Wróć

Wybierz swój region

Corporate

Umów konsultację o krwi pępowinowej

Umawiam
Otyłość w ciąży

Otyłość w ciąży

15.06.2023

3 min. czytania

Kinga Żebrowska

Kinga Żebrowska

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Otyłość jest chorobą dotykającą coraz większą część społeczeństwa. Nie omija ona też kobiet ciężarnych. Otyłość zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie, może nieść za sobą powikłania.

Otyłość przed ciążą

Otyłość to poważna choroba niosąca ze sobą groźne konsekwencje dla zdrowia. Odgrywa ona istotną rolę w trakcie starań o ciążę. W przypadku otyłości ( BMI >35) zmniejsza się szansa na zajście w ciążę. Wśród zaleceń wymieniane jest zmniejszenie masy ciała przed ciążą oraz zdrowy styl życia, w tym regularna aktywność fizyczna. Otyłość przed ciążą jest związana często z różnego rodzaju chorobami m.in. endokrynologicznymi takimi jak: niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga czy zespół policystycznych jajników (PCOS). W takiej sytuacji konieczne jest ustabilizowanie przebiegu choroby przed zajściem w ciążę. Przed rozpoczęciem starań zalecane jest również wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT), aby wykluczyć występowanie cukrzycy.

Otyłość w ciąży- powikłania

Jeśli otyłej kobiecie uda się zajść w ciążę, pojawić mogą się inne powikłania w trakcie tych 9 miesięcy. Wymienia się wśród nich:

  • Poronienie i poród przedwczesny
  • Nadciśnienie
  • Cukrzyca
  • Makrosomia płodu
  • Powikłania zakrzepowo- zatorowe
  • Wady wrodzone u dziecka

Z tego powodu, przyszłe mamy o wysokim BMI, powinny być objęte specjalistyczną opieką, aby zmniejszyć ryzyko powikłań oraz wdrażać odpowiednie postępowanie w przypadku ich wystąpienia. Zaleca się, aby rodziły  one w ośrodku o III. stopniu referencyjności. U otyłych kobiet większe jest ryzyko nieprawidłowego wzrastania płodu- zarówno zbyt dużej masy (LGA), jak i jej ograniczenia (SGA).

Kurs Srodtekstowy v1 1

Otyłość w ciąży- dieta

Niezwykle ważne w przypadku kobiet z otyłością jest dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę. Zgodnie z zaleceniami CDC u przyszłych mam, których BMI przed ciążą wynosiło ponad 29, liczba przybranych w czasie 9 miesięcy kilogramów nie powinna przekraczać 7. Często kobiety otyłe zmniejszają masę ciała w ciąży, aby zredukować ryzyko ewentualnych powikłań. Otyłe pacjentki powinny, poza opieką ginekologa, być również objęte opieką dietetyka, a także gdy występują inne powikłania np. nadciśnienie przedciążowe czy cukrzyca- kardiologa czy diabetologa. Holistyczna opieka w takiej sytuacji zapewnić może „przejście” przez okres ciąży w sposób jak najbardziej optymalny dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Przeczytaj też: Czy można schudnąć w ciąży?

Otyłość w ciąży a poród i połóg

Kobiety otyłe powinny rodzić w szpitalach o wysokim stopniu referencyjności. Wynika to z faktu trudności jakie mogą wystąpić podczas porodu bez względu na jego drogę. W przypadku dużej masy i porodu drogami natury zwiększone jest ryzyko dystocji barkowej, w przypadku cięcia cesarskiego zaś mogą występować trudności ze znieczuleniem. Wyższe jest również ryzyko krwotoku okołoporodowego. W trakcie połogu w przypadku otyłych kobiet szczególną uwagę zwraca się na powikłania zakrzepowo- zatorowe. Aby ich uniknąć stosowana jest profilaktyka w postaci heparyn czy pończoch. Ważne jest także szybkie uruchamianie po porodzie.

 

Bibliografia:

Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego: Opieka położnicza nad ciężarną otyłą 2012

Oceń artykuł:

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

(
0
(0)
)

Zainteresują Cię również