Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Rozejście spojenia łonowego

Rozejście spojenia łonowego

20.11.2023

2 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Okres ciąży to czas wielu zmian w organizmie przyszłej mamy. Ciało, poza zapewnieniem dziecku jak najlepszych warunków do rozwoju, przygotowuje się również do porodu. Jednym z objawów tego rodzaju działań jest rozejście spojenia łonowego, do którego dochodzi najczęściej w III. trymestrze ciąży. Sprawdź, jakie są objawy i leczenie rozejścia spojenia łonowego.

Czym jest rozejście spojenia łonowego

Do rozejścia spojenia łonowego dochodzi dość często w trakcie ciąży. Najczęściej jest to efekt działania hormonów np. relaksyny, która odpowiada za rozluźnianie stawów i więzadeł w ciąży, co ma ułatwić przejście dziecka przez kanał rodny podczas porodu. „Objawem ubocznym” działania tego hormonu jest wpływ na spojenie łonowe i otaczające więzadła. Objawy nasilać może rosnący brzuch i zmiana środka ciężkości w ciele przyszłej mamy.

Rozejście spojenia łonowego – objawy

Typowym objawem rozejścia spojenia łonowego jest ból całej obręczy miednicznej oraz okolicy spojenia. Dolegliwości promieniować mogą do pośladków oraz kończyn dolnych. Najczęściej nasilają się po długim przebywaniu w pozycji stojącej. Ból pojawia się również podczas wchodzenia po schodach czy szybszym marszu. Większe dolegliwości zazwyczaj mają te kobiety, które przed ciążą były mniej aktywne.

Rozejście spojenia łonowego w ciąży – leczenie

Pierwszym krokiem w przypadku dolegliwości bólowych jest odpowiednia diagnoza. Najczęściej stawia ją lekarz lub fizjoterapeuta mający doświadczenie w pracy z kobietami ciężarnymi. Nie ma potrzeby wykonywania badań obrazowych. Aby zmniejszyć dolegliwości, wskazane jest wykonywanie konkretnych ćwiczeń oraz rehabilitacja z fizjoterapeutą. Poza tym, gdy ból jest silny, sięgnąć można po leki przeciwbólowe (w ciąży jest to głównie Paracetamol). W niektórych sytuacjach można skorzystać ze specjalnego pasa, lecz nie powinno być to leczeniem 1. wyboru.

Rozejście spojenia łonowego a poród

Rozejście spojenia łonowego w ciąży nie stanowi wskazania do wykonania cięcia cesarskiego. Większość kobiet rodzi drogami natury, a dolegliwości znikają kilka dni po porodzie. Jeśli rozejście jest duże, potrzebna może okazać się opinia lekarza ortopedy.

Po rozpoznaniu rozejścia spojenia łonowego i wystąpieniu dolegliwości bólowych warto zgłosić się do fizjoterapeuty. Wykonując odpowiednie ćwiczenia zmniejszyć można objawy i lepiej przygotować się do porodu.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

(
4.5
(2)
)

Zainteresują Cię również