Badanie USG wykonywane są u każdej pacjentki będącej w ciąży. U większość z nich wykonywany jest również USG Doppler. Stanowi on najczęściej element rutynowego badania, podczas którego lekarz ocenia przepływy naczyniowe u dziecka lub w tętnicach macicznych przyszłej mamy.
USG Doppler w ciąży – zakrzepica
Badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera wykorzystywane jest w ocenie przepływów naczyniowych. Uznaje się, że jest to badanie bezpieczne w czasie ciąży. Lekarze zlecają USG Doppler, gdy podejrzewają np. zakrzepicę żylną. Dzięki temu sprawdzić można przepływ najczęściej żylnych kończyn dolnych. USG doppler wykonuje się w przypadku, gdy pojawią się obrzęki nóg, żylaki czy nagły ból kończyny dolnej. Podobne objawy mogą oznaczać nieprawidłowy przepływ w naczyniach. W przypadku, gdy zostanie zdiagnozowana zakrzepica w ciąży, konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwkrzepliwego z zastosowaniem heparyn. Z tego powodu w każdym przypadku wystąpienia podobnych objawów jak wyżej opisane należy skonsultować się z lekarzem.
USG Doppler w ciąży – przepływy u dziecka
USG Doppler wykorzystywane jest w trakcie trwania ciąży w ocenie przepływów naczyniowych u dziecka. Ginekolog ocenia przepływ w tętnicy środkowej mózgu (MCA), tętnicy pępowinowej (UA) i przewodzie żylnym (DV). Nieprawidłowe wartości przepływów i ich prędkość w tętnicy środkowej mózgu sugerować mogą m.in. niedokrwistość u dziecka czy centralizację krążenia. USG Doppler jest szczególnie przydatny w monitorowaniu dobrostanu płodu, u którego stwierdzono np. ograniczenie wzrastania (SGA lub FGR).
USG Doppler w ciąży – I trymestr
W czasie badania pierwszego trymestru również wykorzystywany jest USG Doppler. Służy on do oceny m.in. serca oraz liczby komór, drogi odpływu z lewej komory czy projekcji naczyń wychodzących z serca. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić prawidłową budowę układu krążenia u płodu lub zauważyć nieprawidłowości i skierować pacjentkę na szczegółowe echo serca dziecka.
Poza tym, w trakcie wykonywanego w I trymestrze testu złożonego, konieczna jest ocena przepływu w tętnicach macicznych u kobiety ciężarnej. Są one bowiem jednym z elementów wykorzystywanych do szacowania ryzyka wystąpienia preeklampsji u przyszłej mamy.
Obecnie niewskazane jest zaś używanie USG Doppler w przypadku ciąży poniżej 10. tygodnia. Aby „posłuchać” bicia serca (FHR) wykorzystywana jest wtedy technika tzw. M- mode.
Przeczytaj również: USG genetyczne
Oceń artykuł: