jednak pamiętać, że koszty zasiłku zawsze ponosi Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to z jego funduszy pochodzą zasiłki, nawet jeżeli są wypłacane przez pracodawcę.

Przeczytaj także: Covid a wczesna ciąża – dowiedz się jak rozpoznawać i leczyć koronawirusa w ciąży

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również