Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży

23.05.2022

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Probiotyki coraz powszechniej stosowane są w przypadku kobiet ciężarnych. Preparaty te są wskazane nie tylko przy antybiotykoterapii. Jak się okazuje, mogą wpływać na zmniejszenie występowania cukrzycy ciążowej. Jak działają probiotyki i jak wybrać najlepszy z nich?

Probiotyki w ciąży – jak działają?

Probiotyki to żywe kultury bakterii, które mają za zadanie zapewniać odpowiednią biocenozę w miejscu, w którym są stosowane. Występują naturalnie w organizmie człowieka i odpowiadają za wytworzenie odpowiednich warunków m.in. w przewodzie pokarmowym czy też drogach rodnych kobiety. Mikroflora jelit oraz pochwy, czyli zbiór wszelkiego rodzaju bytujących tam organizmów, ulega licznym zmianom w trakcie trwania ciąży, a szczególnie w trzecim trymestrze. Może to skutkować niekontrolowanym namnażaniem się drobnoustrojów, które powodują m.in. nawracające infekcje dróg rodnych. Stosowanie probiotyków zapewnia zatem utrzymywanie mikroflory w odpowiednim składzie tym samym zmniejszając ryzyko zakażeń.

Przeczytaj również: Infekcje intymne w ciąży

Kurs Srodtekstowy v1 1

Probiotyki w ciąży – kiedy stosować?

Decyzję o zastosowaniu probiotyków w ciąży przyszła mama powinna zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę. Z uwagi na korzystny ich wpływ oraz praktyczny brak skutków ubocznych ich stosowania, wielu ginekologów decyduje się na włączenie tego typu suplementacji w trakcie trwania ciąży, szczególnie w przypadku kobiet, u których występują nawracające zakażenia dróg rodnych.

Probiotyki w ciąży – jak wpływają na cukrzycę ciążową?

Probiotyki, oprócz korzystnego wpływu na mikroflorę jelit oraz pochwy, mogą także zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej u kobiety[1] . Choć mechanizm, który odpowiada za wystąpienie tego zjawiska nie jest do końca poznany, podejrzewa się, że prawidłowa flora bakteryjna jelit pozytywnie wpływa na metabolizm glukozy w organizmie i zwiększa wrażliwość komórek na insulinę. Powoduje to łatwiejsze wnikanie cząsteczek glukozy do ich wnętrza, a tym samym obniża poziom cukru we krwi.

Probiotyki w ciąży – jak wpływają na alergię u dziecka?

Według ostatnich doniesień naukowych, stosowanie probiotyków u kobiet znajdujących się w grupie ryzyka urodzenia dziecka z atopowym zapaleniem skóry lub inną alergią, zmniejszało ryzyko wystąpienia choroby u potomstwa[2]. Specjaliści uważają, że jest to związane m.in. ze zwiększeniem przez organizm tolerancji na obce białka poprzez prawidłową ilość „dobrych” bakterii w przewodzie pokarmowym oraz w drogach rodnych kobiety, a tym samym ograniczeniem odpowiedzi układu odpornościowego, która wywołuje typowe dla alergii objawy.

Probiotyki w ciąży – jak wybrać?

Probiotyki dla kobiet w ciąży występują w postaci doustnej lub globulek dopochwowych. W aptekach bez recepty dostępne są liczne preparaty stworzone z myślą o kobietach ciężarnych. Wybór probiotyków w ciąży zawsze jednak warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. W oparciu o posiadaną wiedzę z pewnością zasugeruje odpowiedni produkt, który będzie w danym przypadku najlepszy. Należy również pamiętać, że w przypadku infekcji grzybiczych czy bakteryjnych konieczne jest stosowanie leków przeciwgrzybicznych lub antybiotyków. Probiotyki są wówczas włączane pomocniczo w celu odbudowania prawidłowej flory bakteryjnej kobiety.

 

[1] Isolauri, E., Rautava, S., Collado, M. C., & Salminen, S. (2015). Role of probiotics in reducing the risk of gestational diabetes. Diabetes, Obesity and Metabolism, 17(8), 713–719

[2] C.K. Dotterud, O. Storro, R. Johnsen, T. Oien. Probiotics in pregnant women to prevent allergic disease: a randomized, double-blind trial. British Journal of Dermatology, 2010; 163: 616–623

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również