Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne szczególnie w okresie ciąży. Warto jednak wiedzieć, którą wodę powinny pić kobiety ciężarne. Czy woda gazowana jest wskazana w ciąży?
Zapotrzebowanie na wodę w ciąży
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywienia, kobieta ciężarna powinna przyjmować w sumie około 2-2,5 litra płynów dziennie, w tym około 1,5 litra wody. Pozostałą ilość należy uzupełniać spożywając m.in. herbaty czy też soki warzywne i owocowe, najlepiej bez dodatku cukru, a także jedząc zupy czy pijąc mleko.
Zapotrzebowanie na wodę w czasie ciąży jest związane m.in. z fizjologicznym wzrostem objętości krwi krążącej, a także rozwojem tkanek dziecka. Może się ono zmieniać w zależności od temperatury, aktywności fizycznej czy też masy ciała kobiety oraz wilgotności powietrza w mieszkaniu. Warto również zaznaczyć, że płyn owodniowy aż w 98% składa się z wody.
Zalety picia wody w ciąży
Poza odpowiednim nawodnieniem organizmu, picie wody w ciąży zmniejszyć może różnego rodzaju dolegliwości takie jak:
- nudności,
- wymioty,
- zgaga,
- zaparcia.
Spożywanie wody jest bardzo ważne w przypadku nasilonych wymiotów, aby nie dopuścić do odwodnienia. Picie wody w ciąży zmniejszyć może również ryzyko zapalenia dróg moczowych oraz rozwoju kamicy układu moczowego.
Najlepsza woda dla kobiet w ciąży
Kobietom ciężarnym poleca się picie niegazowanej wody źródlanej lub mineralnej niskosodowej. Duża ilość sodu może bowiem przyczyniać się do rozwoju obrzęków. Woda w ciąży powinna być nisko- lub średniozmineralizowana, to znaczy zawierać nie więcej niż 500 mg składników mineralnych na litr.
Nie ma również medycznych przeciwwskazań, aby pić wodę gazowaną w czasie ciąży. Niektóre kobiety zauważają jednak nasilenie wzdęć po wypiciu wody gazowanej. Z drugiej strony, niektórym przyszłym mamom pomaga ona na mdłości.
Ważne jest, aby kobieta ciężarna piła wodę regularnie w ciągu dnia w mniejszych ilościach. Butelka z wodą zaś nie powinna być otwarta dłużej niż dobę.
Woda z kranu w ciąży
W czasie ciąży należy szczególnie uważać na ewentualne infekcje. Dlatego też odradza się kobietom ciężarnym spożywanie surowego mięsa, ryb, a zaleca ostrożną obróbkę tego rodzaju produktów. Warzywa i owoce zawsze przed spożyciem powinny zostać umyte. Wynika to z faktu, że nieumyte, mogą być dla kobiety źródłem groźnej w czasie ciąży toksoplazmozy lub listeriozy. Jeśli chodzi o wodę z kranu dużo zależy od miasta, w którym mieszka kobieta. W niektórych z nich kranówka w ogóle nie nadaje się do picia, tym bardziej dla kobiet w ciąży. Należy też pamiętać, że woda z kranu często zawiera substancje, których w butelkowanej wodzie jest mniej albo nie ma ich wcale np. metale ciężkie. Nie jest także bogata w odpowiednie minerały polecane kobietom ciężarnym. Aby móc kontrolować skład wody najlepiej jest pić wodę butelkowaną, a jeśli z kranu to wcześniej przefiltrowaną.
Oceń artykuł: