Jednym z najważniejszych badań w trakcie ciąży jest USG I trymestru z testem PAPP-A. Jest to badanie określane jako test złożony. Dzięki niemu wyliczyć można ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Kiedy jest wykonywane i jak przebiega to badanie?
Czym jest test złożony?
Test złożony (ang. Combined test) określany także jako: test podwójny, test PAPP-A to badanie, które powinna mieć wykonane kobieta ciężarna w I. trymestrze ciąży. Jest to badanie składające się z badania ultrasonograficznego oraz badań biochemicznych krwi: PAPP-A, beta- hcg i w niektórych przypadkach także PlGF (łożyskowy czynnik wzrostu). Dodatkowo, w teście złożonym bierze się pod uwagę m.in. wiek, wywiad chorobowy przyszłej mamy obejmujący informacje takie jak chorowanie na nadciśnienie tętnicze lub urodzenie wcześniej dziecka z wadą genetyczną. Poza tym, do testu złożonego wlicza się również pomiar ciśnienia tętniczego krwi, najlepiej dwukrotny na każdym z ramion.
Kiedy wykonuje się test złożony?
Test złożony powinien odbyć się między pomiędzy 11+0 tyg. a 13+6 tyg. Bardzo ważne jest, aby długość ciemieniowo-siedzeniowa dziecka (CRL) mieściła się w granicach między 45 a 84 mm. Dzięki temu badanie będzie dokładne, a jego wyniki wiarygodne.
Przeczytaj również: Obowiązkowe badania w I. trymestrze
Jak przebiega test złożony?
Test złożony polega na wizycie w gabinecie lekarza ginekologa i wykonaniu USG I trymestru zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami. Wszystkie niezbędne pomiary są wpisywane do specjalnego kalkulatora, który ma wyliczyć ryzyko dla aberracji chromosomowych, ale też stanu przedrzucawkowego (preeklampsji) czy ograniczenia wzrastania płodu. Aby badanie było dokładniejsze, a jego wynik kompletny, konieczne jest pobranie krwi od kobiety ciężarnej. Nie trzeba być na czczo. Pobrać krew można przed wizytą lub po wizycie. Jeśli wyniki krwi pojawią się po wizycie, konieczne jest kolejne spotkanie z ginekologiem mające na celu wyliczenie ostatecznego ryzyka po wzięciu pod uwagę wszystkich parametrów. Przyszła mama powinna mieć także zmierzone ciśnienie 2 razy na każdej z rąk, po odpowiednim odpoczynku.
Test złożony – w jakim celu jest wykonywany?
Celem testu złożonego jest kalkulacja ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych takich jak zespół Downa, Edwardsa i Patau oraz, co bardzo ważne i nie powinno być pomijane, ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego i ograniczenia wzrastania płodu w dalszych tygodniach ciąży. Uzyskany wynik umożliwia wdrożenie adekwatnego postepowania.
Wyniki testu złożonego
Wyniki testu złożonego powinny zostać omówione z kobietą ciężarną przez lekarza wykonującego badanie. Powinien on posiadać odpowiednie certyfikaty umożliwiające wykonywanie dokładnych i rzetelnych badań I trymestru, a także sprzęt medyczny z odpowiednią specyfikacją.
Zgodnie z rekomendacjami PTGiP, gdy wyliczone ryzyko aberracji chromosomowych jest co wyższe niż 1:300, zalecane jest wykonanie diagnostyki inwazyjnej np. biopsji kosmówki czy amniopunkcji. Gdy zaś wynik jest pośredni tzn. mieści się w przedziale 1:300 a 1:1000, przyszłej mamie zaleca się wykonanie nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to badanie nierefundowane.
Nie należy również zapominać, że w teście złożonym, poza ryzykiem aberracji chromosomowych, wyliczane jest także ryzyko preeklampsji. Jeśli jest ono wyższe niż 1:150 (w niektórych opracowaniach 1:100) przyszłej mamie zaleca się przyjmowanie Acardu 150 mg na noc codziennie aż do 36. tygodnia ciąży. Bardzo istotne jest, aby rozpocząć suplementację kwasem acetylosalicylowym przed 16. tygodniem ciąży.
Cena testu złożonego
Test złożony, jako USG I trymestru z testem PAPP-A, należy do badań prenatalnych. Są one refundowane dla wszystkich kobiet po 35. roku życia, a także dla tych pań, u których w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka czy w badaniu USG / badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Test złożony można również wykonać prywatnie. Cena takiego badania waha się w zależności od miasta od 450 zł do 750 zł.
Oceń artykuł: