W trakcie trwania ciąży mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Z uwagi na ograniczoną listę leków bezpiecznych w czasie tych 9 miesięcy, kobiety ciężarne często sięgają po domowe metody łagodzące uciążliwe objawy. Jednym z naturalnych składników wykorzystywanych przez przyszłe mamy jest siemię lniane. Jakie jest jego zastosowanie?
Siemię lniane w ciąży- właściwości
Siemię lniane, czyli nasiona lnu, to jedno z najlepszych źródeł błonnika, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Siemię lniane dostarcza także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które szczególnie polecane są w okresie ciąży. Zawiera również liczne mikro- i makroelementy, a także białko i aminokwasy. Z tego też powodu nasiona lnu zaliczane są do grupy tzw. superfoods, czyli naturalnej żywności dostarczającej do organizmu wielu zróżnicowanych składników odżywczych.
Siemię lniane w ciąży- zastosowanie
Siemię lniane jest najczęściej spożywane w postaci ziaren używanych do sałatek czy popularnych w ostatnim czasie bowli lub wypijane po uprzednim namoczeniu w wodzie. Kobiety ciężarne sięgają po siemię lniane najczęściej w przypadku wystąpienia uciążliwych zaparć, zgagi czy też nudności. Zawartość błonnika sprawia, że perystaltyka przewodu pokarmowego, która jest spowolniona w czasie ciąży, przyspiesza a dolegliwości te mogą ulec zmniejszeniu.
Zmielone siemię lniane wykorzystać można też do wypieków np. chleba. Niektórzy stosują go także w kuchni jako zamiennik jajek w różnego rodzaju kotlecikach warzywnych oraz w formie podobnej do bułki tartej.
Siemię lniane znalazło również swoje zastosowanie w kosmetykach do włosów. W ostatnim czasie coraz popularniejsze jest samodzielne wykonywanie maski do włosów tzw. glutka lnianego, mającego m.in. właściwości nawilżające i zmiękczające.
Siemię lniane- czy bezpieczne w ciąży?
Jakiekolwiek domowe i naturalne metody, po które planuje sięgnąć przyszła mama powinny być zawsze skonsultowane z lekarzem ginekologiem. Siemię lniane nie ma udowodnionego negatywnego wpływu na rozwój ciąży i dziecka, ale należy mieć na uwadze jego możliwe działania niepożądane. Należą do nich np. biegunki występujące w przypadku spożycia zbyt dużych ilości siemienia. Poza tym, siemię lniane bardzo dobrze chłonie też wodę, więc w przypadku spożywania surowych nasion, dbać należy o prawidłowe nawodnienie. Warto też zawsze kupować produkty z zaufanych ekologicznych miejsc, dzięki czemu ziarna te nie będą dodatkowo zanieczyszczone.
Oceń artykuł: