Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie trwałej ozdoby na ciele jaką jest tatuaż. Są jednak momenty, takie jak np. ciąża, kiedy warto przełożyć w czasie jego zrobienie. Czy wykonanie tatuażu w ciąży jest bezpieczne oraz jakie potencjalne zagrożenia może nieść ze sobą?
Tatuaż w ciąży – czy bezpieczny?
Wykonywanie tatuażu zyskuje coraz większą popularność w Polsce, szczególnie wśród młodych ludzi. Chcą oni w ten sposób zaznaczyć swoją indywidualność lub utrwalić na skórze wydarzenia bądź symbole dla nich ważne. Wiele kobiet zastanawia się jednak, czy wykonywanie tatuaż w trakcie trwania ciąży bądź też w momencie starania się o dziecko jest bezpieczne. Pomimo przestrzegania przez profesjonalne studia tatuażu zasad higieny w trakcie tatuowania, a także przebadania tuszy pod kątem bezpieczeństwa stosowania, nie jest to praktyka bezpieczna w ciąży. Przede wszystkim, farby używane podczas tatuowania nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych. Z tego względu nie wiadomo dokładnie, jaki mogłyby mieć one skutek na rozwijający się płód oraz który moment w trakcie trwania ciąży byłyby potencjalnie najbezpieczniejszy. Co więcej, skóra kobiety ciężarnej, tak samo jak cały jej organizm, zmienia się w trakcie tych 9 miesięcy. Jest ona delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia, przez co wykonywanie tak inwazyjnej procedury jaką jest tatuowanie mogłoby doprowadzić do poważnej reakcji skórnej lub miejscowego zakażenia ze względu na obniżoną w tym czasie odporność. Dodatkowym problemem jest także ból, którego kobieta ciężarna powinna unikać, a który przyczynić się może nawet do indukcji porodu przedwczesnego.
Warto pamiętać, że tatuowanie jest procesem, w którym dochodzi do przerwania ciągłości tkanek i kontaktu krwi z igłą oraz tuszem. W przypadku nie zachowania należytej ostrożności oraz wystarczających zasad higieny, dojść może do transmisji patogenów powodujących wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C, a nawet wirusa HIV. Są to choroby przewlekłe, a w przypadku wirusa HIV nieuleczalne, które w trwały sposób mogą zaburzyć rozwój płodu, doprowadzić do poronienia lub wrodzonej infekcji u noworodka. Z tego względu decyzję o wykonaniu tatuażu warto odłożyć w czasie do momentu ukończenia ciąży.
Jak dbać o tatuaż w ciąży?
W przypadku, kiedy tatuaż został wykonany przed ciążą i nie doszło do transmisji patogenów drogą krwiopochodną, nie stanowi on zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Zasady jego pielęgnacji również nie zmieniają się znacząco w porównaniu do czasu sprzed ciąży, dlatego warto pamiętać aby:
- Smarować tatuaż kremem z wysokim filtrem lub chronić go przed wpływem promieni słonecznych
- Nawilżać skórę pamiętając o używaniu preparatów przebadanych i nie wywołujących reakcji alergicznych
- Stosować się do zaleceń tatuatora swojego tatuatora który wykonał tatuaż
- Dbać o odpowiednie nawodnienie
Oceń artykuł: