Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Skracająca się szyjka macicy

Skracająca się szyjka macicy

26.02.2024

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Skracanie się szyjki macicy jest jednym z objawów, do których fizjologicznie dochodzi przed porodem. Czasami jednak zdarza się, że szyjka zaczyna skracać się zbyt wcześnie, co może prowadzić do porodu przedwczesnego. Jakie objawy daje skracająca się szyjka macicy?

Przyczyny skracającej się szyjki macicy

Skracająca się szyjka macicy budzi niepokój wielu przyszłych mam. Jest ona bowiem jedną z przyczyn porodu przedwczesnego, a co za tym idzie, niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań związanych ze wcześniactwem. Krótką szyjkę macicy rozpoznaje się, gdy jest ona krótsza niż 25 mm przed ukończeniem 24. tygodnia ciąży.

Do czynników ryzyka skracającej się szyjki macicy w ciąży zaliczamy m.in.:

  • Konizację szyjki macicy w wywiadzie
  • Zabiegi na szyjce macicy
  • Ciążę mnogą
  • Pęknięcie szyjki w trakcie poprzedniego porodu
  • Wady rozwojowe szyjki macicy lub macicy

Objowy skracającej się szyjki macicy

Skracanie szyjki macicy może przebiegać bezobjawowo. Niekiedy, przyszła mama odczuwa pobolewanie podbrzusza, kręgosłupa lędźwiowego czy ucisk w okolicy krocza. Najczęściej skracającą się szyjkę macicy ukazuje obraz USG. Lekarz ocenia jej długość zazwyczaj za pomocą sondy dopochwowej. Ma to zazwyczaj znaczenie do około 25-26. tygodnia. Później nie zaleca się rutynowego mierzenia szyjki w USG, ponieważ fizjologicznie u każdej kobiety skraca się ona stopniowo w trzecim trymestrze aż do samego porodu.

Postępowanie w przypadku skracającej się szyjki macicy

Postępowanie w przypadku skracającej się szyjki macicy polega głównie na stosowaniu progesteronu oraz założeniu szwu szyjkowego, mającego zapobiec dalszemu jej skracaniu i rozwieraniu. Obecnie nie zalecany jest tzw. reżim łóżkowy, który nie niesie za sobą korzyści u kobiet ciężarnych ze skracającą się szyjką macicy, a dodatkowo zwiększa ryzyko zakrzepowo- zatorowe. W przypadku, gdy szyjka skraca się poniżej 25mm przed 24. Tygodniem, każda przyszła mama powinna stosować dopochwowo progesteron. Jeśli ginekolog rozpozna skracającą się szyjkę, a wcześniej wystąpił już poród przedwczesny czy poronienie, zalecane jest założenie szwu okrężnego.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4 / 5. Liczba głosów: 2

(
4
(2)
)

Zainteresują Cię również