Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Pobranie komórek macierzystych z łożyska podczas porodu jest już dostępne w Polsce

Pobranie komórek macierzystych z łożyska podczas porodu jest już dostępne w Polsce

26.04.2024

2 min. czytania

W Polsce od wielu lat dostępne jest bankowanie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz tkankowych komórek macierzystych ze sznura pępowinowego. Od kwietnia 2024 roku, Rodzice spodziewający się narodzin dziecka, mogą zabezpieczyć także całe łożysko. W innym wypadku, jest ono bezpowrotnie utylizowane przez szpital. Wraz z nim giną jednak bezcenne komórki macierzyste.

Właściwości tkankowych komórek macierzystych z łożyska 

Podczas porodu oprócz krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej, możliwe jest także pozyskanie tkankowych komórek macierzystych. Są one zawarte w sznurze pępowinowym oraz łożysku. Te komórki zwane mezenchymalnymi komórkami macierzystymi mogą przekształcać się m.in.: w tkankę chrzęstną, kostną lub tkankę nerwową. Dzięki swoim wartościowym właściwościom, mają zastosowanie w medycynie regeneracyjnej.

Zabezpieczenie podczas porodu zarówno sznura pępowinowego, jak i łożyska znacząco rozszerza zakres terapii, z których rodzina będzie mogła skorzystać w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jakie korzysci daje przechowywanie komorek tkankowych 3

Z tkankowych komórek macierzystych ze sznura pępowinowego oraz łożyska skorzystać może dziecko, od którego zostały pobrane, rodzeństwo, a także Rodzice oraz dziadkowie (pod warunkiem zgodności tkankowej w układzie HLA).

Jak wygląda pobranie łożyska?

Pobranie łożyska jest tylko dostępne w Polskim Banku Komórek Macierzystych, w wariancie Platynowym.

Rodzice po podpisaniu umowy, otrzymują specjalny zestaw pobraniowy, z którym udają się na porodówkę, gdzie przeszkolona położna po pobraniu krwi pępowinowej, sznura pępowinowego na koniec pobiera łożysko i umieszcza je w specjalnym pojemniku z solą fizjologiczną.

Następnie zestaw pobraniowy jest transportowany do centralnego laboratorium Polskiego Banku Komórek Macierzystych w Warszawie, gdzie m.in. tkanki łożyska są badane oraz preparowane, a następnie zamrażane. Materiał przechowywany jest bezterminowo w oparach ciekłego azotu w temperaturze poniżej 176 stopni Celsjusza.

Oceń artykuł:

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

(
5
(1)
)

Zainteresują Cię również