Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy w ciąży

14.01.2023

4 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

W czasie ciąży pojawia się wiele objawów i dolegliwości związanych z tym wyjątkowym stanem. Jednymi z nich są zawroty głowy. U wielu  kobiet ciężarnych pojawiają się już w pierwszych tygodniach ciąży i zazwyczaj nie oznaczają nic poważnego. Jeśli jednak mają miejsce w trzecim trymestrze, pod koniec ciąży, mogą zwiastować niebezpieczne powikłania takie jak stan przedrzucawkowy czy zespół HELLP. Jakie są przyczyny zawrotów głowy w ciąży i czy można im zapobiegać?

Zawroty głowy we wczesnej ciąży

Wielu kobietom w pierwszych tygodniach ciąży doskwierają różnego rodzaju dolegliwości. Najczęstszymi z nich są wymioty oraz nudności, które pojawiają się nawet u 70% przyszłych mam. Poza tym ciężarne skarżą się na zmęczenie, wahania nastrojów oraz nadmierną senność. U niektórych kobiet poza typowymi i częstymi objawami takimi jak utrata miesiączki czy tkliwość piersi, pojawiają się również bóle oraz zawroty głowy. Z czego wynikają? Zawroty głowy we wczesnej ciąży zazwyczaj są spowodowane zmianami hormonalnymi, dziejącymi się w organizmie kobiety ciężarnej. Aby przygotować się do zapewniania komfortowego rozwoju dziecka w jamie macicy ma miejsce szereg zmian w różnych układach i narządach przyszłej mamy. Należy do nich między innymi wzrost przepływu krwi i objętości krwi krążącej oraz spadek ciśnienia tętniczego. Dlatego też, najczęściej podczas gwałtownej zmiany pozycji z leżącej na stojącą, mogą pojawiać się zawroty głowy. Ważne jest, aby zawsze starać się wstawać spokojnie, a najlepiej najpierw usiąść, dzięki czemu można uniknąć tego nagłego spadku ciśnienia. Poza tym, jeśli kobieta zmaga się z częstymi wymiotami na początku ciąży może dojść do odwodnienia organizmu, którego objawem są właśnie m.in. zawroty głowy.

Zawroty głowy w ciąży – przyczyny

Do pojawienia się zawrotów głowy, jak wcześniej wspomnieliśmy, zalicza się między innymi przyczyny  hormonalne. Mają one wpływ na pracę serca, rozszerzenie naczyń oraz fizjologiczny spadek ciśnienia tętniczego krwi w trakcie ciąży. Przyczyn zawrotów głowy jest jednak więcej. Mogą być one działaniem niepożądanym leków przyjmowanych przez przyszłą mamę. W takim wypadku, jeśli to możliwe lekarz może zmodyfikować leczenie lub stosowane dawki.

Zawroty głowy w ciąży mogą być też oznaką niedoborów lub nieodpowiedniej diety, a także zbyt małego nawodnienia. Pojawiają się również jako objaw niedokrwistości, która często spowodowana jest u przyszłych mam  niedoborem żelaza.

Im ciąża bardziej zaawansowana, a brzuch przyszłej mamy większy, tym ucisk macicy na żyłę główną dolną jest silniejszy, a to objawiać się może zawrotami głowy czy nawet omdleniem. Dlatego też przyszłym mamom często zaleca się leżenie na lewym boku, aby uniknąć tego rodzaju dolegliwości.

Jak zapobiegać zawrotom głowy w ciąży?

Nie ma jednej sprawdzonej recepty na pojawiające się zawroty głowy w trakcie ciąży, lecz możesz starać się ich uniknąć korzystając z poniższych wskazówek:

  • Postaraj się ograniczyć długie okresy stania.
  • Nie spiesz się ze wstawaniem z pozycji siedzącej lub leżącej.
  • Unikaj leżenia na plecach szczególnie w drugim i trzecim trymestrze.
  • Jedz często zdrową żywność oraz unikaj niskiego poziomu cukru we krwi.
  • Pij dużo wody, aby uniknąć odwodnienia.
  • Przyjmuj suplementy i leki zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zawroty głowy w III. trymestrze

Rosnące dziecko oraz macica mogą pod koniec ciąży coraz bardziej uciskać naczynia i jednocześnie utrudniać prawidłowy przepływ krwi. Przyczyny zawrotów głowy w III. trymestrze są więc podobne do tych z wcześniejszych tygodni ciąży i zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.

W ostatnich tygodniach ciąży mogą wystąpić jednak pewne powikłania, które są szczególnie niebezpieczne i nie można ich bagatelizować. Jeśli zawrotom głowy towarzyszą objawy takie jak: krwawienie, ból brzucha, mroczki przed oczami, problemy ze wzrokiem, trudności w oddychaniu czy bardzo silne bóle głowy powinnaś natychmiast udać się na izbę przyjęć szpitala położniczego. Objawy te mogą świadczyć o zbliżającej się rzucawce lub preeklampsji (stanie przedrzucawkowym). Ponadto zawroty głowy wraz z innymi dolegliwościami występują także w przebiegu zespołu HELLP. W takich sytuacjach leczenie polega zazwyczaj na ukończeniu ciąży. Na wszelki wypadek, należy więc odpowiednio wcześnie zapoznać się z usługą pobrania krwi pępowinowej i przechowywania komórek macierzystych, aby w razie konieczności porodu przed terminem mieć już swój zestaw pobraniowy. Jeśli jeszcze nie podjęliście decyzji i chcecie dowiedzieć się więcej: https://www.pbkm.pl/kontakt/dla-nowych-klientow

W większości przypadków jednak zawroty głowy w ciąży są typowym objawem nie sugerującym żadnych poważnych komplikacji. Jeśli zaś zawroty stają się bardzo uciążliwe lub towarzyszą im inne wymienione powyżej objawy, najlepiej jest udać się do lekarza specjalisty.

 

Oceń artykuł:

Średnia ocen 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

(
3.7
(3)
)

Zainteresują Cię również