Wątróbka, popularna nadal w polskiej kuchni, uznawana jest za jedno ze źródeł folianów. Mimo iż w czasie ciąży są one niezbędne, to wątróbka jest odradzana przyszłym mamom. Dlaczego? Co zawiera wątróbka i jakie zagrożenia dla płodu mogą wiązać się z jej nadmiarem w diecie kobiety ciężarnej?
Wątróbka- co zawiera?
Wątróbka jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz żelaza. Zawiera duże ilości kwasu foliowego. Uważa się, że spożywanie wątróbki chronić może przed rozwojem m.in. niedokrwistości. Niestety, wątróbka zawiera również bardzo duże ilości witaminy A. Przekraczają one bezpieczne i dopuszczalne dzienne normy dla kobiet ciężarnych. Z tego też powodu wątróbka nie powinna być spożywana przez przyszłe mamy. Witaminę A w bezpiecznych dawkach dostarczać w codziennej diecie można natomiast za pomocą m.in. nabiału.
Wątróbka w ciąży- czy jest bezpieczna?
Witamina A uznawana jest za teratogen powodujący wady wrodzone u dzieci. Ilość witaminy A zawartej w wątróbce przekracza dzienne bezpieczne normy dla przyszłych mam. Na czas ciąży powinno się więc zrezygnować z obecności tych podrobów w diecie.
Wątróbka w ciąży- zagrożenie dla płodu
Wątróbka w ciąży nie powinna być spożywana z uwagi na zagrożenia, jakie może nieść zbyt wysokie stężenie witaminy A (spożywanie ponad 15 000 IU dziennie) w organizmie przyszłej mamy. Szczególnie są one związane z wpływem retinolu na rozwój tkanek grzebienia nerwowego u dziecka. Za najbardziej niebezpieczny okres uznaje się pierwsze 60 dni po zapłodnieniu. Nadmiar witaminy A prowadzić może do rozwoju wad wrodzonych układu nerwowego, serca, a nawet akutkować poronieniem.
Teratogeny
Do teratogenów, poza witaminą A i jej pochodnymi, należą również antybiotyki takie jak tetracykliny czy aminoglikozydy. Mogą one powodować uszkodzenia słuchu czy zaburzać rozwój układu chrzęstno-kostnego. Leki przeciwpadaczkowe takie jak kwas walproinowy mogą zaś prowadzić do rozszczepu kręgosłupa. Wśród teratogenów wymienia się także antracykliny czy talidomid, a także metotreksat. Lista jest dużo dłuższa, dlatego przed zażyciem leku w ciąży należy skonsultować się z lekarzem i nie stosować leczenia na własną rękę.
Przeczytaj więcej: Jakie leki są bezpieczne w ciąży?
Bibliografia:
Bastos Maia S, Rolland Souza AS, Costa Caminha MF, Lins da Silva S, Callou Cruz RSBL, Carvalho Dos Santos C, Batista Filho M. Vitamin A and Pregnancy: A Narrative Review. Nutrients. 2019 Mar 22;11(3):681. doi: 10.3390/nu11030681. PMID: 30909386; PMCID: PMC6470929.
Oceń artykuł: