Badanie moczu w ciąży to jeden z podstawowych testów laboratoryjnych wykonywanych obowiązkowo u każdej przyszłej mamy. Ciężarna powinna zgłaszać się na nie raz w miesiącu. Dzięki niemu możliwe jest wczesne wykrycie schorzeń, które są niebezpieczne dla zdrowia rozwijającego się płodu.
Kobieta ciężarna jest szczególnie narażona na rozwój zakażeń układu moczowego. Dzieje się tak z powodu krótkiej cewki moczowej i jej bliskiego sąsiedztwa z odbytem. Dużą rolę odgrywają także hormony ciążowe, które powodują rozluźnienie mięśni gładkich w drogach moczowych, co ułatwia drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Dodatkowo stale powiększająca się macica uciska na moczowody i pęcherz moczowy, przez co często dochodzi do zastoju moczu. Zakażenie układu moczowego bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie moczu w ciąży. Tylko dzięki niemu można wykryć nieprawidłowości i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Na czym polega badanie moczu w ciąży?
Badanie moczu w ciąży jest bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Dostarcza wielu informacji na temat zdrowia przyszłej mamy. Polega ono na pobraniu niewielkiej ilości moczu do specjalnego pojemnika i dostarczeniu go do laboratorium, gdzie jest dokładnie analizowane. Ocenia się jego barwę, przejrzystość, ciężar właściwy i pH. Można także stwierdzić obecność krwi, białka, glukozy, ciał ketonowych i drobnoustrojów.
Badanie ogólne moczu w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ pozwala rozpoznać zakażenie układu moczowego. Jest to choroba groźna dla zdrowia kobiety oraz rozwijającego się płodu, która w większości przypadków nie daje żadnych objawów. Nieleczona prowadzi do zapalenia i niewydolności nerek, poronienia lub porodu przedwczesnego.
Badanie moczu w ciąży – kiedy należy je wykonać?
Badanie moczu w ciąży jest obowiązkowe. Każda przyszła mama powinna wykonywać je raz w miesiącu oraz zawsze wtedy, gdy pojawią się niepokojące objawy, które wskazują na chorobę układu moczowego (ból podbrzusza, ból w okolicy nerek, pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz). Skierowanie na badanie ogólne moczu w ciąży wydaje ginekolog lub lekarz pierwszego kontaktu.
Jak przygotować się do badania moczu w ciąży?
Każda przyszła mama powinna wiedzieć, jak przygotować się do badania moczu w ciąży i jak poprawnie je wykonać, aby wynik wyszedł wiarygodny. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiedni pojemniczek na próbkę moczu. Można otrzymać go w laboratorium lub kupić w każdej aptece. Nie wolno użyć słoika lub innego naczynia, ponieważ czasem znajdują się w nim bakterie, a to zafałszuje wynik.
Zasady pobierania moczu do badania ogólnego:
- przed pobraniem moczu należy umyć ręce i okolice intymne;
- mocz do badania najlepiej pobrać z samego rana;
- mocz należy pobrać ze środkowego strumienia. Oznacza to, że trzeba oddać kilka mililitrów moczu do toalety, a następnie podłożyć pojemnik i skierować do niego strumień;
- pojemnik z moczem trzeba zabezpieczyć i dostarczyć do laboratorium w ciągu 2 godzin.
Badanie moczu w ciąży – wyniki i normy
Wyniki badania moczu w ciąży są dostępne zwykle jeszcze tego samego dnia. Zawsze powinien zobaczyć je lekarz, który oceni, czy występują jakiekolwiek odstępstwa od normy wymagające leczenia. Za nieprawidłowe uznaje się, kiedy w moczu są obecne bakterie, grzyby, białe lub czerwone krwinki, białko, glukoza lub ciała ketonowe.
Normy badania moczu w ciąży:
- barwa: jasnożółta, słomkowa;
- pH: 4,8–7,4;
- ciężar właściwy: 1.005–1.030;
- klarowność: przejrzysty;
- urobilinogen: nieobecny;
- erytrocyty: 3–5 w polu widzenia (wpw);
- leukocyty: 4–5 wpw.
Warto pamiętać, że wynik badania moczu w ciąży może wykazać obecność niewielkiej ilości glukozy. Jest to normalne u ciężarnych i nie świadczy o cukrzycy. W razie wątpliwości lekarz zleca dodatkowe testy.
Zobacz również: Nieinwazyjne oraz inwazyjne badanie prenatalne w ciąży.
Oceń artykuł: