Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Wiek ciąży- ile trwa ciąża?

Wiek ciąży- ile trwa ciąża?

11.04.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ciąża rozpoczyna się wraz z momentem zapłodnienia. Z medycznego punktu widzenia jednak, czas trwania ciąży określany jest na podstawie daty ostatniej miesiączki. Powodować to może nieścisłości związane z dokładnym wiekiem ciąży. Czy faktycznie ciąża trwa 9 miesięcy? Jak lekarz wyznacza termin porodu na podstawie badania USG?

Ile trwa ciąża?

Donoszona fizjologiczna ciąża trwa 280 dni, czyli 40 tygodni. Należy pamiętać, że za jej początek uznaje się datę ostatniej miesiączki. Wynika to m.in. z faktu, że wiele kobiet ma nieregularny cykl miesiączkowy i ciężko jest przewidzieć dokładny dzień owulacji, a tym samym zapłodnienia. Z tego powodu za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki.

Należy pamiętać, że za donoszoną ciążę uznaje się wiek ciąży powyżej 37. tygodnia. W przypadku różnych powikłań, takich jak cukrzyca lub w ciążach mnogich, ciąża może jednak trwać krócej w zależności od stanu dziecka oraz mamy, a także wskazań medycznych.

Jak liczyć dni i tygodnie ciąży?

Lekarze ginekolodzy opisując wiek ciąży korzystają z liczby tygodni i dni. W medycznej nomenklaturze bowiem nie wykorzystuje się pojęcia „miesiące ciąży”. Liczba tygodni określa, ile pełnych tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki minęło. Wiek ustalony na podstawie ostatniej miesiączki może zostać zmodyfikowany podczas badania USG w I. trymestrze ciąży. Poza tygodniami wykorzystuje się również liczbę dni. Przykładowo, jeśli podany wiek ciąży wynosi 7. tygodni+ 0 dni, oznacza to, że minęło pełnych 7 tygodni ciąży. Gdy zaś liczba dni wynosi +6, jest to równoznaczne z tym, że zaraz skończy się kolejny tydzień ciąży (np. 7 tyg.+6 dni, oznacza, że kolejnego dnia minie 8 tydzień ciąży). Sposób ten dla osób nie zajmujących się na co dzień ginekologią i położnictwem może wydawać się na początku dość skomplikowany, lecz po jakimś czasie mamy swobodnie używają go do określania swojego wieku ciążowego. Przydatne są w tym celu również różnego rodzaju aplikacje pokazujące, nie tylko liczbę tygodni i dni ciąży, ale także przewidywany rozwój dziecka w danym momencie. 

Kurs Srodtekstowy v1 1

Wiek ciąży w USG

W I. trymestrze data porodu wyznaczona zgodnie z dniem ostatniej miesiączki może zostać zmodyfikowana podczas badania ultrasonograficznego przez lekarza ginekologa. Wiek ciąży określany jest wtedy na podstawie długości ciemieniowo- siedzeniowej dziecka (CRL). Pomiar ten musi być wykonany jak najbardziej precyzyjnie, ponieważ dzięki niemu wyznaczany jest poza wiekiem ciąży, również termin porodu. Jeśli pomiar CRL ma wartość 45 mm oznacza to, że dziecko ma 11 tygodni + 0 dni, a 84 mm – 13tygodni + 6 dni. Jeśli zaś kobieta zgłosi się na wizytę dopiero w drugim trymestrze, lekarz może oszacować wiek ciąży mierząc obwód główki dziecka (HC).

Jak obliczyć termin porodu?

Poza wspomnianym wyznaczaniem daty planowanego porodu podczas badania USG w I. trymestrze, obliczyć go można również na podstawie tzw. Reguły Naegelego. Do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki należy dodać 1 rok, odjąć 3 miesiące, a następnie dodać 7 dni. Jest to jednak metoda działająca w przypadku cykli regularnych i trwających 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy, konieczne będzie dodanie do 7 dni tylu dni ile więcej ich bywało w cyklach miesiączkowych. Przykładowo: u kobiety z regularnym cyklem 32- dniowym termin porodu oblicza się następująco: do pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 1 rok, odejmuje 3 miesiące, a następnie dodaje 11 dni. Analogicznie jest w cyklach krótszych niż 28 dni. Wtedy liczbę 7 dni pomniejsza się: np. w cyklach 26-dniowych o 2.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również