Zabiegi spa są obecnie bardzo popularne. Stanowią formę relaksu i są sposobem na spędzenie wolnego czasu. Wiele kobiet korzysta ze spa przed zajściem w ciążę i zastanawia się, czy jest to bezpieczne w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Sprawdź, jakie zabiegi spa są bezpieczne w trakcie ciąży.
Spa w ciąży- czy jest bezpieczne?
Spa w ciąży to temat dosyć kontrowersyjny. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy SPA w ciąży jest bezpieczne z uwagi na mnogość zabiegów i ich wpływ na organizm. Specjaliści zgadzają się, że korzystanie z sauny czy jacuzzi w trakcie ciąży jest niedozwolone. Wynika to z wysokiej temperatury, która panuje w trakcie tego rodzaju zabiegów. Analogicznie, przyszła mama zrezygnować powinna z zabiegów, w których wykorzystywana jest wysoka temperatura. Może to prowadzić w najskrajniejszych przypadkach do utraty ciąży. Dużą grupą zabiegów spa, które są bezpieczne w czasie ciąży są różnego rodzaju masaże. Należy jednak zawsze zgłosić fakt bycia w ciąży osobie wykonującej zabieg. Dostępne są również specjalne zabiegi dla przyszłych mam skierowane na odcinek lędźwiowy, który najczęściej doskwiera kobietom ciężarnym. Większość SPA posiada ofertę skierowaną dla kobiet w ciąży. Polecane są m.in. zabiegi zmniejszające ryzyko powstania rozstępów na skórze lub zmniejszające ich widoczność. Osoby wykonujące zabiegi najczęściej doskonale wiedzą, które z procedur są niedozwolone w trakcie trwania ciąży. Wśród nich wyróżnia się m.in. zabiegi przy użyciu retinolu, z których należy zrezygnować na cały czas ciąży.
Spa w ciąży- w którym trymestrze?
Jeśli kobieta ciężarna chce skorzystać z zabiegów spa w ciąży, powinna skonsultować to z lekarzem prowadzącym. W większości przypadków najlepszym momentem będzie 2. i 3. trymestr, kiedy ryzyko straty ciąży jest mniejsze niż w I. trymestrze. Wtedy też przyszłe mamy najbardziej zaczynają odczuwać konsekwencje związane z ciążą tzn. bóle kręgosłupa, obrzęki kostek czy rozstępy.
Spa w ciąży- co jest niedozwolone?
W trakcie ciąży unikać powinno się zbędnych iniekcji, tzn. różnego rodzaju nakłuwania skóry. Związane jest to z ryzykiem ewentualnego zakażenia chorobami takimi jak np. wirus HIV. Z tego samego powodu nie powinno się wykonywać w trakcie ciąży tatuaży. Niedozwolone jest korzystanie z różnych pochodnych witaminy A, w tym z retinolu. Jak wcześniej zostało wspomniane, kobiety ciężarne unikać powinny saun oraz jacuzzi z bardzo gorącą wodą. Zrezygnować na czas ciąży warto też z depilacji laserowej, z uwagi na brak jednoznacznych badań dot. jej bezpieczeństwa w tym okresie.
Jeśli przyszła mama chce skorzystać z zabiegów SPA, powinna skonsultować to z lekarzem prowadzącym w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz wybrać miejsce, które oferuje zabiegi skierowane do kobiet ciężarnych. Warto też zdecydować się na profesjonalne miejsce polecane przez inne przyszłe mamy mające doświadczenie z tego typu klientkami.
Oceń artykuł: