Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Początek ciąży – objawy, których można się spodziewać i nietypowe reakcje organizmu

Początek ciąży – objawy, których można się spodziewać i nietypowe reakcje organizmu

01.06.2023

7 min. czytania

Agata Oleszkiewicz

Agata Oleszkiewicz

Fizjoterapeutka

Początkowe objawy ciąży pojawiają się już kilkanaście dni po zapłodnieniu. Często mylnie interpretowane są jako zwiastun zatrucia pokarmowego lub grypy. Z czasem zmieniają charakter i intensywność. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu? Jakich dolegliwości można spodziewać się później? Dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł.

Wczesne objawy ciąży

Mimo że zmiany fizjologiczne w organizmie przyszłej mamy zachodzą już od chwili zapłodnienia, pierwsze oznaki ciąży są zauważalne po kilkunastu dniach od poczęcia – zwykle w okresie, w którym spodziewane jest wystąpienie miesiączki. Warto jednak pamiętać, że opisywane objawy mogą wyglądać inaczej u każdej kobiety. U niektórych pań pojawiają się one później albo nie występują wcale.

Często symptomy kojarzone z ciążą mają także w rzeczywistości zupełnie inne, czasami wymagające interwencji, źródło. Różnice mogą także pojawiać się w zależności od tego czy jest to pierwsza, czy też kolejna ciąża kobiety.

Fizyczne i psychiczne objawy w pierwszych tygodniach trwania ciąży

Kilka pierwszych tygodni ciąży może wiązać się z mniej lub bardziej nasilającymi się niedogodnościami. Mają one charakter zarówno dolegliwości fizycznych, jak i psychicznych. Jest to także czas, kiedy układ rozrodczy w dużym stopniu zmienia swój tok działania, co również wywołuje dodatkowe objawy. Większość z wymienionych problemów znika w II trymetrze, co znacznie podnosi komfort funkcjonowania przyszłej mamy.

Problemy trawienne

Pierwsze symptomy ciąży to najczęściej poranne mdłości, wymioty, zgaga i zaparcia, które pojawiają się po ok. 20–28 dniach. Same nudności i wymioty mogą występować także w innych porach lub zaczynać się rano i trwać przez większość dnia. Te nieprzyjemne dolegliwości dotyczą około połowy ciężarnych kobiet i częściej spotykają te z pań, dla których jest to pierwsza ciąża. Chociaż w tym czasie zmniejsza się chwilowo komfort życia, to problemy z układem trawiennym nie są powodem do niepokoju pod warunkiem, że nie dochodzi do regularnych i długotrwałych wymiotów. W takim wypadku koniecznie trzeba jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza. Jeśli jednak objawy są lekkie lub umiarkowane, to wystarczy zwiększyć nawodnienie organizmu i czekać do około 15 tygodnia, gdy większość z problemów zanika.

Bóle i zawroty głowy

Do pierwszych objawów ciąży w początkowych tygodniach należą również bóle i zawroty głowy, w tym o charakterze migrenowym. Bóle spowodowane są zwykle wpływem zwiększonej produkcji estrogenu i mogą wymagać zastosowania leków bezpiecznych dla kobiet w ciąży, po które najlepiej udać się do lekarza. Zawroty głowy związane są zwykle z nadmiarem stresu i przemęczeniem, zatem przyszła matka powinna zdecydowanie więcej czasu poświęcać na odpoczynek i szukać wsparcia wśród najbliższych.

Zmiany na skórze

Zmiany skórne są w ciąży powszechne i dotyczą zarówno przebarwień w obrębie twarzy, jak i pociemnienia skóry wokół brodawek lub innych części ciała np. na podbrzuszu. Część z nich można zamaskować kosmetykami, część zaś wystarczy zakryć odzieżą. Niemal wszystkie zmiany skórne znikają jednak po kilku tygodniach lub ostatecznie po porodzie.

Wzrost ogólnej temperatury ciała

Wzrost temperatury ciała nieco powyżej 37°C nie jest w początkowych fazach ciąży niczym niezwykłym. Podobnie jak większość innych dolegliwości ciążowych, jest on wywoływany wahaniami hormonów – w tym wypadku progesteronu. Efektem ubocznym mogą być uderzenia gorąca i nadmierna potliwość.

Wahania nastroju i zaburzenia snu

U przyszłej mamy można także zaobserwować zmienność nastroju i zachowania oraz problemy ze snem. Nierzadko pojawia się lęk oraz uczucie strachu związane z nadchodzącymi zmianami w różnych sferach życia. Najlepszą metodą na te bardzo powszechne przypadłości jest szczególne zadbanie o komfort psychiczny np. korzystanie ze wsparcia partnera, przyjaciół lub rodziny. Większa doza odpoczynku od codziennych obowiązków, zwłaszcza zawodowych, również powinna pomóc.

Przemęczenie

Przyszłe mamy skarżą się na częste uczucie zmęczenia, które ustępuje około 16 tygodnia ciąży. Jest ono bezpośrednim efektem działania progesteronu i intensywnego rozwoju płodu. Na tym etapie trudno o lepsze remedium, niż po prostu zwiększenie ilości czasu przeznaczonej na odpoczynek.

Zmiany w działaniu układu rozrodczego na początku ciąży

Do wczesnych objawów ciąży w pierwsze dni po zapłodnieniu zalicza się zwykle brak miesiączki. U niektórych kobiet występują plamienia lub krwawienia, które mylnie interpretowane są jako okres – wątpliwości powinien rozwiać test ciążowy. Upławy tego typu związane są z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Zmiany można również zaobserwować w obrębie narządów płciowych. Przede wszystkim dochodzi do rozpulchnienia szyjki macicy, w efekcie czego pierwsze objawy ciąży to gęsty i kleisty śluz wydzielany w większych ilościach niż zwykle.

W pierwszym trymestrze ciąży można również dostrzec zasinienie pochwy. Ponadto na początku ciąży przyszłej mamie dokucza też tkliwość i bolesność piersi, choć powiększenie się gruczołów zachodzi zwykle w okolicach drugiego miesiąca.

Niepokojące objawy w pierwszych tygodniach ciąży

Większość dolegliwości związanych z pierwszymi tygodniami ciąży jest w zupełności naturalna, niegroźna i mija na początku II trymestru. Z tego powodu w przeważającej części przypadków nie trzeba martwić się o swoje zdrowie czy stan ciąży. Są jednak pewne oznaki, że może dziać się coś złego i wtedy należy bezwzględnie i niezwłocznie udać się do lekarza:

  • regularne bóle i skurcze brzucha, które trwają wiele godzin i nie mijają nawet po zażyciu leków;
  • intensywne krwawienie i plamienie z pochwy;
  • nieznikające po pewnym czasie obrzęki, które zajmują sporą powierzchnię ciała;
  • pojawienie się wód płodowych na wczesnym etapie ciąży.

Warto wiedzieć, że powyższe objawy nie muszą oznaczać niczego złego, ale na pewno wymagają pilnych oględzin przez specjalistę, który pomoże na wczesnym etapie danego problemu.

Z czym można pomylić pierwsze objawy ciąży?

Nie zawsze wymieniane wcześnie objawy rzeczywiście świadczą o ciąży, mimo że do złudzenia je przypominają. W razie wszelkich wątpliwości najlepiej jest skorzystać z testu ciążowego z apteki. Co może być pomylone z objawami ciąży?

  • Brak miesiączki może być wynikiem przewlekłych chorób, stresu lub stosowania niektórych leków.
  • Bolesność i tkliwość piersi to również objaw zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub zapalenia gruczołu sutkowego.
  • Nudności i wymioty pojawiają się często w związku z zaburzeniami układu pokarmowego.
  • Nadmiar wydzieliny z pochwy można wytłumaczyć także infekcjami, zakażeniami grzybicznymi i stanami zapalnymi.
  • Zmęczenie, drażliwość i zaparcia – te dolegliwości mogą być wynikiem źle zbilansowanej diety, przepracowania, niewyspania się i ogólnego przemęczenia.

Jakie są późniejsze objawy ciąży?

Kiedy występują pierwsze objawy ciąży, ale dolegliwości są skąpe lub przyszła mama nie jest w stanie ich zaobserwować, można skonsultować swoje obawy z lekarzem. Warto również przy tym pamiętać, że każda kobieta spodziewająca się dziecka doświadcza nieprzyjemności związanych z fizjologią ciąży na indywidualny sposób. Niektórym paniom dokuczają silne stany uniemożliwiające wstawanie z łóżka, zaś inne kobiety przechodzą ciążę łagodnie i aż do rozwiązania są aktywne w każdej dziedzinie życia.

Bez względu na kondycję ciężarnych kobiet, u każdej z nich dochodzi do licznych zmian m.in. w obrębie układu sercowo-naczyniowego, co nierzadko wiąże się z pojawieniem nieprzyjemnych zmian, jak żylaki czy hemoroidy. Mogą występować krótkotrwałe kołatania serca. Niektóre panie skarżą się również na zaburzenia mikcji, głównie częstsze oddawanie moczu i nietrzymanie moczu. Niekiedy pojawia się ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym, kurcze nocne łydek, syndrom niespokojnych nóg oraz świąd skóry.

Większość z dolegliwości jedynie wzbudza dyskomfort i wpływa na jakość przebiegu ciąży, jednak mogą również pojawić się nietypowe objawy ciąży wzbudzające niepokój o zdrowie i życie dziecka. To przede wszystkim ból brzucha w towarzystwie plamienia, gorączki, uporczywych wymiotów, osłabienia aktywności ruchów dziecka czy pulsacyjnych skurczów podbrzusza.

Objawy ciąży przed rozwiązaniem

Objawy ciąży w ostatnim trymestrze to festiwal dolegliwości. Duży brzuszek daje się we znaki szczególnie podczas wykonywania codziennych czynności. Przyszła mama ponadto szybciej się męczy, trudniej złapać jej oddech, ma nabrzmiałe kostki i kolana, bardziej widoczne rozstępy.

W różnych odstępach czasu oraz ze zmienną intensywnością pojawiają się również skurcze Braxtona-Hicksa, tzw. skurcze przepowiadające, dzięki którym macica przygotowuje się do porodu. Można zauważyć też aktywności gruczołów piersiowych, które zaczynają produkować i wydzielać pokarm. To naturalne zjawisko sygnalizujące przygotowywanie się organizmu do karmienia malucha. Trzeci trymestr to ostatnia chwila, aby rozważyć pobranie krwi pępowinowej, które wykonuje się podczas porodu. Dzięki niemu można pozyskać cenne komórki macierzyste, które pomogą w leczeniu potencjalnych przyszłych chorób.

FAQ:

  • Jaka temperatura ciała wskazuje na ciążę?
    Zwykle temperatura ciała w drugiej fazie cyklu jest wyższa niż w pierwszej, natomiast tuż przed okresem spada. Jednocześnie wyższa ciepłota ciała jest jednym z wyznaczników ciąży. Dlatego temperatura ponad 37°C i jednoczesne zatrzymanie miesiączki może dość wyraźnie wskazywać na zapłodnienie.
  • Co zrobić, gdy zauważę u siebie oznaki ciąży?
    Wymieniane powyżej objawy wczesnej ciąży nie zawsze muszą świadczyć o jej obecności. Kolejnym etapem powinno być wykonanie dobrego testu ciążowego. Jeśli wynik jest pozytywny, należy udać się do ginekologa. Badanie USG rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli łatwiej wdrożyć się w rolę przyszłej matki.
  • Jakie są nietypowe objawy na początku ciąży?
    Ponieważ już w pierwszym tygodniu ciąży zaczyna dochodzić do gwałtownych zmian hormonalnych, to niektóre objawy mogą być bardzo zaskakujące. W czasie ciąży może np. dojść do obrzęku strun głosowych i tym samym chrypki, zdarza się przewlekle zatkany nos, częste oddawanie moczu i nagła utrata wagi.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 4.2 / 5. Liczba głosów: 5

(
4.2
(5)
)

Zainteresują Cię również