Infekcje dróg moczowych to częsta przypadłość kobiet ciężarnych. Z uwagi na fakt, że wielu leków nie można stosować w tym okresie, przyszłe mamy sięgają po produkty pochodzenia naturalnego. Wśród polecanych działających na drogi moczowe jest żurawina, znajdująca się w składzie produktu Żuravit.
Żuravit w ciąży- czy jest bezpieczny
Żuravit jest suplementem diety zawierającym w swoim składzie wyciąg z owoców żurawiny. Sam owoc jest polecany w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych, które są częstą dolegliwością kobiet ciężarnych. Należy jednak mieć na uwadze, że w trakcie ciąży nie powinno się zażywać leków ani suplementów diety na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazaniem do stosowania Żuravitu jest alergia na jakikolwiek składnik preparatu. Warto jednak sięgać po naturalne produkty i zamiast tabletek pić sok z żurawiny lub jeść owoce. Żurawina dostępna w sklepach jest słodzona i zawiera dużo węglowodanów prostych, przez co uważać na ten składnik w diecie powinny kobiety chorujące na cukrzyce ciążową oraz zmagające się z otyłością.
Żuravit w ciąży- kiedy stosować?
Żurawinę poleca się jako profilaktykę nawracających zapaleń układu moczowego lub wspomagająco w czasie leczenia infekcji. Nie zastępuje ona jednak antybiotyku w przypadku bakteriomoczu. Żurawina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu moczowego. Z uwagi na brak działań niepożądanych, poza możliwą zwiększoną zawartością cukru, żurawina może być bezpiecznie stosowana przez przyszłe mamy. Jeśli kobieta ciężarna nie lubi smaku tego owocu, może wybrać preparaty, które mają ją w swoim składzie np. Żuravit. Żurawinę poleca się także w przypadku przyjmowania przez kobietę ciężarną żelaza. Witamina C zawarta w owocach zwiększa bowiem jego wchłanianie.
Co na drogi moczowe w ciąży
Problemy związane z drogami moczowymi w ciąży zdarzają się stosunkowo często. Wynika to z różnego rodzaju fizjologicznych zmian zachodzących w organizmie przyszłych mam. Warto więc w ciąży dbać o drogi moczowe przyjmując codziennie min. 2.5 litra płynów dziennie, najlepiej niegazowanych i niesłodzonych, a także opróżniać pęcherz, kiedy jest taka potrzeba. Zaleganie moczu może bowiem prowadzić do rozwoju bakterii. Zakwaszające soki zmniejszają przyleganie bakterii do ściany dróg moczowych i redukują ryzyko rozwoju infekcji.
Każda kobieta ciężarna, zgodnie z obowiązującym Standardem Organizacyjnym Opieki Okołoporodowej, powinna mieć raz w miesiącu wykonane badanie ogólne moczu. Wynika to z faktu, że nawet w przypadku bezobjawowego bakteriomoczu konieczne jest wdrożenie leczenia, aby uniknąć rozwoju m.in. ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek. Naturalne lub suplementy diety stanowią tylko dodatek i element ewentualnej profilaktyki, a nie zastępują antybiotykoterapii czy wizyty u lekarza.
Przeczytaj również: Żurawina w ciąży
Oceń artykuł: